Majster koláží

Ernest Svrček sa síce narodil v Dubovej pri Modre (1942), ale v Brezne strávil väčšinu svojho plodného života. Na Horehronie prišiel v roku 1965 a od roku 1967, čiže takmer polstoročie, žije, pracuje a tvorí v Brezne. Napriek rôznym prekážkam a nešťastiam, ktoré ho počas života stihli, je Ernest Svrček stále aktívny, spoločensky angažovaný. Dlhodobo sa venuje umeleckej tvorbe, najmä koláži a karikatúre, bol zakladateľom a prvým predsedom Klubu amatérskej výtvarnej tvorby, ale je aj členom slovenskej a európskej únie karikaturistov. Okrem toho je   autorom množstva aforizmov, epigramov, bájok, poviedok a fejtónov, uverejňovaných v rozhlase i  rôznych domácich a zahraničných periodikách.

Ťažiskom jeho tvorby je však jeho vtipná koláž, ktorú možno vidieť nielen na domácich a zahraničných výstavách, ale aj v novinách a časopisoch, z ktorých popredné miesto patrí internetovému Humorikonu. Ernest Svrček má za sebou už vyše šesťdesiat samostatných výstav, z ktorých vyše dvadsať bolo v zahraničí – v Česku, Poľsku, vo Francúzsku, v Maďarsku –, z ktorých si priniesol viacero ocenení a čestných uznaní.

S Ernestom Svrčkom sme hovorili nielen o jeho umeleckých začiatkoch, ale aj o jeho najväčších domácich a zahraničných úspechoch.

Ernest Svrček

Áno, na Horehronie som prišiel ako futbalista. Najskôr v roku 1965 z Interu Bratislava do Podbrezovej a odtiaľ po dvoch rokoch do Brezna. Už od detstva som veľmi rád, ale vraj aj dobre kreslil. Na strednej škole v Modre som už písal aj básničky. Ku koláži som sa dostal úplne náhodou. Raz som sa v akomsi časopise zadíval na momentku zo zápasu našich a ruských hokejistov. A čo všetko mi v tej chvíli odhalila! Hlavne imaginárnu krasokorčuliarku v rovnako šantivej póze, ako gól oslavujúci hokejista. Videl som ju tam a potom urputne azda dňom i nocou hľadal veľmi dlho. Ale podarilo sa. To bolo v lete roku 1981. A odvtedy som každým cólom kolážista. A snáď už jediný klasik s metrákmi časopisov, plagátov, novín, fotografií a lepidiel.    

Takže výtvarnému umeniu (koláži) ste sa začali venovať ešte predtým, ako ste sa rozhodli absolvovať Pedagogickú fakultu UMB v Banskej Bystrici – odbor výtvarná výchova. Čo vám priniesla škola po stránke umeleckej a profesijnej?

Nie, to som ešte poloprofesionálne hral futbal. Vtedy som ani len netušil, že raz budem publikovať a vystavovať aj v zahraničí. Škola začala postupne vo mne prebúdzať detské sny a po rodičoch zdedené danosti. Obaja boli dedinskými divadelníkmi, ba otec aj kreslil a maľoval. Na fakulte nám prednášali naslovovzatí odborníci, akademickí maliari, sochári, sklári, ba nejaké lekcie sme mali aj so špičkovými rezbármi. Bolo to naozaj dačo, čo ma napĺňalo. Bol som vážne nadšený študent. So snahou naučiť sa a zo všetkej tej rozmanitosti si osvojiť čo možno najviac.

Odkiaľ ste získavali inšpiráciu pri tvorbe koláží? A prečo vás najviac zaujal práve tento umelecký smer?

Ako som už uviedol, od detstva som miloval kresbu a jej ozajstní majstri ma doslova fascinovali. Hádam práve preto ma až natoľko nikdy neoslovila maľba. Raz sa mi však už ako dospelému dostala do rúk z časopisu vytrhnutá koláž. Záhradník s bakuľou nad hlavou ženie pred sebou tlupu chalanov, ktorí mu boli na jablkách. Preskakujúci už plot záhrady ako prekážku veľkého atletického mítingu. Obrázok bol správne stroho nakreslený, atléti precízne vystrihnutí a nalepení. A ja som bol z toho úplne „paf“.

Koláž E. Svrčka

Ako reagujete na hodnotenia vašich prác? 

Zväčša sa poďakujem za porozumenie, aj keď sa ešte nájdu „znalci“ s očividným pokušením sa ma škodoradostne spýtať: A čo si týmto myslel? 

Ako by ste charakterizovali svoje diela?

To som ešte nikdy nerobil. Na to sú experti. A ja sa pre tento prípad nechám zastúpiť jedným z tých najuznávanejších v branži, viceprezidentom Českej únie karikaturistov Ivanom Hanouskom: „Kdysi se koláž, chápaná jako mazec všemožných prvků vyřádila nejvíc mezi surrealisty a podobnou avantgardní cháskou. Adolf Hoffmeister a později třeba Bohumil Štěpán všelijak fotky stříhali a dokreslovali. Jenže Svrček došel mnohem dál, když svou kresbu zrušil úplně a vynalezl tak /zkraťme to/ hodně dávno před vznikem počítačové grafiky – počítačovou grafiku! Jeho mistrovské fotomontáže zvláště jsou-li vytištěny a nemůžeme po nich jezdit prstem, hledaje švy, nerozeznáte od děl současných mixérů a montážníků PC digi a spol.“

Aký je zatiaľ váš najväčší umelecký úspech doma a v zahraničí?

Jednoznačne, dve spoločné výstavy s fenomenálnym (s jedným z najväčších karikaturistov vôbec) Francúzom Jeanom Slém (Obelix, Axterix!) v roku 1995 v Horehronskom múzeu v Brezne a v Štúdiu L+S v Bratislave. Potom tiež retrospektívna výstava Maďarského olympijského výboru v roku 1992 v Szentendre, oficiálne nazvaná Úspechy maďarského športu v histórii olympiád a humor v kolážach Ernesta Svrčka, Brezno, Československo. Ako jediný Slovák som v legendárnej Malostranskej  besede v Prahe vystavoval v jej viac ako polstoročnej histórii dvakrát (1985 a 2004).

Koláž E. Svrčka

Tu je prehľad mojich ocenení: 1995 a 1996 – Kremnické gagy, I. a II. cena; 1996 a 2003 – Cena mesta Brezno; 2000 – Grand prix, Zlatý súdok, Šarišská galéria Prešov; 2001 – Čestný občan rodnej obce (Dubová, okr. Pezinok). V roku 2016 bola moja výstava s 248 obrázkami v košických kultúrnych centrách súčasťou menovania Košíc za prvé Slovenské mesto európskeho športu. V roku 2016 ma Britsko-česko-slovenská spoločnosť Britishpedia zaradila do encyklopédie česko-slovenských osobností. V roku 2022 som vydal obrázkovú  publikáciu Zjavenie apoštola Jána (147 obr.), ku ktorej sa zatiaľ, keďže sa geniálny Kornel Földvári už pominul, nemá kto vyjadriť. Ani Synoda biskupov Slovenska, ktorú som k tomu už viac ako pred rokom vyzval.  

Vidíte okolo seba nádejných umelcov, ktorí by mohli pokračovať vo vašom diele?

Raz, to však bolo ešte v minulom tisícročí, vypísali po mojej výstave v mestečku Meudon vo Francúzsku učitelia výtvarnej výchovy tamojšej školy súťaž o najzaujímavejšiu koláž medzi svojimi žiakmi a poslali mi z toho jedinečný fotoalbum. To bolo naozaj niečo roztomilé, dušu pohládzajúce. Raz, kedysi dávno, sa mi tiež ohlásila istá študentka výtvarného umenia z Bratislavy, rodená východniarka, s prosbou o nejaké materiály pre jej diplomová prácu, ktorou poctila moje snahy. Žiaľ, odvtedy som sa už s ničím podobným viac nestretol. So žiadnym bližším záujmom nejakých školákov či študentov z môjho okolia. Tak či tak, ak už aj raz budem mať svojho nasledovníka, v tejto – podľa nestora a duchovného vodcu našej karikatúry Kornela Földváriho – špecificky svrčkovskej koláži, určite ju už nebude strihať a lepiť tak, ako som to ja takmer polstoročie zvládal na kolene.

Snímky: Autorka

(Celkovo 213 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter