Úspešní nikdy nespia na vavrínoch

Počas celého svojho profesionálneho života v oblasti IT v Spojených štátoch sa pohybujem v prostredí veľkých firiem. Ako dátový konzultant v rôznych úsekoch dátovej analýzy. V tejto funkcii musím pochopiť a osvojiť si myslenie, ciele a priority svojich klientov, ináč by som nemohol poradiť správne dáta, štruktúry a technológie. Čo som za svoju kariéru spozoroval, bolo to, že úspešné firmy nikdy nespia na vavrínoch. Kladú si otázky a vôbec to nie sú otázky rečnícke, pri ktorých je odpoveď vopred známa alebo otázky generujúce uspokojenie.

Ilustrácia: Ľubomír Kotrha

Ide o veľa a tak sú tí najlepší „kormidelníci“ drsne úprimní sami k sebe: „Dáta ukazujú, že nám klesá tržba.“„Ako nám môže klesať? Vždy, keď chcem nakúpiť v našom obchode, hľadám 10 minút miesto na zaparkovanie, sú tie zostavy spoľahlivé?“ Nasleduje šéfov ostrý pohľad a okamžitá reakcia: „Kolegu poverujem analýzou spoľahlivosti dát a my zatiaľ budeme predpokladať, že dáta spoľahlivé sú!“ A začne sa „rýpanie“ v zostavách. A kladú sa otázky.

Dobrých „kormidelníkov“ zaujíma vo všeobecnosti všetko. Ak sa v ich teritóriu derie nahor potenciálny konkurent, všímajú si to a snažia sa pochopiť, čo tá rastúca spoločnosť robí lepšie ako oni. Nikdy som nepočul, že by príčinu poklesu čohokoľvek videli ako „zlyhanie“ zákazníkov.  Snaha mať čo najviac vedomostí o rastúcom súperovi nie je zaiste motivovaná úmyslom postaviť mu pamätník, ale zničiť ho, kým sa dá, alebo ho kúpiť. Ohrozuje totiž podiel na trhu. Nie je koalícia v podobnej situácii?

Neviem, kto je autorom hesla „Vyhraj voľby a rob, čo chceš.“ V USA sa takýmto výrokom hovorí „A recipe for disaster“, v preklade: recept na katastrofu.

Nikdy som nepracoval pre politickú stranu a je celkom možné, že v ďalšom texte budem pre profesionálneho sociológa či politológa vyznievať ako nekvalifikovaný votrelec. Risknem to.

Vážení sociológovia a politológovia! Sú určité otázky, na ktoré ak neodpoviete vy, SMER ani koalícia nebudú mať budúcnosť. Aspoň to je môj názor.

Ako je možné, že PS má v europarlamente viac poslancov ako SMER? Ako je možné, že v prezidentských voľbách získal kandidát Korčok počet hlasov porovnateľný s víťazom? Čím sa vlastne prebojoval do druhého kola? Čo spôsobilo, že PS v parlamentných voľbách bola druhá?  Je za tým príťažlivosť programu PS, ak áno, ktorá časť programu? Hrá úlohu averzia ku SMER-u? Ak áno, čím je spôsobená? Ako je možné, že zatiaľ čo zmienka o dcére prezidentky poslanca Tarabu spôsobila búrku, fotografia šéfa Demokratov Naďa s nápisom, hlásajúcim zákaz vstupu pre Slovákov, si skoro nik nevšimol?

Zhrniem to: Ak SMER nepochopí, čo robí PS lepšie, čo robí tú stranu príťažlivou, boj s ňou prehrá. A ak mu vy, dámy a páni, ktorí ste skutoční sociológovia (nemyslím pána Vašečku a jemu podobných), nepomôžete s overenými odpoveďami, vedenie to nikdy nepochopí!

K napísaniu tohto príspevku ma motivovala nedávna tlačová beseda koalície po rozhodnutí Ústavného súdu SR. Bolo že to radosti… Ale áno, aj ja som sa tešil. Lenže v istej chvíli sa podpredseda vlády Robert Kaliňák rozhovoril o tom, ako by sa politici a médiá mali teraz ospravedlniť za šírenie bludov. Iste, iste, v spoločnosti gentlemanov by takýto návrh dával zmysel. Ibaže dnes už by malo byť jasné, že koalícia nestojí proti súperovi, ktorý hrá fair-play, ale proti nepriateľovi, ktorého hlavným cieľom je zničiť koalíciu za každú cenu, aj keď si to odtrpí Slovensko. A tu, milá koalícia, máš jedinú možnosť: zneškodniť nepriateľa! K tomu ti síce prajem úspech, ale bez poriadnej sociologickej analýzy, t. j. bez odpovedí na nepríjemné otázky nemáš šancu!

(Autor žije v USA, Issaquah, WA)

(Celkovo 413 pozretí, 3 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter