Čína je obrovská krajina s obrovským počtom ľudí; kto je jej naozaj rovnocenným partnerom? Azda iba India, ktorá Čínu v tomto roku dokonca v počte obyvateľov predstihla. Všetky ostatné krajiny majú rádovo nižší počet obyvateľov a 5-miliónové Slovensko je doslova miniatúrne. Vôbec by som sa nečudovala, keby nám to čínski partneri z času na čas alebo v „nestrážených“ okamihoch nevdojak dali najavo. Ale – nedali, nikdy. Čínski veľvyslanci a ich tímy sú, zrejme vychádzajúc z tradičnej výchovy a tradičných pravidiel, veľmi distingvovaní, zdvorilí a úctiví. Partnerom vždy dajú pocítiť, že sú pre nich dôležití. Ale nie je to hrané a formálne; je to zjavne ich vnútorné nastavenie: s každým sa nielen treba, ale aj možno kontaktovať úctivo a rovnocenne.
Zhodou okolností som mala možnosť zoznámiť sa s už tromi mimoriadnymi a splnomocnenými veľvyslancami ČĽR v SR: Yuanom Guisenom, Lin Linom a SUN Lijiem. Nešlo len o väčšie podujatia s desiatkami účastníkov, ale aj o priateľské až súkromné stretnutia, komornejšie pracovné rokovania, diskusie s malým počtom účastníkov, spoločenské udalosti, kultúrne podujatia. Je to takmer 25 rokov a za taký dlhý čas sa mohlo všeličo prihodiť. Ale prihodilo sa iba jedno: predstavitelia Čínskej ľudovej republiky v SR stále šírili skvelé meno svojej vlasti. Sú to diplomati, ktorí ovládajú svoje remeslo priam dokonale, sú stále rovnako ústretoví, budujú svoj vzťah ku Slovensku, poznávajú jeho ľudí, pamätné miesta i dejiny. Prechovávajú hlbokú úctu ku krajine, ktorá im je na niekoľko rokov druhým domovom. A považujú Slovenskú republiku i jej obyvateľov za dôležitých.
Čínu som mala možnosť navštíviť (bohužiaľ iba) dvakrát a často vravievam: V takom malom meste, ako je Slovensko, som ani nebola. Rozmery Číny, množstvo ľudí, nevídaný rozmach, kultúrna a civilizačná tradícia, o akej sa nám ani nesníva – to všetko vzbudzuje úctu a rešpekt. Číňania by naozaj mohli na celý svet nazerať zvrchu, ale čo by im to prinieslo? Načo by im to bolo? Nevidia v tom zmysel, ich princípom je spolupráca a vedomie vzájomných vzťahov a previazanosti sveta.
Takto formoval svoju končiacu sa misiu aj splnomocnený a mimoriadny veľvyslanec ČĽR v SR SUN Lijie. Na svojej rozlúčkovej recepcii začiatkom augusta t.r. sa okrem príhovoru lúčil aj krátkym video-zostrihom, mapujúcim cca 3,5 roka jeho pôsobenia na Slovensku. Zábery z oficiálnych rokovaní, priateľských stretnutí, z ciest po Slovensku. A medzi nimi – aj fotografia zo stretnutia s Klubom Nového slova. Našich vzájomných stretnutí bolo viac a mali rozličnú podobu – od diskusií, seminárov, kultúrnych a spoločenských podujatí až po minuloročnú účasť veľvyslanca SUN Lijie dokonca na vianočnej kapustnici. To sme považovali za mimoriadnu česť. S J.E. SUN Lijie sme mali viackrát možnosť diskutovať a vďaka jeho vynikajúcej ruštine sme sa mohli rozprávať priamo a bez tlmočenia; v podstate sme nemali tematické obmedzenia, aj keď, samozrejme, k profesionalite ambasádora patrí, že v každej chvíli reprezentuje svoju vlasť a nie je súkromnou osobou. Do nášho vzájomného vzťahu však prenikli aj prvky bližšieho vzťahu až priateľstva, ktoré jediné môže byť východiskom pre priateľstvo národov. Práve to v súčasnosti mimoriadne potrebujeme a hoci niektorým to možno znie ako staromódne a zbytočné, opak je pravdou.
Ukončenie misie SUN Lijie je preto pre Klub Nového slova príležitosťou na ocenenie spolupráce a vzájomných vzťahov, ako aj na poďakovanie za všetky obohacujúce momenty našich spoločných aktivít.
Na rozlúčkovej recepcii sa zúčastnili viacerí bývalí a niektorí súčasní politici, zástupcovia štátnych inštitúcií, podnikatelia, partneri. Aj v tom množstve ľudí však bolo neprehliadnuteľné, že ktosi tam chýba – a to bol (minimálne) minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Prosto tam nebol a takisto ani jeden z dvoch štátnych tajomníkov. Česť rezortu zahraničia i Slovenskej republiky zastupoval Pavol Sýkorčin, generálny tajomník služobného úradu ministerstva. Nejde o to, že by svoju úlohu nezvládol. Ako bývalý generálny konzul SR v Šanghaji určite chápe význam, postavenie a smerovanie Číny a zrejme má k nej aj dobrý osobný vzťah – dokonca svoj príhovor zakončil niekoľkými vetami v čínštine. Generálny tajomník služobného úradu (nech by ním bol ktokoľvek) však nie je dostatočne vysoké funkčné postavenie na oficiálnu rozlúčku s predstaviteľom najľudnatejšieho štátu na svete. Toto ostentatívne ignorovanie podujatia nesvedčí o ničom inom, len o ľudskej malosti a totálnej neprofesionalite politických predstaviteľov MZV SR. O úrovni, ktorá už je ne-úrovňou. Vedenie ministerstva bolo možno presvedčené, že takto to „tej“ Číne práve vtedy poriadne ukázalo! Konečne zistila, že nie je taká dôležitá!
Viacerí účastníci – podľa rozhovorov – sa však za neúčasť oficiálnych politických predstaviteľov MZVaEZ SR, prípadne aj ďalších popredných predstaviteľov SR jednoducho – hanbili. Pretože nekultúrnosť tohto rozsahu do diplomatických vzťahov nepatrí.
Nedávno sme mali kratšiu a neformálnu príležitosť diskutovať zo zástupcami Národnej univerzity obranných technológií z mesta Čchang-ša (mesto opäť väčšie než celé Slovensko). Podujatie organizovala Slovenská spoločnosť pre medzinárodné vzťahy v spolupráci s Inštitútom ASA a Klubom Nového na slovenskej strane a Veľvyslanectvom ČĽR v SR na čínskej strane. Mimo iného prišlo i na otázku, aký je obraz Číny v médiách na Slovensku. No, veľakrát odráža prístup rezortu zahraničia k rozlúčke s veľvyslancom; na druhej strane je množstvo tých, ktorí majú z dotykov s Čínou osobnú skúsenosť, ktorí s čínskymi partnermi dlhodobo spolupracujú a mohli sa presvedčiť o tom, že Čína je priateľská krajina. Ale je tu aj skupina občanov, ktorí síce Čínu nikdy nenavštívili a nespolupracujú s ňou, ale uvedomujú si krátkozrakosť idey nedôvery a nepriateľstva medzi štátmi a prípadného vzájomného – v súvislosti s Čínou však často iba jednostranného – odsudzovania.
Dúfam, že súčasná nežičlivá politická atmosféra bude v pamäti odchádzajúceho SUN Lijie vyvážená práve spomienkou na množstvo ľudí a aktivít, ktoré sa ňou nedali zmiasť.
2 Responses
Je to veľmi, veľmi smutné ako sa my, malý národ (bez vlastnej hrdosti), pod vplyvom dekadentnej kultúry Západu vyvyšujeme nad iných. Naša arogancia a namyslenosť ukazuje iba našu malosť.
“… Základní výhrada vůči Číně, která zazněla v projevu českého prezidenta v rakouské Akademii národní obrany, je zřejmá: Čína je jiná. Strach z neznámého a obava o vlastní privilegia jsou pak u kolébky nových strategií USA, NATO, Evropské unie, G7… Jenže floskule osvojené v Bruselu poznání Číny nepomohou. Naopak, obraz Říše středu zkreslují. Jinakost může znamenat zpestření, obohacení – ne nepřátelství. Třeba by bylo možné začít u třech principů: vzájemný respekt, mírové soužití a vzájemně výhodná spolupráce. Problémem je, že tyto tři principy zformuloval čínský prezident Si Ťin-pching, a to se v „korektním prostředí“ pražského Hradu nenosí. Tam vládne jako za starých dobrých časů Johna F. Dullese ve Washingtonu extrémně nepřátelský, velmi strnulý obraz Číny, který je odolný vůči jakýmkoliv návrhům Pekingu. Chování pražského Hradu je však jen drobným potvrzením toho, že růst napětí a vytváření paralelních světů není dáno zlou vůlí Číny nebo Ruska. V jeho základu je spojení nerovnoměrného ekonomického vývoje států se zaslepenou politikou vládnoucí vrstvy na Západě. …”
>>> https://casopisargument.cz/?p=50754
^ Oskar Krejčí, Čeští janičáři, !Argument, 12. 6. 2023