Slovenský šakal

Po „afére“ so 70-ročným dôchodcom, ktorý sa vyhrážal pani prezidentke Z. Čaputovej, exministrovi J. Naďovi a ich príbuzným, som si spomenul na film Deň šakala (1973), v ktorom išlo o atentát na francúzskeho prezidenta Charlesa de Gaulla. Príprava atentátu na strane atentátnikov aj prezidentovej ochranky kládla vysoké nároky na ich psychickú, informačnú aj fyzickú pripravenosť.

Náš údajný atentátnik sa na internete vyhrážal smrťou obom politikom a tiež ich príbuzným. Posielal im v obálkach náboje. Niektoré zdroje hovoria o ostrom strelive, niektoré o nábojniciach. Je jasné, že takéto vyhrážky nemožno brať na ľahkú váhu, no zároveň som presvedčený, že Úrad pre ochranu ústavných činiteľov je na takej úrovní, že takéto hrozby by hneď v zárodku eliminoval. (Nebude predsa vyhlasovať, aké má informácie o tom, čo sa okolo našich ústavných činiteľov deje). Elitní policajti nakoniec zadržali dôchodcu. Pri domovej prehliadke zaistili aj zbraň a náboje. Má ísť o bývalého poľovníka. Od ľudí, ktorí majú v legálnej držbe strelnú zbraň, viem, že musia chodiť na rôzne testy, medzi inými aj psychologické. Bol tento pán vo veku 70 rokov preskúšaný v tomto smere? Možno mu už mala byť strelná zbraň odobraná skôr, hneď po jeho vyhrážkach.

No vžime sa do súčasnej situácie, že v ostatných rokoch pribúdajú vyhrážky politikom, ktoré sú v mnohých prípadoch znakom zúfalstva aj nenávisti. Terčom sú zväčša vrcholoví činitelia – prezidentka, ministri, poslanci. Obvinený pán mal manželku, ktorá bola naň odkázaná. Nevieme, čo musel vo svojej rodinnej situácii všetko riešiť!? Nervy nie sú z gumy. Čo urobíte v prípade, že vaše dieťa náhle ochorie a detská pohotovosť nefunguje? Pochválite za to našu vládu, ako „rozumne“ šetrí na zbytočných výdavkoch do zdravotníctva? Budem cynický, ak to dieťa neprežije, tak si to príroda nepriala a v Sparte takéto deti hádzali z Tarpejskej skaly. Podľa niektorých liberálov to čaká aj dôchodcov. Ak nemáš z čoho platiť zariadenie sociálnych služieb a lekárov, predaj dom, prípadne ďalší majetok a banka ti možno vystrojí aj pohreb. V čakárni u lekára sa jeden pán, dôchodca, sťažoval, že potrebuje výmenu kĺbu. Čakacia doba je 1,5 roka, no za 7 000 eur to bude do troch mesiacov. Tu chcem poznamenať, že v niektorých lokalitách Slovenska sú staršie domy už za slušnejšiu cenu nepredajné. Asi už nebude trvať dlho a dostaneme sa do situácie, keď nás bude riadiť umelá inteligencia. Určí, kto bude žiť, jeho zaradenie v spoločnosti, kedy sa má odobrať na večnosť a pod. Túto víziu už opísal Isaac Asimov v knihe Koniec večnosti 1955 (v slovenčine Tatran 1977).

Ilustrácia: Ľubomír Kotrha

Obžalovaný dôchodca dostal podmienečný trest. Na slobode sa môže pohybovať s monitorovacím náramkom iba v určitých lokalitách a len do vzdialenosti 200 metrov od dotyčných osôb a ich príbuzných. Odkiaľ, dočerta, má poznať, kto je príbuzným pána Naďa, alebo pani prezidentky? Ja mu ťažko pomôžem, doma mám pásmový meter ale len do piatich metrov. Použitie merania laserovým zariadením môže byť považované za ohrozenie chránenej osoby. Všimol som si, že obžalovaný chodí s barlou. Skontrolovala polícia podrobne túto barlu? V podobnej barle mal Šakal uloženú skladaciu ostreľovaciu pušku. Je ešte jedna možnosť ohrozenia našich politikov – gumipuška alebo prak. Spomeňme, ako skončil Goliáš. Dostrel 200 metrov môže mať údajne len gumipuška alebo prak z tajnej zbrojnice NATO. Vraj aj Putinovi zbrojári z Tuly na tomto systéme pracujú, pravdepodobne to bude prak kombinovaný s gumipuškou. Nedávna návšteva ruských zbrojárskych inžinierov v Austrálii prichystala asi niečo účinnejšie, uvidíme.

Ešte jedna spomienka na moment z filmu Dvanásť rozhnevaných mužov. Porota sa nevedela dohodnúť na vine mladíka, ktorý mal byť vrahom svojho otca. Jednoduchý prípad sa dostal do hektického momentu. Porota nebola jednotná. Boli tam vykreslené rôzne charaktery. Porote bolo známe, že sa mladík vyhrážal otcovi: „Ja ťa zabijem!“ Jeden z porotcov, ktorý už nezvládal dĺžku rokovania, a chcel sa čím skôr dostať domov, zvolal na svojho oponenta: „Ja vás zabijem!“ Jeho súper ho odzbrojil vetou: „Ale nemysleli ste to vážne?!“

Celá táto aféra o slovenskom šakalovi slúži len na odpútanie pozornosti občanov od skutočných problémov našej spoločnosti.

(Celkovo 542 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter