Šľak ma ide trafiť

Na tento výrok Júliusa Satinského si spomeniem v súčasnej hektickej dobe veľmi často najmä v súvislosti s „uhlíkovou stopou“ a komentármi rôznych odborníkov na obnoviteľné zdroje energie a vôbec na životné prostredie. O výhodách a nevýhodách veterných elektrární, fotovoltaických zdrojov energie, palivových článkoch či elektromobiloch sa už popísalo veľmi veľa odborných článkov a ešte viacej hlúpostí. Nechcem sa touto problematikou v tomto príspevku zaoberať, lebo je to na dlhú diskusiu. Spomeniem len, čo budeme robiť s lítiovými akumulátormi, keď sa vyčerpá ich nabíjací cyklus? Svoju životnosť majú aj fotočlánky, veterné vrtule a pod. P. L. Kapica (sovietsky fyzik, nositeľ Nobelovej ceny 1978, spolupracovník Rutheforda v Cavendishovom laboratóriuv Cambridge) pri úvahách o nových zdrojoch energie kládol dôraz na zdroje s vysokou hustotou získanej energie z jednotky plochy alebo objemu. Bol skeptický aj k získavaniu energie z jadrovej fúzie v najbližších desaťročiach.

No radšej sa vrátim do každodenného života. Som dôchodca, a čím som starší, tým som nie múdrejší, no mám viac času zamyslieť sa nad niektorými otázkami, ako sa dá jednoducho ušetriť na energii a surovinách. Aby som sa udržal pri živote (alebo ako-takom zdraví) užívam rôzne lieky. Lieky sa obyčajne predpisujú na tri mesiace. A tu mi začína zastávať rozum. Uvažujme tri mesiace napr. lieku (dvakrát denne)dostanem šesť balení po 14 tabletiek, liek B (jedenkrát denne) 3 balenia po 30 tabletiek, liek C (jedenkrát denne) 1 balenie 90 tabletiek, (konečne niečo rozumné), potom je tam ešte niekoľko liekov, ktoré berie aj manželka, väčšinou v baleniach po malých dávkach. Obyčajne sú lieky v blistrovom balení – primárny obal a potom v škatuľke – sekundárny obal. V každej škatuľke je ešte príbalový leták (pozoruhodných rozmerov, preto som nenapísal letáčik) a v liekoch proti zrážanlivosti krvi aj informácie o pacientovi, pre prípad, ak by dotyčný potreboval prvú pomoc. U niektorých balení som porovnal hmotnosť tabletiek a hmotnosť ich obalu. Bez konkurencie vyhral obal s príbalovým letákom. Ľudia užívajú rovnaké lieky aj niekoľko desiatok rokov, dá sa povedať, že až do smrti (podľa najnovších neoverených informácií farmaceutické firmy už vyvíjajú lieky, ktoré budeme musieť užívať aj po smrti. Vláda to už s predstihom schválila.) Preto nerozumiem, prečo sa nedodávajú lieky vo väčšom balení, načo je príbalový leták ku každému baleniu. Stačilo by, ak si ho zákazník vypýtal osobitne. Aj tak škatuľky aj letáky hneď zahodím. Keď potrebujem nejakú informáciu, vyhľadám si ju na internete. Odkedy užívam lieky pravidelne vo väčšom  množstve, odhadujem, že to bolo niekoľko kilogramov letákov a informácií o zrážanlivosti krvi.

Ilustrácia: commons.wikimedia.org

O nič šetrnejšie sa naša bezuhlíkovo stopová spoločnosť nespráva ani pri iných tovaroch. Ak si kúpite nejaký elektrospotrebič, od varnej kanvice až po najväčšiu chladničku, vždy k nej dostanete odbornú literatúru (návod na použitie) v niekoľkých svetových jazykoch, aj v slovenčine (na čo som hrdý, lebo takto sa stala slovenčina svetovým jazykom). Tiež sú uvádzané v rôznych druhoch písma vrátane klinového a hieroglyfov. Z tejto, niekedy až 80 stránkovej knihy, mi stačí cca 5-6 strán (to len pri komplikovanejších zariadeniach, ako je televízor alebo smartfón a pod).

Naše zahraničné obchodné reťazce (ktoré tu nebudem menovať) vydávajú každý týždeň niekedy aj dvakrát do týždňa reklamné letáky na kvalitnom papieri s kvalitnou tlačou, kde nám ponúkajú akciový, no neviem, či až taký kvalitný tovar. Ponuky sú celé mesiace prakticky s malými obmenami rovnaké. Všetky letáky skončia aj tak v zbere, či už tie, čo si zobrali zákazníci, alebo tie, čo ostali v obchode.

Nemyslím si, že na tomto systéme sa niečo v najbližšej dobe zmení. Podľa toho, čím sa zaoberajú europoslanci, nám neostáva nič iné, len spomenúť si na Danteho nápis na pekelnej bráne „Lasciate ogni speranza, o voi che entrate qui“ (Vzdajte sa všetkej nádeje, vy čo sem vstupujete).

Týmto končím, lebo idem do lekárne a manželka mi prikázala kúpiť aj novú varnú kanvicu a po ceste zobrať reklamné letáky z obchodných reťazcov.

Práve ma trafil šľak!

(Celkovo 237 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter