Nová inscenácia opery Carmen

Z našich mienkotvorných médií sme sa dozvedeli, že na Slovensko má prísť 700 španielskych vojakov. Neprajníci a odporcovia NATO chcú proti tomu protestovať. Na tomto mieste musím kritizovať naše informačné médiá za uverejňovanie nepresných údajov. Na Slovensku sa chystá moderné poňatie slávnej opery G. Bizeta Carmen. Pri inscenácií klasických opier sa už urobilo veľa rôznych vydarených aj nevydarených inscenácií. V tomto prípade pôjde pri jej réžii o významný experiment. Prípravný výbor (režisér, dirigent, zbormajster, scenárista atď.) sa rozhodovali niekoľko mesiacov, či zachovať maximálnu autenticitu prostredia Sevilly aj jej okolia aj s tabakovou fabrikou, koridou, Josém, Escamillom, Micaelou. Komparz by obstaral španielsky temperamentný ľud. No nakoniec sa komisia rozhodla, že miestom deja bude Slovensko. Jedným z argumentov bolo, že Slováci už poznajú Španielsko dosť dobre z rôznych dovoleniek, no Španieli k nám veľmi nechodia a to by bola príležitosť pre propagáciu Slovenska. Pre 700 vojakov (komparzistov) by sa robili poznávacie zájazdy po Slovensku a možno by sa niektorí ich priatelia v budúcnosti rozhodli pre dovolenky na Slovensku. Veď tu máme krásne regióny. Napr. ubytovanie v Lešti.

Ilustrácia: Ľubomír Kotrha

Ďalšou zásadnou otázkou je obsadenie hlavných úloh. Výbornou Carmen by bola Anna Netrebko, no je to Ruska a dostatočne ostro neodsúdila V. Putina. (I keď niektoré operné domy ju už zobrali na milosť.) Hlavné úlohy opier sa alternujú, tak v mužských postavách by bol len jeden problém, a to závažný. Časť opery by sa odohrávala v lese. Hlavný hrdina by nebojoval s býkom, ale so slovenským hnedým medveďom. Nájde sa taký frajer, čo by sa na to dal? Neubúdalo by postupne spevákov tejto úlohy? Neviem, či by ho mal hrať muž na hubách, alebo poľnohospodár, ktorý sa ráno prišiel pozrieť na svoju farmu. Vybral by som si tú druhú možnosť. Nie je nám tak dobre, že sa môžeme, čo aj na dôchodku, flákať po hore za hubami, aj tak niektoré zmenili svoj rod a plávka mandľová prijala identitu muchotrávky zelenej. (Rozmýšľam, ktoré z nich sú jedovatejšie, muchotrávky, alebo niektoré naše poslankyne?) No vráťme sa k farmárovi. Pri jeho kontrole by ho napadol medveď. No zabudol na fakt, že aj na Slovensku máme nebojácne ženy (Amazonky) a vidly v ich rukách veštia medveďovu smrť.

Keby túto epizódu už len pri generálke videli španielski vojaci, uvedomili by si, že pokiaľ v Španielsku musia s býkmi bojovať vytrénovaní toreadori, na Slovensku by na šelmy stačili aj poriadne napajedené ženy s tým, čo by bolo práve poruke. Vojaci by odmenili nebojácnu ženu potleskom a s upraveným textom pesničky o toreadorovi by jej text zmenili na Medveď hnedý, pozor si daj a od nahnevaných žien utekaj! A  zistili by, že pomáhať Slovensku cudzími vojenskými jednotkami je zbytočné.

(Celkovo 264 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

One thought on “Nová inscenácia opery Carmen

 • 19. júla 2023 at 7:57
  Permalink

  Ak ste mysleli opernú super speváčku, ktorá dostatočne Putina neodsúdila, tá sa volá Anna Netrebko.

  S pozdravom
  Elena Šebová

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter