Nebezpečné teórie

V hlavnom meste USA sa nachádza známe Múzeum holocaustu. Osud európskych Židov, ktorí sa dostali do spárov nacistov, je tu zobrazený v otrasných detailoch. Detské hračky zavraždených detí, vylámané zlaté zuby, modely priestorov koncentračných táborov, fotky nešťastníkov určených na zavraždenie plynom… Návštevník si môže vybrať kartičku s menom osoby, ktorá mu je podobná a poznať jej otrasný osud; áno, žiť v tej dobe na zlom mieste, mať „zlú“ rasu, mohol som to byť ja…


Čo v múzeu pochopiteľne chýba, je „teória“ za touto hrôzou. Čítal som iba jej útržky, ale celkový obraz som dostal. Árijci sú nadradená rasa – čo sú predovšetkým Nemci. Židia sú rasa, čo vie iba kradnúť, podvádzať a rozpútavať vojny. Židia nedokázali nikdy nič pozitívne ani vo vede, ani v umení. Niežeby boli nepotrební – sú škodliví a Európa musí byť „Judenfrei“. Odstrániť ich akýkoľvek spôsobom je šľachetným poslaním „vyššej rasy“.

Nečudo, že za šírenie tejto „osvety“ v časopise Der Stürmer dostal šefredaktor Julius Streicher v Norimbergu trest smrti. V odôvodnení rozsudku stojí, že práve podpora a vytváranie nenávistných postojov boli motiváciou k zverstvám, čo na súde dokazovali mnohé svedectvá a filmová dokumentácia.

Aby sme boli spravodliví, teória a prax „vyššej rasy“ sa neobmedzovala iba na obdobie nacizmu. Hernando Cortéz tiež nemal problém vyvražďovať pôvodných obyvateľov ním dobytých území, veď to neboli kresťania! Podobne uvažovali aj zbožní americkí osadníci o Indiánoch: Neboli „naši“ a navyše prekážali. Takže bolo ok ich zničiť. Dnes, zdá sa, prekážajú Palestínčania.

České Lidové noviny uverejnili rozhovor s izraelským „politológom“ Danielom Schueftanom  s názvom S barbary se jednat nedá. Prirodzene, myslí tým na Palestínčanov a verím, že keby pred takými 85 rokmi v rozhovore boli Palestínčania a Hamas nahradení Židmi, Julius Streicher by ho rád vzal do svojho časopisu…

Nenávistná rétorika prináša svoje plody. Má to svoju logiku: Ak tí druhí na nás nedosiahnu, ak sú pod našu úroveň, celkove teda na nič a iba prekážajú, čo je zlé na tom, zbaviť sa ich? Netreba ich nutne vyvraždiť, stačí ich odsunúť, odstaviť, umlčať, zavrieť do väzenia s prezumpciou viny. Žiadna vina sa nedokázala? Niektorí vo väzení zomreli, zničili si zdravie? No a čo? Kto ich kedy potreboval? Vyhrali voľby? Nepochopiteľná tragédia! Sú za tým nevzdelaní hlupáci, penzisti a dedinčania. Veď ale „my“ sa nevzdáme!  Es kommt der Tag! (Heslo porazených nacistov po vojne: Veď príde ten deň!)

Podobná rétorika má za následok polarizáciu spoločnosti a vyvoláva nenávisť na oboch stranách.  Voliči SMER-u sú nielen pomýlení; vraj sa v nich prebudila „vnútorná sviňa“ a najnovšie som si o nás prečítal, že sme „fašisti“. Slovenskej vláde treba škodiť, blokovať ju, vyvolať predčasné voľby!

Samozrejme, že som za slobodu slova. Ale sloboda značí aj zodpovednosť. Kto šíri iracionálnu nenávisť, mal by byť braný na zodpovednosť. My – verejnosť – môžeme tomuto procesu pomôcť. Mali by sme sa oboznámiť s legálnym kontextom mediálnych aktivít. Veru tak – nie všetko je legálne! Ak niekde zaznie „streicherovská“ dehumanizácia, spĺňajúca znaky trestného činu či priestupku, je našou povinnosťou podať trestné oznámenie. Alebo napísať výrobcovi, ktorý má v danom médiu reklamy, že ho budeme bojkotovať, ak tam bude reklamy aj naďalej zadávať a odôvodniť to. Pracujem v USA pre gigantickú firmu, ktorá však reklamu nevyužíva. Ale pozorne sledujeme sociálne médiá a zmienky o nás starostlivo analyzujeme. Podľa môjho odhadu, ak by akákoľvek firma dostala v priebehu mesiaca povedzme 10-tisíc emailov s hrozbou bojkotu kvôli zle umiestneným reklamám, musela by urobiť určité opatrenia a zmeniť „nosič reklám“.

Čím chcem povedať, že sa nemusíme nechať urážať a ponižovať od typov ako Šimečka starší.  Dokážeme sa brániť, aj keď „majstrovi“ a jemu podobným sa bude zdať, že z nás prehovára „vnútorná sviňa“.

Ilustračné snímky z koncentračného tábora Osvienčim: www.wikimedia.commons

Autor žije v USA, Issaquah, WA

(Celkovo 282 pozretí, 2 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter