Náš civilizovaný svet…

Niektoré momenty ostanú v človeku po celý život. Jedným z nich bola reportáž denníka SME z americkej lietadlovej lode, ktorá operovala v Jadranskom mori počas bombardovania Juhoslávie. Dátum si presne nepamätám, ale podstatný obsah rozhovoru mi zostane v pamäti asi až do smrti. Redaktori denníka sa stretli a porozprávali s pilotom lietadla, ktoré práve pristálo po nálete na Juhosláviu. Bol to údajne major, ktorého otec aj starý otec slúžili v armáde USA a bol na to patrične hrdý. Na otázku, či sa cíti hrdinom, skromne, ako je v takýchto prípadoch zvykom, poznamenal, že si robí len svoju prácu, pričom si vychutnával dobre vychladenú coca-colu. Tá jeho práca spočívala v ničení infraštruktúry krajiny a životov jej ľudí, v ktorej nemal čo hľadať. Asi bol indoktrinovaný ideou, že prišiel chrániť demokraciu. Tento vojak letel vo svojom stroji bez minimálnej šance, že by ho protilietadlová obrana zostrelila. Vedel, aký cieľ zasiahol, boli mŕtvi aj ranení? Zaujímalo ho to? V tom istom čase sa navzájom vraždili ľudia (Srbi, Chorváti, Kosovčania) tak, že si videli priamo do očí. Ako by sa zachoval takýto pilot, ak by dostal rozkaz z bezprostrednej blízkosti zabiť niekoľko ľudí, civilistov, lebo sa nechcú podriadiť americkej demokracii a zmeniť svoju vieru? Dokázal by to pán Dzurinda, ktorý, podľa jeho vyjadrenia, urobil dobre, keď dovolil prelet amerických bombardérov ponad Slovensko? O istom poslancovi, lekárovi, asi netreba pochybovať, ten sa už v parlamente na túto tému vyjadril, fackovať ľudí na verejnosti mu tiež neprekážalo a pritom bol jeden čas aj prorektorom Univerzity Komenského v Bratislave.

Vrátim sa do súčasnosti. Nechápem: Na jednej strane embargo za embargom na obchod s Ruskom, no na druhej strane sú rôzne „skratky“, prostredníctvom ktorých Rusko veselo obchoduje so strategickými surovinami. R. Fico vyhlásil, že ak sa dostane do vlády, na Ukrajinu nepôjde ani jeden granát, náboj, nie to ešte ťažké zbrane. Bude v jeho silách a možnostiach toto obmedziť? V jednej tlačovej besede sa P. Pellegrini vyjadril, že už nemáme žiadne zbrane a muníciu, čo by stála za reč, preto treba opäť rozbehnúť ich výrobu, čím sa zvýši aj zamestnanosť a bude, ako nebolo. Nevylúčil ani ich vývoz na Ukrajinu.

V mojej hlave, možno už z tejto situácie zmätenej, sa zrodila predstava. Naši politici sa chystajú na rokovanie o dodávkach zbraní, nemusí to byť práve Ukrajina. Ráno si sadnú k raňajkám a zrazu by sa na stene pred nimi začali premietať obrázky z rôznych nedávnych vojen. Nahé vietnamské dievčatko, zasiahnuté napalmom, uteká po ceste priamo k vám, na ulici zastrelí vojak civilistu z niekoľkých centimetrov, až strieka krv, defolianty ničia džungľu, dôsledkom toho sa rodia postihnuté deti. Prezident Nixon dá tajný rozkaz bombardovať Kambodžu (tá nie je s nimi vo vojnovom stave), lebo tade Vietnamci prevážajú zbrane do Južného Vietnamu. Dokumentárne filmy, napr. na televíznej stanici Spektrum, sa venujú väčšinou vojne. Nedávno som videl film o múre Vietnam Veterans Memorial, ktorý obsahuje 58 320 mien amerických obetí vojny, vrátane ôsmich žien. Chceli všetci títo vojaci naozaj bojovať vo Vietname za americkú demokraciu? Najmladší z nich mal 15 rokov. O obetiach Vietnamcov, ktoré prevyšujú milióny ľudí, sa zvlášť nezmieňujú. Boli by naši politici schopní v pohode sa po tejto exkurzii do hrôz vojny naraňajkovať a následne sa zúčastňovať na rokovaniach o ďalších dodávkach zbraní? O Madeleine  Albrightovej by som pochybnosti nemal…

V súčasnosti za vrchol cynizmu našich politikov považujem kauzu Boris Kollár – Barbora Richterová. Mienkotvorné médiá sú ňou priam posadnuté. Neviem, či títo dvaja rodičia trénovali novú športovú disciplínu, hod dieťaťom na vyznačenú vzdialenosť, alebo chúďa dieťa trénovali na cirkusantskú budúcnosť v lietaní na hrazde. No pred voľbami je každá podlosť dovolená. Prečo sa naše médiá nevenujú nedostatku liekov. Kde zmizli?! Kto je za to zodpovedný? Kde je NAKA, OČTK? Založia noví mafiáni stávkové kancelárie, kde sa budú uzatvárať stávky, ako dlho vydrží človek bez potrebných liekov? Budú sa pohrebné ústavy predháňať v ponukách zliav za svoje služby?

Úvodná ilustračná snímka: www.pixabay.com

(Celkovo 256 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter