Existuje Robert Fico?

V Literárnom (dvoj)týždenníku 7 – 8/2024 v rubrike Literárium som na základe svojich skúseností a výskumu, prišiel k stručnému záveru: „Ak nemáš mobil, neexistuješ. Koľko mobilov máš, toľkokrát si človekom.“ Začnem najprv svojimi skúsenosťami. Napriek tomu, že som už na dôchodku, stále častejšie potrebujem mobil. Ide hlavne o spojenie s rôznymi lekárskymi ambulanciami, úradmi, ako sú poisťovne, sporiteľňa, autoservis atď. Nakoniec, aj telefónne číslo pohrebnej služby. Zvykol som si na to, že keď do takejto inštitúcie volám, najprv poviem číslo mobilu, potom meno a dôvod volania. Uvažujem o tom, že meno budem uvádzať až na konci telefonátu. Začal som zisťovať, ako sú na tom moji spoluobčania. Nenašiel som nikoho bez mobilu, niektorí ich mali niekoľko a chceli, aby ich sprevádzali aj po smrti. Predpokladám, že vznikne alebo už existuje sekta, ktorá uctieva mobily ako nové božstvo a staré SIM karty sú preň určené ako obetný dar. Možno to súvisí s nejakou schopnosťou mobilu alebo mobilnej siete produkovať niečo, čo na nás vplýva, ale zatiaľ nevieme, o čo ide. Podobne ako v knihe Karla Čapka Továrna na absolútno (1922), kde nový vynález Karburátor okrem dokonalého spaľovania hmoty nezískaval len energiu, ale produkoval niečo neznáme – Absolútno. Toto obracalo ľudí k viere, ušľachtilosti a šťastiu. No tento vynález sa, v konečnom dôsledku, ukázal pre ľudstvo skôr nebezpečný ako užitočný.

Po tomto úvode sa vrátim k Robertovi Ficovi. Pán Fico niekoľkokrát povedal, že on mobil už dlhšiu dobu nemá. Ako fyzická osoba existuje. No podľa výsledkov môjho výskumu: Ak nemáš mobil, neexistuješ. Tak potom pán Fico nemôže existovať. To by bola pre niektorých jeho oponentov katastrofa, pretože argument „lebo Fico“, odpadá.

Schrödingerova mačka. Ilustrácia: Wikimedia.org

Tento problém je podobný problému „Schrödingerova mačka“. Ide o myslený experiment, ktorý robí problémy aj kvantovým fyzikom. V stručnosti. Do nepriehľadnej krabice umiestnime živú mačku. V krabici je špeciálne zariadenie s jedovatým plynom a ventilom, ktorý tento plyn nemusí a môže uvoľniť a mačku otráviť. Princíp spočíva v tom, že uvoľnenie jedovatého plynu závisí od rozpadu jedného atómu rádioaktívneho izotopu s polčasom rozpadu napr. 1 hodina. Tento atóm sa nachádza spolu s mačkou v krabici. Pre objasnenie problému uvažujeme, že máme 1 000 000 atómov tohto izotopu. Do jednej hodiny sa z nich rozpadne 500 000, do dvoch hodín ďalších 250 000 a takto to pokračuje ďalej. No ktoré konkrétne atómy sa vo vybratom časovom úseku rozpadnú, nevieme. Keď po hodine otvoríme krabicu, mačka bude buď mŕtva, alebo živá, závisí to od stavu daného atómu izotopu. Pravdepodobnosť, že je rozpadnutý, alebo nerozpadnutý, je 1:1. Nemôžu nastať dva stavy, že mačka je živá aj mŕtva. Ak Schrödinger otvorí krabicu, vidí, či je mačka mŕtva, alebo živá. No pre okolie, ktoré do krabice nevidí, je mačka aj živá aj mŕtva. Tak je to asi aj s existenciou pána Fica.

Tento problém som konzultoval aj s matematikom, spisovateľom a patavedcom Andrejom Ferkom. On mi poslal pripomienku, že problém sa vetví na existenciu mobilu a existenciu jeho majiteľa. A čo na to vlastne samotný mobil…

Je to dobrá pripomienka. Domnievam sa, že mobil je v súčasnosti dosť inteligentný na to, aby si zistil, čo je jeho majiteľ zač. Predpokladajme že Fico v určitom momente mobil vlastní. Umelá inteligencia mobilu zistí, že čo nevidieť bude Fico vyhlásený za medzinárodného teroristu a civilizovaný svet sa ho zbaví, podobne, ako sa zbavil niekoľkých teroristov a ešte viac neteroristov (možno omylom a možno aj nie). Na takúto elimináciu nepriateľa je určená špeciálna jednotka a tá pomocou elektronických zariadení zameria jeho polohu a pustí naňho dron  alebo raketu. Toto si uvedomí umelá inteligencia mobilu. Ak zabijú môjho vlastníka, skončím aj ja. Pomocou špeciálneho zariadenia mobil, resp. jeho umelá inteligencia, vybije svoju batériu, čím sa pre sledovacie elektronické zariadenia stane neviditeľným. A zároveň Fico pre nich prestane existovať. Je to v súlade so zákonmi robotiky Issaca Asimova. V stručnosti, robot chráni najprv človeka až potom seba. Človeku by život nevrátil, ale batéria sa dá vymeniť.

(Celkovo 484 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter