Vytvorme spolu komunitu zdieľanej budúcnosti ľudstva

J.E. CAI Ge

Minulý rok 2023 bol mimoriadny. Komplikované situácie v mnohých svetových regiónoch priniesli spomalenie globálneho ekonomického oživenia. Čo sa to vo svete deje a čo s tým môžeme robiť? Vytvorenie komunity zdieľanej budúcnosti ľudstva je odpoveďou Číny na tieto otázky. Je to vznešený cieľ, ktorý čínska diplomacia sleduje v novej ére.

Vytvorenie komunity zdieľanej budúcnosti ľudstva navrhol čínsky prezident Si Ťin-pching. Stručne povedané, jej cieľom je vytvoriť čistý a krásny svet trvalého mieru, univerzálnej bezpečnosti, spoločnej prosperity, otvorenosti a inkluzívnosti; podporovať globálne riadenie založené na konzultáciách, spoločnom prínose a vzájomnom prospechu; vytvoriť univerzálne princípy a implementovať spoločné hodnoty pre celé ľudstvo; podporovať budovanie nového typu medzinárodných vzťahov; implementovať iniciatívu globálneho rozvoja, bezpečnosti a globálnej civilizácie; vybudovať vysokokvalitnú platformu spolupráce Jedno pásmo, jedna cesta, ktorá pomôže pri riešení výziev, k dosiahnutiu spoločnej prosperity a posunie svet smerom k svetlej budúcnosti založenej na mieri, bezpečnosti, prosperite a pokroku.

V reakcii na sériu hlavných problémov a výziev, ktorým dnešný svet čelí, obhajuje Čína rovnocennú a usporiadanú svetovú multipolaritu, inkluzivitu a vzájomnú ekonomickú globalizáciu. Rovnocenný a usporiadaný multipolárny svet znamená dodržiavať rovnosť všetkých krajín, veľkých aj malých, postaviť sa proti hegemonizmu a mocenskej politike a efektívne presadzovať demokratizáciu medzinárodných vzťahov. Aby bol proces multipolarizácie celkovo stabilný a konštruktívny, musíme spoločne dodržiavať ciele a princípy Charty Organizácie Spojených národov, spoločne dodržiavať všeobecne uznávané základné normy medzinárodných vzťahov a praktizovať skutočný multilateralizmus. Čína prikladá veľký význam rozvoju vzťahov so Slovenskom a naďalej trvá na uskutočňovaní výmen a spolupráce so Slovenskom na základe vzájomného rešpektu, rovnakého zaobchádzania a vzájomného prospechu. Čína aj Slovensko sú zástancami multilateralizmu a Čína podporuje Slovensko v tom, aby zohrávalo konštruktívnu úlohu na medzinárodnej scéne. Sme ochotní prehĺbiť spoluprácu so Slovenskom, aktívne praktizovať skutočný multilateralizmus a spoločne presadzovať demokratizáciu medzinárodných vzťahov.

Ekonomická globalizácia, ktorá je prospešná pre všetkých a je inkluzívna, má spĺňať spoločné požiadavky všetkých krajín, najmä rozvojových krajín, a globálnym prideľovaním zdrojov riešiť nerovnováhu rozvoja medzi krajinami, ako aj ich vnútornú nerovnováhu rozvoja. Musíme sa rozhodne postaviť proti antiglobalizácii a destabilizácii, proti všetkým formám unilateralizmu a protekcionizmu, musíme dôrazne presadzovať liberalizáciu a uľahčenie obchodu a investícií, riešiť štrukturálne problémy brániace zdravému rozvoju svetovej ekonomiky, a podporovať ekonomickú globalizáciu smerom k rozvoju ešte otvorenejším, inkluzívnejším, všestrannejším a vyváženejším smerom. Slovensko je typickou exportne orientovanou ekonomikou a jedným z beneficientov a prispievateľov ekonomickej globalizácie. Zoberme si ako príklad najznámejší automobilový priemysel na Slovensku. Spoločnosti automobilového priemyslu z Číny, Nemecka, Južnej Kórey atď., prišli na Slovensko investovať a založiť továrne, čo podporilo ekonomický rozvoj Slovenska a zvýšilo zamestnanosť. Autá vyrobené na Slovensku sa predávajú doma aj v zahraničí, čo vytvára dobrý základ pre samotnú krajinu a prináša prospech celému svetu. Antiglobalizácia a destabilizácia nie sú nikdy dobrým liekom na problémy hospodárskeho rozvoja. Obnova svetovej ekonomiky si vyžaduje, aby sme sa zjednotili a napredovali. Ekonomická globalizácia, ktorá prináša úžitok všetkým a je inkluzívna, je smer, ktorý by sme mali spoločne podporovať a spolupracovať ja jeho realizácii.

Ilustračná snímka: www.pixabay.com

Tento rok si pripomíname 75. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a Slovenskom a rozvoj vzťahov medzi Čínou a Slovenskom opäť priniesol nové príležitosti. Budeme naďalej podporovať výmeny návštev na vysokej úrovni medzi oboma krajinami, prehlbovať praktickú spoluprácu v rôznych oblastiach, ako je hospodárstvo, obchod, kultúra a vzdelávanie, a zvyšovať úroveň bilaterálnych vzťahov v prospech oboch národov. Čína je zároveň ochotná dosiahnuť konsenzus a spolupracovať so Slovenskom na spoločnej podpore vytvárania komunity zdieľanej budúcnosti ľudstva, dôrazne brániť svetovú multipolaritu a ekonomickú globalizáciu a prispievať tak k tomu, aby sa svet posunul smerom k svetlej budúcnosti založenej na mieri, bezpečnosti, prosperite a pokroku!

J.E. CAI Ge je mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom ČĽR v SR

Snímky: FB veľvyslanectva ČĽR v SR a www.pixabay.com

(Celkovo 334 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter