Tokio – Paríž   

Ak chlap oficiálne súťaží so ženou, malo by nás to pobúriť nielen v prípade brutálneho športu, akým je box, ale aj v prípade napríklad modernej gymnastiky. Posiveného svedka najväčšmi udivuje, ako predstavitelia medzinárodných športových orgánov zrazu prepočúvajú signály o „hormonálnej“ nerovnosti.

Meno dvojnásobnej olympijskej víťazky v behu na 800 metrov Caster Semenyovej (JAR) im zrejme nič nehovorí. No nie tak dávno „medzinárodná atletická federácia IAAF na Športovom arbitrážnom súde najnovšie obvinila Caster Semenyovú, že niekedy úmyselne spomaľovala, aby zakryla svoje skutočné zvýhodnenie vďaka vyššej hladine testosterónu“. (pravda.sk, 25. 6. 2019) Caster Semenyová by im isto pripomenula kontroly „na overenie pohlavia pri majstrovstvách sveta v Berlíne 2009. Ďalšie testy musela vtedy osemnásťročná Semenyová podstúpiť na príkaz IAAF po zisku titulu.“ (Tamtiež.) Napokon sa dozvedela, že v Tokiu 2020 (OH sa pre Covid konali v roku 2021 – pozn. aut.) „nemôže obhajovať najcennejší kov z Londýna a Ria pre príliš vysokú hladinu prirodzeného testosterónu v tele.“ (SITA, 1. 7. 2021) Predchádzajúce olympijské hry v Tokiu, v roku 1964, odstavili svetovú rekordérku v šprinte Ewu Klobukowskú. „Finišmanka poľskej štafety na 4 krát 100 metrov totiž neprešla tzv. sex testami – ako vôbec prvá atlétka. Všetky jej svetové rekordy vrátane toho, ktorý vytvorila štafeta v Tokiu, boli vymazané.“ (https://m.behame.sk)

Po otváracom ceremoniáli by nás vlastne nemalo prekvapiť, že „v Paríži môžu štartovať aj boxerky, ktoré na vlaňajších majstrovstvách sveta neprešli testom pohlavia.“ (tvnoviny.sk, 31. 7. 2024) Posivený svedok preto nemohol  nepodľahnúť slovám talianskej boxerky: „Vzdala som to, aby som si zachránila život. Som zvyknutá na boj, ale takú ranu som ešte nikdy nedostala.“ (Tamtiež.) A neprižmúriť oko, že nepodala ruku víťaznej Alžírčanke. O to väčšmi spozornel pri jej rýchlom názorovom obrate. Angela Cariniová oznámila svetu, že „je mi ľúto mojej súperky. Ak Medzinárodný olympijský výbor tvrdí, že môže boxovať, rešpektujem to.“ (https://sport24.pluska.sk) A pohotovo doložila, že „ak by sa s Chalífovou opäť stretla, objala by ju.“ 

Možnú príčinu náhlej zmeny naznačilo niekoľko riadkov: „Talianska boxerka Angela Cariniová dostane odmenu od Medzinárodnej boxerskej asociácie (IBA) vo výške 50-tisíc dolárov. (tvnoviny.sk, 3. 8. 2024) Túto cenu útechy, resp. odstupné nepriamo zdôvodnil prezident IBA Umar Kremlev. Presnejšie, vysvetlil nám, citlivkám, že z rozbehnutého rýchlika sa nedá vyskočiť ani v oblasti ženského boxu. „V ringu by kvôli bezpečnosti mali súťažiť len spôsobilí športovci. Nemohol som sa pozerať na jej slzy.“ (Tamtiež.) Jeho vyjadrenie určite neupokojilo svetoznámu spisovateľku Joanne K. Rowlingovú s jej zásadnou otázkou: „Čo sa musí stať, aby sa toto šialenstvo skončilo?“ (tvnoviny.sk, 1. 8. 2024) Alebo bude Imane Chalífová niekedy úmyselne slabšie udierať, tak ako Caster Semenyová „niekedy úmyselne spomaľovala“?

Isteže, donekonečna môžeme mudrovať, čo tento prípad odzrkadlil ako povestná kvapka rosy…  No predtým by sme si mali priznať, že nie sme až také citlivky, ako sme sa tvárili nad zosypanou Angelou, keď nám medzi športmi nič nechýbalo, len ženský box…

(Celkovo 305 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter