Zatiaľ čo sa v Bratislave 21. mája 2023 konalo veľmi zaujímavé podujatie, ktoré bolo nabité slovenskými osobnosťami – 236. stretnutie Medzinárodného klubu Slovenskej republiky(založený v roku 1993)[1], v inom hlavnom meste vrcholilo dôležité podujatie so silným geopolitickým, geoekonomickým a bezpečnostným presahom. V Astane, ktorá je priamou vzdušnou čiarou vzdialená od Bratislavy 3 837 km a pri leteckom presune cez bezpečné letecké koridory je potrebných 4 702 km[2], sa konal dôležitý summit – zasadnutie ministrov zahraničných vecí krajín Šanghajskej organizácie spolupráce(ŠOS)[3].
Treba hodnotiť summit ministrov?
Z minimalistického pohľadu by možno stačilo odkázať na viac ako 31-minútové zhodnotenie tohto stretnutia v Astane zo strany staronového ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergeja Lavrova[4], ktorý okrem záverov poodkryl aj to, aké sú nálady jednotlivých členských a asociovaných členov ŠOS vo vzťahu k aktuálnemu vývoju v zásadne sa meniacom svete a formovaní bezpečnostného prostredia v Eurázii.
Len výberovo spomenieme, že podľa tohto pohľadu patrí ŠOS medzi priority zahraničných politík všetkých členských a asociovaných krajín, že ŠOS spolupracuje napr. s Organizáciou zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB), s Eurázijskou ekonomickou úniou (EEÚ) a inými štruktúrami v rámci svojho regionálneho rozmeru pri vytváraní bezpečného a ekonomického priestoru Eurázie bez mylných a nekoncepčných zásahov neregionálnych síl. Pritom upozornil a konštatoval (čo je väčšinový názor v rámci ŠOS), že napr. Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (ale aj iné európske organizácie) si „sprivatizovali“ Spojené štáty.
ŠOS má 9 členských krajín (Čína*, India*, Irán*, Kazachstan, Kirgizsko, Pakistan*, Ruská federácia*, Tadžikistan a Uzbekistan), z ktorých 5 má štatút jadrových štátov, resp. veľmi blízko k tomu (to sú tie s hviezdičkou).
Tri krajiny – Afganistan, Bielorusko a Mongolsko – majú štatút pozorovateľa, pričom Bielorusko sa oficiálne stane 10. členom ŠOS na letnom summite prezidentov ŠOS. Partnerom pre dialóg so ŠOS sú Azerbajdžan, Arménsko, Bahrajn, Egypt, Kambodža, Katar, Kuvajt, Maldivy, Mjanmarsko, Nepál, SAE, Saudská Arábia, Turecko a Srí Lanka.[5]
Môžeme odkázať na zhrnutie záverov, ktoré urobil prezident Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev, ktorý prijal – ako predstaviteľ hosťujúcej krajiny – ministrov zahraničných vecí.[6]
V čom je dôležitosť
Keď sme definovali stretnutie ministrov ako dôležitý summit, pokúsme sa aj vysvetliť, prečo.
Po prvé, na stretnutí v Astane sa už ako zástupca členskej krajiny mal prvý raz zúčastniť aj minister zahraničných vecí Iránu Hosejn Amír Abdollahján, ktorý, žiaľ, spolu s prezidentom Ebráhímom Raísím pri katastrofe vrtuľníka v provincii Východný Azerbajdžan zahynul, a to pár dní po hnusnom atentáte na predsedu vlády Slovenskej republiky.
Takže stretnutie sa namiesto slávnostného privítania nového člena začalo, na návrh generálneho tajomníka ŠOS Zhan Minga, minútou ticha.
Táto strata určite ovplyvní situáciu na Blízkom východe, čo si ministri v Astane veľmi dobre uvedomili a uvedomujú. A možno aj práve preto rokovali efektívne, rezultatívne schválili všetky dokumenty, ktoré budú predmetom júlové stretnutia prezidentov a hláv štátov ŠOS.
Po tretie, je samozrejmé, že na multilaterálnom podujatí sa konajú rôzne bilaterálne stretnutia a rokovania. Z pohľadu strategického významu možno za najvýznamnejšie označiť stretnutia ruského a čínskeho ministra. S. Lavrov a Wang I si povedali, čo bolo potrebné; prakticky pokračovali v tom, na čom sa dohodli v apríli 2024 v Pekingu[7].
Druhým vážnym momentom bola príprava spomenutého júlového summitu prezidentov a hláv štátov ŠOS. Bude sa konať po akcii vo Švajčiarsku (ktorej názov a formát sa operatívne menil napr. z Globálneho summitu… na Mierovú konferenciu…) v dňoch 15. a 16. júna 2024 (podľa plánu). Na tomto podujatí sa rozhodujúci hráči ŠOS nezúčastnia, ale júlový summit prezidentov a hláv štátov ŠOS v Astane určite zareaguje.
Obaja ministri sa pritom stretli so všetkými kolegami separátne na bilaterálnych rokovaniach. Po nich Wang I vyhlásil:a „…pre Čínu je dôležité rozvíjať vzťahy so Strednou Áziou na úrovni hláv štátov. Pripravuje sa stredoázijské turné Si Ťin-pchinga, čo len potvrdzuje seriózny a dlhodobý záujem Číny o tento región…“
Po štvrté, nehľadiac na to, že Bielorusko sa de iure stane členskou krajinou až v júli, na zasadnutí bol prítomný ako plnohodnotný zástupca jeho minister zahraničných vecí Sergej Alejnik. To je dôležitý signál, pretože a zjavne, Bielorusko bude zohrávať dôležitú úlohu pri riešení problémov na Ukrajine, ktorá sa stala obeťou US ambícií (a ambícií časti kolektívneho Západu) vo vzťahu k želaniu „vysublimovať“ Ruskú federáciu. Skúste si vypočuť vystúpenie americkej novinárky Margaret Kimberley na pôde OSN. Stojí za to obetovať desať minút na tento prejav.[8]
Potvrdená dôležitosť ŠOS
O dôležitosti ŠOS v rámci svetovej architektúry hovoril vo svojom prejave generálny tajomník ŠOS Zhan Ming. Pripomenul, že sa rozširuje množina krajín, ktoré majú záujem spolupracovať so ŠOS[9]. Nakoniec, prečo nie, veď v rámci ŠOS je združená skoro polovica obyvateľov planéty, tvorí štvrtinu svetového HDP a v jej rámci sa realizuje 15 % svetového obchodu. Samotný Zhan Ming končí vo funkcii generálneho tajomníka, kde by ho – ako ôsmy v poradí – mal vystriedať práve zástupca Kazachstanu Nurlan Ermekbajev. Toto rozhodnutie padne opäť v Astane na júlovom summite prezidentov a hláv štátov ŠOS – presnejšie v dňoch 3. a 4. júla 2024.
Summa sumarum, ministerský summit splnil svoje hlavné ciele. Okrem bilaterálnych podujatí ministri pripravili a schválili na multilaterálnej platforme 20 zásadných dokumentov, ktoré budú predložené na júlové stretnutie.
Ministri sa dohodli na vytvorení komplexného centra na boj proti súčasným hrozbám a výzvam. Základom nového centra bude doteraz funkčná Regionálna antiteroristická štruktúra ŠOS. Cieľom je posilniť princípy „šanghajského ducha“. A tým bolo povedané všetko.
A to nie je málo!
Autor je emeritný vysokoškolský učiteľ
Snímky: www.akorda.kz, www.eng.sectso.org
Súvisiace články:
Samarkand 2022 – dva dni geopolitické centrum sveta
Príprava summitu Šanghajskej organizácie spolupráce Samarkand 2022
[1] Pozri: Medzinárodný klub SR (intclub.sk)
[2] Pozri: Distance from Astana, Kazakhstan to Bratislava, Slovak Republic (distanceworld.com)
[3] Pozri: Церемония фотографирования глав делегаций СМИД ШОС, Астана, 21 мая 2024 года – YouTube
[4] Celé zhodnotenie pozri: https://www.youtube.com/watch?v=e-pyDVTpIf4
[5] Bližšie k štruktúre a činnosti pozri: The Shanghai cooperation organisation (sectsco.org)
[6] Pozri: Президент Касым-Жомарт Токаев провел встречу с министрами иностранных дел государств – членов ШОС — Официальный сайт Президента Республики Казахстан (akorda.kz)
[7] Pozri: Sergey Lavrov and Wang Yi Joint Press Conference Beijing April 2024 – English Subtitles – YouTube
[8] Celé vystúpenie pozri: Выступление Маргарет Кимберли в ООН по Украине – США пересекли красную линию России – YouTube
[9] Text pozri: Выступление Генерального секретаря Чжан Мина на заседании СМИД ШОС (г.Астана, 21 мая 2024 года) | Шанхайская организация сотрудничества (sectsco.org)