Referendum o mierovom atóme

Pri nedávnom expertnom stretnutí na pôde Veľvyslanectva Kazachstanu v Slovenskej republike slovenský špecialista na energetickú politiku (inak jeho manželka je rodáčka z Kazachstanu) zdôraznil, že výstavba jadrovej elektrárne je pre štát nielen finančne náročná záležitosť, ale ide aj o časovo náročný úsek (cca 20 rokov výstavby, cca 40 rokov využívania + 20 rokov na utilizáciu), ktorý je za horizontom jednej generácie.

Hlavné mesto Kazachstanu Astana. Ilustračná snímka: www.wikimedia.commons

Na tieto slová som si spomenul pri analýze informácie, podľa ktorej skupina občanov Kazachstanu, ktorí nie sú stotožnení s možnosťou výstavby jadrovej elektrárne v krajine, založila občianske združenie, resp. občiansku platformu „АЭС керек емес”[1] (čo možno preložiť ako jadrová elektráreň nie je potrebná, alebo v extenzívnom preklade – jadrová elektráreň je nanič). Jeho hlavnou úlohou je podľa zakladateľov a aj podľa názvu:  „…prezentácia názorov ľudí v Kazachstane, ktorí nesúhlasia s výstavbou atómovej elektrárne…“[2]

Signatári ďalej tvrdia: „…nesmieme sa nechať opantať hrozbami o nedostatku (deficite) elektrickej energie. Sme povinní veriť v našich potomkov! Nesmieme dovoliť, aby sme im nechali ohromné dlžoby a problémy s riešením jadrového odpadu…“

Ono totiž dňa 6. októbra 2024 – a čo je veľmi skoro – sa uskutoční celoštátne referendum[3] o  (ne)budovaní jadrovej elektrárne v Kazachstane. Z formálneho hľadiska sa referendum nebude odlišovať od podobných hlasovaní, ktoré sa už v Kazachstane konali. Hovoríme napr. o referende z 5. júna 2022, ktoré sa týkalo ústavnej reformy v krajine.[4]

Šéfom uvedeného združenia sa stal bývalý riaditeľ korporácie KEGOC Aset Nauryzbaev (Асет Наурызбаев), čo je korporácia, ktorá v Kazachstane riadi energetické siete. Súbežne bol v krajine aj kreovaný Celonárodný štáb za výstavbu jadrovej elektrárne (Народный штаб за строительство АЭС), ktorý tvorí cca 250 zástupcov šiestich palramentných politických strán a 250 zástupcov rôznych občianskych združení. To, že jeho vytvorenie a úvodné stretnutie promoval predseda dolnej komory Parlamentu Kazachstanu a predseda vládnej strany Amanat Erlan Košanov, hovorí za všetko.

Na referende sa môže zúčastniť cca 12 mil. Kazachstancov. Ak sa na referende zúčastní 50 %+1 oprávnených voličov a odpovedia na otázku: „…súhlasíte s výstavbou atómovej elektrárne v Kazachstane?…“, tak referendum (náklady naň sa vyšplhajú na cca 23 mil. $) bude platné a aj záväzné pre exekutívu.

Podľa jediného dostupného prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnil Kazašský inštitút strategických výskumov pri prezidentovi Kazachstanu («КИСИ» – Казахстанский институт стратегических исследований при президенте)[5] je k dnešnému dni rozloženie síl v spoločnosti nasledujúce: 53,1 % je za výstavbu elektrárne; 32,5 % je proti jej výstavbe; 14,4 % je nerozhodnutých.

Z geopolitického hľadiska je samozrejme dôležité, kto by prípadne, ak referendum dopadne optimisticky pre Astanu, elektráreň mohol Kazachstanu dodať: čínska CNNC, kórejská KHNP, ruský Rosatom, alebo francúzska EDF.

Vyzerá to tak, že ak občania vyslovia súhlas s budovaním elektrárne (čo sa predpokladá), bude komplikované im povedať, kto ju bude stavať. Rosatom to nesmie byť, lebo… a KHNP (ktorá asi vyhrá)má problémy sama zo sebou.

No a potom, ak nastanú problémy pri realizácii – aj pre štátny rozpočet Kazachstanu kolosálnej investície, tak vládna moc alibisticky povie, veď to: „…bolo vaše rozhodnutie…“[6]

Inak povedané, referendum bude potvrdením triumfu demokracie, alebo pôjde len o ďalšiu púťovú atrakciu… To sa však dozvieme po šiestom októbri.[7]

Budeme sledovať.

Autor je emeritný vysokoškolský učiteľ

Súvisiace:
Peter Juza: Kazašské referendum


[1] Pozri: Противники АЭС создали общественный фонд (orda.kz);
[2] Pozri:Telegram: Contact @vlastkz;
[3] Pozn.: vyhlásil ho prezident K.-Ž. Tokajev počas svojho každoročného poslania dňa 2.9.2024.
[4] Pozn.: pôjde o štvrté referendum v histórii Kazachstanu po roku 1991. Prvé a druhé sa konali v roku
[5] Басты бет – ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПРЕЗИДЕНТІ ЖАНЫНДАҒЫ ҚАЗАҚСТАННЫҢ СТРАТЕГИЯЛЫҚ ЗЕРТТЕУЛЕР ИНСТИТУТЫ (kisi.kz)
[6] Вы сами так решили (fergana.media)
[7] Референдум по АЭС: триумф демократии или излишество за счёт бюджета? (orda.kz)

(Celkovo 261 pozretí, 2 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter