Posledná plenta vzplála

Volebnej plente to zatiaľ nehrozí, ale ktovie, či v nejakej revolučnej hlave sa už nepomrvil chrobáčik, ako nám ponad plece nazrieť, komu sme na štyri roky odovzdali moc. Napríklad tak, že volič bude môcť vyniesť nepoužité hlasovacie lístky a predložiť ich zamestnávateľovi, klubu dôchodcov prípadne škole, aby verejnosť vedela, s kým má do činenia. Ako si nás teraz vie zaradiť podľa modro-žltých alebo dúhových stužiek na odeve. Posivený svedok nechce maľovať Žilinku na stenu, iba si povzdychol, či k poznávacím ozdobám uvedomelého občana európskeho formátu čoskoro nepribudne placka s prečiarknutým paragrafom 363.

O to naliehavejšie sa pýta, či je modro-žltá alebo dúhová stužka vyjadrením len osobného názoru aj vtedy, keď je jej nositeľom úradná autorita a v oficiálnych priestoroch. Trebárs pedagóg na základnej, strednej alebo vysokej škole, pred ktorým sedí niekto, kto v sebe tlmí viac otázok. Dajme tomu, prečo sme tak nesúcitili s irackými či líbyjskými civilnými obeťami a prečo robíme toľko kriku pre anexiu Krymu, Donecka a Luhanska… Veď Valné zhromaždenie OSN na svoju otázku: „Je jednostranné vyhlásenie nezávislosti dočasnými samosprávnymi inštitúciami Kosova v súlade s medzinárodným právom?“ dostalo z Medzinárodného súdneho dvora jednoznačnú odpoveď: „Vyhlásenie nezávislosti Kosova 17. 2. 2008 nebolo porušením medzinárodného práva.“ (sk.m.wikipedia.org) A čo si má počať iný mladý človek, ktorému sa exhibície na dúhových pochodoch bridia rovnako ako milostné predohry heterosexuálov v mestskej doprave? Alebo ten, čo sa obáva o sestru, aby ju vo vécku neohrozil vagabund, ktorý sa cíti ako žena? Ďalej sa majú zožierať predpotopnými otázkami, ako ich poúčajú mainstreamové médiá, ale navonok sa pridať k spolužiakom, ktorým je všetko jasné, len čo vstúpi pedagóg a otvorí besedu na aktuálnu tému? Ako inak, prizdobený aktuálnymi stužkami či aktuálnou plackou.

Keby len pedagóg! Keby to nestekalo z vyššia! Isteže, prezidentka môže citlivo vnímať problémy a konflikty, len by okamžite a bez akejkoľvek diskusie nemala určovať správnu stranu barikády. Ako to predviedla počas pandémie, keď sa namiesto výzvy na odborné debaty medzi „našimi“ i „nenašimi“ epidemiológmi dala zaočkovať pred kamerami ako svetlý vzor. Akoby chcela z Grasalkovičovho paláca odkázať, že na ovce netreba ísť argumentmi, ale hrsťou voňavého sena. Vôbec ju netrápi, že k ovciam sa nedostáva ani byľka ozajstných správ spoza východnej hranice, lebo sa ocitli medzi ukrajinskou a ruskou vojnovou propagandou ako medzi mlynskými kameňmi. Zuzana Čaputová sa v mene nezávislej spravodlivosti zastala vyšetrovateľov „čurillovcov“, ale v parlamente brojila proti paragrafu 363. V duchu aktivít Via Iuris a Nadácie Zastavme korupciu, ktorá má finančne blízko k niektorým predstaviteľom ESET-u a teda aj k strane Progresívne Slovensko. Polícia sa ešte poriadne nechopila tragédie pred Teplárňou, a prezidentka už vytýčila ďalšiu frontovú líniu. Kto z koho! A mainstreamové médiá opäť vedeli, čo s tými, ktorí okamžite nezaujmú prezidentkinu palebnú alebo obrannú pozíciu. Tie isté médiá, ktoré nám sprostredkúvali i varovania pred unáhlenými závermi a legislatívnymi riešeniami, keď alkohol za volantom zabil piatich mladých ľudí.

Posivený svedok len nechápe, prečo prezidentka svoju skrytú túžbu po severokórejskej svornosti a jednote ľudu potrebovala konzultovať so Svätým otcom…

(Celkovo 426 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter