Počas 79. valného zhromaždenia OSN v New Yorku sa uskutočnilo – už tradičné – stretnutie ministrov zahraničných vecí vo formáte Stredná Ázia (5) + USA.
To „tradičné“ sme si dovolili použiť preto, lebo šlo o deviate a teda v roku 2025 bude desaťročie mnohoúrovňového politického ministerského formátu SA5-USA.
Ministri zahraničných vecí Murat Nurtleu (Kazachstan), Žeenbek Kulubaev (Kirgizsko), Sirodžidin Muchriddin (Tadžikistan), Rašid Mederov (Turkménsko) a Bachtier Saidov (Uzbekistan) sa 27. septembra 2024 stretli s US ministrom zahraničných vecí Anthony Blinkenom.
Jedno nóvum
Okrem formátu SA5 + USA vzniká aj nová platforma B5 + USA.
Táto platforma (B = biznis) by sa mala stať stimulom k rozvoju biznis dialógu Strednej Ázie so Spojenými štátmi s prechodom na biznis partnerstvo a rozvoj ekonomickej integrácie v regióne.
To, že došlo k vytvoreniu ďalšej platformy, potvrdzuje, že krajiny Strednej Ázie hľadajú svoje miesto v rámci svetového ekonomického poriadku, ale aj to, že Spojené štáty si nedajú pokoj a stále niečo skúšajú.
Čo vyjadrili
Jednotliví ministri počas stretnutia s A. Blinkenom sformulovali, čo by ich krajiny od Washingtonu očakávali:
Kazašský minister hovoril o úlohe a mieste Strednej Ázie v rámci súčasnej geopolitiky, ako aj o tom, že je potrebné hľadať komplexné prístupy v boji s tradičnými hrozbami súčasnosti, vrátane koordinácie opatrení v boji s nimi. Akcentoval aj to, že v rámci Strednej Ázie dochádza k zintenzívneniu integrácie, čo nakoniec, podľa hodnotenia Astany, potvrdilo augustové šieste Koordinačné stretnutie prezidentov krajín Strednej Ázie v Astane.[1]
Minister zahraničných vecí Kirgizska Ž. Kulubaev akcentoval dôležitosť ekonomickej stability v regióne. A ďalej optimisticky navrhol, aby sa budúce stretnutie ministrov zahraničných vecí SA5+USA konalo v Kirgizsku.
Uzbecký minister B. Saidov tiež hovoril o dôležitosti ekonomickej spolupráce a stabilnom vývoji v regióne a rozvoji dopravnej (a logistickej) siete.
S. Muchriddin, minister zahraničných vecí Tadžikistanu, samozrejme, hovoril o bezpečnosti v regióne cez prizmu vývoja vnútropoliticko-bezpečnostnej kondície Afganistanu. Bezpečnostný status regiónu totiž vplýva na celý svet.
Názor Turkménska sformuloval R. Mederov (ktorý je o.i. aj podpredsedom vlády). Podľa jeho názoru ide o nasledujúce: ekonomika, bezpečnosť, energetika a klimatické zmeny. Len si pripomeňme, že Turkménsko sa hrdí svojou neutralitou a nie je súčasťou žiadneho integračného zoskupenia v rámci Strednej Ázie.
Čo plynie zo stretnutia
Ak sa pokúsime o pochopenie, čo plynie z tohto stretnutia ministrov SA5+USA v New Yorku, vychádzajú dva, resp. tri závery:
Tým prvým je, že skôr išlo len o formálne „zjednotenie kroku“, pretože pred prezidentskými voľbami v USA treba byť tak trochu aj ostražitý.
Po druhé, všetci ministri akosi hovorili o ekonomickej spolupráci, lenže v podvedomí asi každého v Strednej Ázii zvučia slová nebohého exprezidenta Uzbekistanu Islama Abduganieviča Karimova, ktorý na margo možnej ekonomickej integračnej spolupráce všeobecne hovoril: „… najskôr nás ovládnu ekonomicky a potom politicky… a potom ako krajina nebudeme…“ Spojených štátov sa to týka na druhú!
No a po tretie – je reálne, že investičná aktivita Spojených štátov v Kazachstane a Uzbekistane môže ovplyvniť dopravno-infraštrukturálnu rovnováhu v regióne, ktorá môže vyústiť do limitovania rôznych druhov spolupráce v tranzite či energetike, kde majú Čína a Ruská federácia nielen svoje záujmy, ale aj investície (a vice versa).
Na záver, podľa medializovaných správ, ministri v New Yorku podpísali štandardný spoločný dokument k výsledkom stretnutia, ktorý – opäť štandardne – nie je verejne k dispozícii, preto ho zatiaľ nemôžeme analyzovať. Ale časom vypláva. Tak si počkáme.
(Autor je emeritný vysokoškolský učiteľ)
Foto: О министерской встрече «C5+1» (www.gov.kz)
[1] Pozri: Astana – operatívne hlavné mesto Strednej Ázie – Noveslovo