Migrace existovala vždy. Ale vždy jako problém

Migrace je problém. Je to vlastně mix problémů, a proto nemá jednoduché řešení. Migrace je důsledkem problémů v zemi, ze které se utíká, a současně je příčinou problémů v zemi, do které se utíká. Solidarita s člověkem na útěku je stejně přirozená, jako sebeobrana před nevítaným hostem. Migrant je mixem vetřelce s bližním v nouzi. Je cizincem, kterému je třeba pomoci a před kterým je třeba se mít na pozoru. Vidět v migrantech výhradně vetřelce je cynické, vidět v nich výhradně nebožáky je naivní.

Politické rozhodnutí akceptovat nelegální, respektive spontánní migraci, vycházelo z předpokladu, že se uprchlíky podaří integrovat a vděční příchozí že budou pro společnost přínosem. Tento předpoklad byl ale v rozporu s minulou zkušeností a nepřekvapuje, že se nenaplnil. Evropa dnes neřeší, co udělat pro migranty, ale co udělat s migranty. Nedokáže je integrovat, ani se jich zbavit. Jakmile koncentrace cizinců vyústí ve vytváření paralelní společnosti, která není kompatibilní s původní komunitou, jedná se o nezvládnutou migraci, spojenou zpravidla s kriminalitou.

Reakcí na nezvládnutou masovou migraci je idea povinné solidarity už ne s migranty, ale se zeměmi, které se migrantů, které nelze integrovat, potřebují zbavit. Je jasné, že se nechystá redistribuce migračních přínosů, ale migrační zátěže a povinnou solidaritou že se problém nevyřeší, ale pouze rovnoměrně rozloží na všechny. Tedy i na ty, kteří ho nezpůsobili a dokonce předem avizovali, že k němu zákonitě dojde.

K migraci, na které spolupracují humanitární neziskovky s pašeráky lidí, se přidružil proud uprchlíků z Ukrajiny. I v jejich případě politici prezentují migrační vlnu jako příležitost ukázat dobré srdce a současně na pomoci lidem v nouzi zištně vydělat. Mezi řádky se přitom naznačuje, že na rozdíl od nábožensky a kulturně „problematických“ Arabů či Afričanů, jsou Ukrajinci „naši“.

Migraci Ukrajinců před Rusy předcházela migrace Ukrajinců před Ukrajinci. Zemi pověstnou všudypřítomnou korupcí, politickou nestabilitou, nacionálním radikalismem a špatně placenou prací opouštěli lidé, kteří hledali obživu na Západě, anebo bezpečí v Rusku. K dosavadním důvodům, které nepominuly, přibyla válka. Evropa je solidární s Ukrajinci, kterým se nechce umřít na frontě, a vyhýbají se odvodu. Z jedné strany Ukrajince vyzbrojujeme a cvičíme proti Rusku, z druhé strany soucítíme s Ukrajinci, kterým doma hrozí, že je politici pošlou proti Rusům na smrt.

Solidaritu s ukrajinskými uprchlíky oslabuje nastupující ekonomická krize, inflace a postupující rozklad státu. S klesající životní úrovní klesá i ochota dělit se o chléb, lékaře a střechu nad hlavou s cizinci. Navíc, když hlavním motivem solidarity s Ukrajincem je nenávist k Rusovi. Snaha politiků prodat občanům masovou migraci jako něco správného, rozumného a výhodného, pravidelně koliduje s realitou, ve které zjišťujeme, že je to přesně naopak… Migrace existovala vždy. Ale vždy jako problém.

(Komentár vyšiel na ParlamentníListy.cz 24. júna 2023)

(Celkovo 260 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter