„Greater BRICS“ je expresní vlak vývoje pro „Global South“

Čínský portál Global Times 22. 10. 2024 zveřejnil redakční úvodník k právě zahajovanému summitu BRICS, který se koná v ruské Kazani. Jedná se o první osobní setkání vůdců společenství po historické expanzi „rodiny BRICS“, které přitáhlo širokou pozornost mezinárodního společenství. Global Times uvádí:

Prezident Si Ťin-pching poukázal na to, že země BRICS jsou „v klíčové době, kdy mohou stavět na svých minulých úspěších a otevřít spolupráci BRICS novou budoucnost“. Rozšířený „Greater BRICS“ má nyní celosvětově větší váhu a představuje nový historický výchozí bod pro spolupráci BRICS.

Od Středního východu po Afriku, od Asie po Latinskou Ameriku je expanze BRICS nevyhnutelným důsledkem sladění se s globalizačními trendy s cílem podporovat oboustranně výhodnou spolupráci. Rozšířený „Greater BRICS“ nyní představuje téměř polovinu světové populace, s větší silou a širším zastoupením. 

Jako „první vrstva“ globálního Jihu má „Větší BRICS“ nejen výhodu rozsahu, ale také představuje zdroje a výhody růstu zemí s rozvíjejícími se trhy. V této fázi již ekonomický výstup „Většího BRICS“, počítaný paritou kupní síly, překonal výkon G7, což z něj činí hlavní hybnou sílu globálního hospodářského růstu. Jako lokomotiva globálního jihu a motor světového ekonomického oživení zaznamenává „Větší BRICS“ rostoucí vliv a přirozeně přitahuje stále větší pozornost.

Mechanismus BRICS představuje silný hlas pro globální jih a svou jedinečnou přitažlivostí přitahuje stále více rozvojových zemí. Mezi mnoha mezinárodními organizacemi je nadšení z žádostí o členství v „Greater BRICS“ vzácné. To plně ukazuje, že tento důležitý mechanismus solidarity a vzájemné pomoci mezi rozvojovými zeměmi zakořenil v srdcích lidí. 

Nedávné průzkumy veřejného mínění naznačují, že v očích lidí ve většině rozvojových zemí přispívá připojení k BRICS k podpoře hospodářského rozvoje, zlepšení úrovně obchodu, přilákání více investic, snížení závislosti na americkém dolaru a posílení mezinárodního postavení jejich země. Ty jsou v souladu se společnými, rozumnými a naléhavými potřebami zemí globálního Jihu. Rozšíření rodiny BRICS ukazuje, že její duch otevřenosti, inkluzivity a oboustranně výhodné spolupráce není jen na papíře, ale také v praxi. 

Kouzlo „Velkého BRICS“ navíc spočívá v tom, že ve stále více fragmentovaném světě umožňuje globálnímu Jihu, který zaostává za Západem v ekonomickém rozvoji, vidět sílu jednoty a spolupráce, stejně jako naději na chytání. nahoru.

Vývojová cesta za posledních 18 let prokázala, že mechanismus BRICS je spíše „akční tým“ než „talkshop“. Prostřednictvím pragmatické spolupráce vytváří postupné výhody. Budova ústředí Nové rozvojové banky zemí BRICS, která se nachází v šanghajském Pudongu, slouží jako vlajkový projekt pro spolupráci BRICS a poskytuje členským zemím zásadní finanční podporu. 

Kromě toho byly také zřízeny a spuštěny Čínsko-BRICS centrum pro rozvoj a spolupráci AI a Čínský-BRICS vědecký a inovační inkubační park pro novou éru. Mechanismus spolupráce BRICS vytvořil pro členské země důležitou platformu pro optimalizaci přidělování zdrojů a sdílení rozvojových příležitostí a dále expanduje do špičkových oblastí, jako je zelený rozvoj, letecký průmysl a biotechnologie. Tyto hmatatelné a viditelné úspěchy BRICS spolu se systematičtější a institucionalizovanou spoluprací přiměly rostoucí počet zemí „Globálního Jihu“ uvědomit si, že „Velký BRICS“ je rozvojový rychlík, který nelze vynechat.

Rychlík „Greater BRICS“ naší doby nejenže nese rozvojové naděje „globálního jihu“, ale slouží také jako páteřní síla při prosazování a obraně skutečného multilateralismu. Země BRICS se vynořily z vlny rostoucích rozvíjejících se tržních ekonomik a rozvojových zemí. Jako vedoucí skupina „globálního jihu“ se soustavně věnovali podpoře spravedlivějšího a spořádanějšího multipolárního světa a inkluzivní ekonomické globalizace. Na rozdíl od ideologických útočných a obranných aliancí vytvořených některými západními zeměmi, mechanismus spolupráce BRICS zahrnuje různé politické systémy a modely ekonomického rozvoje. Ve spolupráci BRICS jsou principy otevřenost a inkluzivita, základem je oboustranně výhodná spolupráce a cílem je spravedlnost a spravedlnost. Mechanismus BRICS pevně dodržuje svou roli „nezačínat znovu, nezapojovat se do táborové konfrontace a nesnažit se nikoho nahradit“ a nikdy nevyvíjí tlak na zúčastněné země, aby si „vybíraly strany“.

Od expanze BRICS zažívá mezinárodní společenství trvalé nadšení pro „Greater BRICS“, což vytváří pozitivní atmosféru pro úvodní rok „Větší spolupráce BRICS“. Stojíme na tomto novém historickém výchozím bodě a jsme připraveni na „Větší spolupráci BRICS“, těšíme se, až Kazaňský summit napíše novou kapitolu jednoty a rozvoje pro „Globální jih“. 

Čína bude pokračovat ve spolupráci se všemi stranami na podpoře stálého a dlouhodobého pokroku větší spolupráce BRICS, konstatuje v závěru portál Global Times.

(Text vyšiel na VašeVěc.cz 22. októbra 2024)

(Celkovo 18 pozretí, 17 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter