Dolce vita na spôsob Taškentu

Uzbekistan je tesne pred predčasnými prezidentskými voľbami, ktoré vzhľadom na zmeny v Ústave Uzbekistanu inicioval – a teraz Slováci pozor, niečo nevídané(!) – sám prezident Šavkat Mirzijojev.

Nehľadiac na tento predvolebný status Uzbekistanu, prezident po tom, čo sa zúčastnil summitu Rusko-Stredná Ázia, potom Čína-Stredná Ázia a nakoniec summitu EÚ–Stredná Ázia, vyrazil do Európy, aby aj v krajine, odkiaľ pochádza Marco Polo, ktorý prešiel Veľkú hodvábnu cestu, obhajoval záujmy svojej krajiny. Teda – čo je opäť pre Slovákov so súčasnou hlavou „tejto krajiny“ niečo nepredstaviteľné – svojej krajiny, Uzbekistanu a tentoraz v Taliansku.

Čo sa týka predčasných prezidentských volieb ODHIR OBSE už dávnejšie oznámila, že bude tieto voľby oficiálne pozorovať. Šéfkou pozorovateľskej misie bude Urszula Gaceková a jej kostru tvorí 11 medzinárodných expertov na voľby a 24 dlhodobých volebných pozorovateľov (+ množina /cca 250/ krátkodobých, ktorých počet a zloženie bude známe neskôr – Slovensko má v pláne cez OBSE vyslať jedného krátkodobého pozorovateľa). Misia oficiálne zaháji svoju činnosť 14. júna 2023.

O akejsi uzbeckej dvadsaťjednotke udavačov, ktorí by žiadali o vojenskú intervenciu pred voľbami, žiadne zdroje neinformujú. Ak by sa aj taká skupina sformovala, v Uzbekistane by s ňou naložili podľa zákona. Zákon to je to, čo sa na Slovensku v danom (a nielen v danom) prípade nedodržiava!

Pre poriadok si pripomeňme, že predčasné prezidentské voľby budú v Uzbekistane 9. júla 2023. Volebného súboja sa zúčastnia štyria kandidáti a súčasný prezident je najväčším favoritom.

Návšteva Večného mesta

Ale poďme k zahranično-politickej realite. Prezident Š. Mirzijojev vykonal 8. júna 2023 oficiálnu návštevu Talianska (do Ríma z Taškentu priletel 7. júna 2023). Prezident Uzbekistanu sa stretol so svojím talianskym partnerom, prezidentom Sergiom Mattarellom a predsedníčkou vlády Talianska Giorgiou Meloniovou. Ak prvé stretnutie malo skôr, resp. malo (vzhľadom na ústavné kompetencie oboch hláv štátov) viac protokolárny charakter, tak to druhé bolo rezultatívne. Skôr, než si rozoberieme, čo bolo na druhom rokovaní, nedá sa nespomenúť, že obaja prezident komunikovali vo svojich jazykoch – uzbeckom a talianskom – pomocou oficiálnych tlmočníkov.

Prezidenti, zľava Šavkat Mirzijojev, Sergio Mattarella.

Teda vyhli sa už tradičnému slovenskému protokolárnemu faux pas, keď naša referentka z Pezinka oslovuje hostí na Slovensku lámavou a jednoducho riedkou (a veľmi úsmevnou) angličtinou…

Vráťme sa späť do Strednej Ázie, resp. do Talianska. Prezident Š. Mirzijojev a predsedníčka vlády G. Meloniová podpísali (resp. sa zúčastnili podpisu) 11 medzištátnych, medzivládnych a medzirezortných právnych dokumentov, ktoré postihujú sféry od poľnohospodárstva až po otázky regulovania priemyselného vlastníctva.

Veľmi zaujímavý je dokument o vzájomnej spolupráci v kultúrnej oblasti, ktorý fixuje spoluprácu do roku 2026. Ak si to skúsime dešifrovať, z dokumentu plynie, že turisti z Talianska budú bonitne navštevovať Samarkand, Bucharu, Chivu a vice versa z Uzbekistanu sa turisti sa môžu tešiť na Benátky, Padovu, Miláno, Rím… (predpokladá sa regulárna priama letecká linka Taškent/Miláno).

Jasné priority

Celkovo sa obe strany zhodli na nasledujúcich prioritách spolupráce:

– aktivizácia spoločných projektov technologickej a inovačnej spolupráce;
– stimulácia priamych kontaktov jednotlivých regiónov;
– rozšírení humanitných kontaktov s možnosťou  priameho predstavenia historického dedičstva Uzbekistanu v Taliansku
– rozšíreniu spolupráce v oblasti vzdelávania, zelených tém a najmä archeológie;
– rozvoji turizmu.

Treba akcentovať, že počas rozhovorov sa prezidenti a premiérka bavili aj o bezpečnostnej situácii vo svete, predovšetkým cez prizmu Afganistanu.

Téma Ukrajiny, teda slovanskej časti postsovietskeho priestoru, ktorý mal lepšie štartovacie podmienky (oveľa lepšie) v roku 1991 než Uzbekistan, nebola na stole.

Partnerstvo s rozhodujúcou krajinou regiónu Stredomoria

No, partnerstvo je slabé slovo! Uzbekistan a Taliansko totiž prijali na seba záväzok, ktorý hovorí o strategickom partnerstve!

Premiérka Giorgia Melaniová, prezident Šavkat Mirzijojev.

Aspoň tak to vychádza z kľúčového dokumentu, ktorý podpísali prezident Uzbekistanu Š. Mirzijojev a predsedníčka vlády Talianska G. Meloniová. Reč je o Spoločnej deklarácii o strategickom partnerstve medzi Uzbekistanom a Talianskom.

Ak fajnšmekri očakávajú, že teraz nájdu odkaz na text tohto dokumentu, tak ich nesklameme. Anglojazyčná verzia je už k dispozícii na štúdium.[1]

Len pre pamäť si pripomeňme, že, textovo podobnú deklaráciu o „strategickom“ partnerstve podpísal Š. Mirzijojev počas svojej návštevy v Budapešti.

Bolo to 5. októbra 2022 a jeho partnerom pri podpise bol predseda vlády Maďarska Viktor Orbán. Predseda vlády krajiny, ktorá je pozorovateľom v Organizácii turkojazyčných štátov, ktorej je – po Turecku – Uzbekistan rozhodujúcim členom.

Aj tak sa robí stredoázijská geopolitika.

Únik zo spoločnej klietky

V predvečer návštevy uzbeckého prezidenta v Taliansku po prvý raz vyšla v uzbeckom jazyku Kniha piesní básnika a filozofa Francesca Petrarcu.

A tento poet okrem iného napísal a povedal: „… najväčšia závisť vzniká proti tým, ktorí vlastnou silou vzlietli, a tak unikli zo spoločnej klietky…“[2] A s touto myšlienkou F. Petrarcu sa vyrovnajte podľa toho, čo vidíte dnes okolo seba!

(Autor je vysokoškolský učiteľ)

Foto:  www.president.uz


1 Pozri: Declaration_ITA_Uzbekistan_20230608.pdf (governo.it)

[2] Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/autori/francesco-petrarca/

(Celkovo 560 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter