Článok Javiera Willamora Brussels Doubles Down on Political Control vyšiel na webe The European Conservative URL 7. 2. 2025. Slovo prevzalo jeho český preklad z webovej stránky disput.blog.
ADF International[1]: „Pokusy omezit svobodu projevu prostřednictvím iniciativ, jako jsou Democracy Shield[2] a Digital Services Act[3], demokracii nechrání, ale ničí.“
Evropská komise nedávno představila tzv. štít demokracie, iniciativu, která má údajně chránit demokratické procesy v Evropské unii před zahraničními zásahy a dezinformacemi. Za tímto zdánlivě ušlechtilým cílem se však skrývají hluboké důsledky pro národní suverenitu, svobodu projevu a evropskou politickou rovnováhu.
Dr. Adina Portaru, vedoucí poradkyně pro Evropu organizace na ochranu práv ADF International, varuje: „Evropský štít demokracie (EDS) jde daleko za deklarovaný cíl ochrany demokracie před zásahy zlovolných cizích států. Máme vážné právní obavy, že by to mohlo vést k cenzuře legitimních, ale neoblíbených názorů na internetu.“
Iniciativa zavádí monitorovací nástroje, regulaci obsahu na sociálních sítích a mechanismy pro trestání těch, kteří šíří „dezinformace“ – aniž by bylo vyjasněno, kdo definuje, co je a co není pravdivá informace. Tato centralizovaná kontrola informací ohrožuje ideologickou pluralitu a média, která zpochybňují politiku Bruselu.
Portaru pokračuje: „EDS tvrdí, že jejím cílem je bojovat proti ‚dezinformacím‘ a ‚zahraničnímu vměšování‘, aby ‚chránila demokracii‘. Tvrdí však také, že se bude zabývat ‚domácími hybridními hrozbami‘ a ‚zlovolným zasahováním‘. To jsou vágní a subjektivní pojmy, které mohou být definovány těmi, kdo jsou u moci, aby se zaměřily na názory, s nimiž nesouhlasí. Pokusy omezit svobodu projevu prostřednictvím iniciativ, jako je tato a zákon o digitálních službách, demokracii neochrání, ale zničí.“
Tento mechanismus se přidává k dalším opatřením, která již EU zavedla, jako je zákon o digitálních službách (DSA), který Bruselu uděluje pravomoc vyvíjet tlak na významné technologické platformy, aby odstraňovaly „škodlivý“ obsah. Se zavedením Štítu demokracie tento trend zesílí, což se dotkne zejména novinářů, intelektuálů a občanů, kteří odhalují nedostatky evropského projektu.
Dr. Portaru také upozorňuje na kontrastní postoje ke svobodě slova na obou stranách Atlantiku a na možné důsledky, které z toho mohou plynout:
EDS je také důkazem vznikající propasti mezi EU a USA v oblasti svobody projevu, která by mohla v budoucnu vést k napětí, pokud bude EU pokračovat v nastoupené cestě. Jak minulý týden upozornil poslanec Evropského parlamentu Fernand Kartheiser: „V zájmu skutečného zachování evropské demokracie a také dobrých vztahů s Amerikou musí veškeré pokusy o zavedení cenzury v Evropě… skončit.
Zatímco se trvá na nutnosti bojovat proti dezinformacím, EU mlčí o mediální manipulaci řízené jejími institucemi a velkými mediálními skupinami, které jsou v souladu s jejím ideologickým postojem. Snaží se bojovat proti údajnému zahraničnímu vměšování, ale co zasahování Bruselu do vnitřních záležitostí členských států?
[1] ADF International (Alliance Defending Freedom, dříve Alliance Defense Fund) je americká konzervativní křesťanská právnická skupina, která usiluje o rozšíření křesťanských náboženských svobod a praktik ve veřejných školách a ve státní správě, o zákaz potratů a o odpor k právům LGBTQ. ADF má sídlo ve Scottsdale v Arizoně a pobočky na několika místech včetně Washingtonu a New Yorku.
[2] European Democracy Shield (EUDS)
Poslanci Evropského parlamentu zvláštního výboru pro Evropský štít demokracie (EUDS) v pondělí (3. 2. 2025) zvolili členy rozhodovacího předsednictva výboru, a to na dobu trvání dvanáctiměsíčního mandátu.
Nathalie Loiseauová po svém zvolení předsedkyní uvedla: „Demokracie je naším nejcennějším pokladem. V současné době jsou evropské demokracie vystaveny útokům. Je mi ctí a pokorou, že jsem byla zvolena předsedkyní zvláštního výboru Evropského parlamentu pro Evropský štít demokracie. Budeme tvrdě pracovat na odhalení těch, kteří na naše demokracie útočí, a na navrhování správných reakcí.“
[3] Digital Services Act (DSA)• Co je to DSA?
Nařízení o digitálních službách (DSA): Moderování uživatelského obsahu podle nového evropského nařízení
Zákon o digitálních službách (DSA)
Rozhovor s Andrejem Hunkem, poslancem německého Spolkového sněmu.
Před kontrolou veřejného mínění v Německu varují různí právní experti. Hovoří zejména o kontrole internetu. Co to znamená pro lidi?
Poslanec Bundestagu Andrej Hunko: V EU byl v roce 2022 přijat zákon o digitálních službách (Digital Service Act – DSA), na jehož základě by mělo být možné mazat nelegální obsah na internetu. Současný právní stav již ve skutečnosti umožňuje nahlásit trestný nebo nezákonný obsah na veřejných webových stránkách a platformách. Německo je stejně jako všechny ostatní členské státy EU povinno transponovat DSA do vnitrostátního práva. V Německu se tak stalo v únoru 2024.
Problémem DSA je, že pojem „nezákonný obsah“ je nyní doplněn o nedefinované právní pojmy, jako je nenávist, agitace, fake news a další pojmy, které nejsou jasně definovány. Neurčité právní pojmy podléhají subjektivnímu vnímání, a otevírají tak prostor pro cenzuru.
Kdo definuje, co je nenávistný projev, agitace, dezinformace atd.?
To je velká otázka.

Javier Villamor je španělský novinář a analytik. Působí v Bruselu a na stránkách europeanconservative.com se věnuje záležitostem NATO a EU. Javier má více než 17 let zkušeností v oblasti mezinárodní politiky, obrany a bezpečnosti. Pracuje také jako konzultant, který poskytuje strategické pohledy na globální záležitosti a geopolitickou dynamiku.
Úvodné foto: Flickr