Astana pred predčasnými parlamentnými voľbami

Po udalostiach začiatkom roku 2022 sa v Kazachstane o. i. začal, samozrejme na miestne pomery, búrlivý proces v politickom živote krajiny, ktorý zadal vektor reformy politického systému krajiny. Jedným z tých vektorov je aj „reforma straníckosti“ v krajine.

Skúsme dať systému systém

Mimoriadne voľby do Mažilisu Parlamentu Kazachstanu (dolná komora) sa podľa dohody – ktorú nikto neblokoval, pretože aj v (podľa slovenských analytikov autoritárnom – sic!) Kazachstane, na rozdiel od (demokratického – sic!) Slovenska, rozumejú tomu, na čo sú predčasné parlamentné voľby, a prečo musia byť čo najskôr – uskutočnia 19. marca 2023. Teda pre Slovákov vo vážny deň, na Jozefa.

Jednou z funkcií politickej moci je schopnosť predvídať budúcnosť. Táto funkcia je mnohostranná – moc musí predvídať hrozby a zároveň vznik nových, často neočakávaných príležitostí na posilnenie a rozvoj vlastnej krajiny. Jednou z najťažších úloh pre politikov (v prípade súčasnej vládnej politickej elity na Slovensku ide o nevykonateľnú misiu)  je však vytvoriť víziu budúcnosti. Táto úloha sa rieši v politickom súboji s konkurentmi a legitimita akejkoľvek existujúcej moci je do značnej miery podmienená dôveryhodnosťou a príťažlivosťou obrazu, ktorý táto moc predkladá ľuďom. V prípade potreby aj v predčasných parlamentných voľbách. Samozrejme, nehovoríme o špecifických „naďklamstvách“, ktoré sú na slovenskom politickom stole dennodenne.

Bez plynu a na plný plyn

Predvolebná kampaň v Kazachstane, ktorá už beží na plné obrátky, sa javí z pohľadu štúdia politických procesov ako jedna z najzaujímavejších za ostatných možno devätnásť, možno dvadsať rokov existencie nezávislého Kazachstanu. Prečo?

Predčasné voľby, s ktorými nemal nikto v Kazachstane problém, nebudú spojené len so straníckymi zoznamami, ale budú sa realizovať aj v jednomandátových obvodoch. Logika zmien volebného procesu, ktorá vychádza z postjanuárovej (2022) ústavnej reformy v réžii prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva, de facto hovorí, že 70 % poslancov Mažilisu bude zvolených na základe straníckych zoznamov a 30 % v jednomandátových obvodoch.

Čo sa týka regionálnych a miestnych zastupiteľstiev – maslichiatov – tam sa hovorí o rovnováhe 50:50. Nehľadiac na tieto pomery, táto zmena de facto pre Kazachstan znamená aj to, že sa zvýši jednak pluralita zástupcov. Na druhej strane to evokuje vyššiu stranícku aktivitu.

No vidíte, my na Slovensku akože bojujeme proti partokracii (ak možno OĽANO, SaS, Progresívne Slovensko, alebo Modrú koalíciu chápať ako politické strany)a v Kazachstane je evidentná snaha o oživenie a pluralizáciu klasického straníckeho systému krajiny.

V súčasnosti je v Kazachstane oficiálne zaregistrovaných sedem politických strán, ktoré sa aj zúčastnia na parlamentných voľbách 19. marca 2023. Ide o nasledujúce subjekty (prvých päť sú „staré“ a dve „nové“):
1. Strana Amanat (vládnuca);
2. Demokratická strana Kazachstanu Ak žol;
3. Ľudovo-demokratická strana Auyl;
4. Strana ADAL;
5. Celonárodná sociálnodemokratická strana;
6. Kazašská strana zelených Bajtak (nová)
7. Strana Respublica (zaregistrovaná 18. januára 2023; nová).

Teda to, o čom sa na Slovensku uvažovalo, a čo one-time a spol. jednoducho zabili. Zatiaľ! Nóvum, okrem kombinovaného systému je aj to, že sa znižuje volebná hranica pre vstup do Mažilisu zo 7 % na 5 % a je povinná kvóta 30 % pre ženy, mládež a invalidov v rámci straníckych zoznamov. No a aby sa eliminovala občianska pasivita, ktorú si niektorí voliči zdôvodňujú tým, že si nevybrali, súčasťou volebného lístka bude aj možnosť voľby „proti všetkým“!

Čo nás, resp. čo ich čaká

Zmena systému a konfigurácie volieb v marci 2023 zjavne neohrozia súčasnú a ustálenú parlamentnú väčšinu proprezidentskej strany Amanat.

Vytvorenie zdania (aj keď veľmi priblíženého k realite) demokracie ostane zdaním, a preto nemožno očakávať zásadnú zmenu v Kazachstane, napriek tomu, že pod závejom pluralizácie a mnohostraníckosti sa to tak javí.

Ako sme naznačili, prognózovať, aké bude zloženie Mažilisu Parlamentu Kazachstanu nie je v zásade zložitá úloha. Vládnuca Amanat získa opäť väčšinu, ale medzi poslancami sa objavia prostredníctvom jednomandátových obvodov nováčikovia.

Priateľom v Kazachstane treba len želať, aby to neboli matovičovské plagiátorské kádre, ktoré by robili stabilnú hanbu krajine, ale že budúci kazašskí parlamentní politici z jednomandátových obvodov budú tí, ktorí preberú žezlo politickej zodpovednosti. Predpokladajme, že nebudú robiť hanbu, tak ak to robí napr. poslanec za OĽANO Marek Ševčík. Teda robiaci hanbu celému Záhoriu. A robiť svojou jednoduchosťou hanbu práve Záhoriu, na to treba veľký talent, a to je už vyššia pilotáž!

Po predčasných voľbách do dolnej komory v Kazachstane automaticky a ihneďodchádza (v súlade s Ústavou Kazachstanu) stará vláda do zabudnutia (a časť možno aj do vyšetrovacej väzby).

Čo sa neodpúšťa

Politický systém v Kazachstane sa po takejto udalosti – predčasných parlamentných voľbách –  jednoducho resetuje. Inak, ak by niekto v Astane a okolí ponúkol verejnosti variant: Vydržte ešte  9 mesiacov +, predpokladám, že by bol súdený za vlastizradu! A – na pripomenutie  historického faktu – v prípade vlastizrady, z Bánoviec, tak ako napríklad aj z Pezinku na dvor Justičného paláca v Bratislave nie je až tak ďaleko. Podobne aj frajer, muž tisícich grimás Benito Mussolini, hoc nemajúc slovenskú modrú knižku, skončil tak, ako skončil, na námestí Piazzale Loreto. A to je, prosím, nedávna história, z ktorej je potrebné poučiť sa a byť pripravený.

Treba byť pripravený a pripravení

A aj na rokovania s týmito novými (neplagiátorskými) elitami v Kazachstane, ktoré vzídu z predčasných volieb, sa treba pripraviť. V dobrom, pretože v Kazachstane sa, po jozefovských dňoch, formuje triumvirát silný prezident – vplyvný parlament – kompetentná vláda. A čo ponúka Slovensko, resp. slovenská realita tesne pred odsunutými predčasnými parlamentnými voľbami?

Po prvé, je tu nekompetentná partnerka pána J. Rizmana, ktorá za doterajšie svoje volebné obdobie potvrdila, že okrem toho, že nedisponuje ani vedomosťami a ani skúsenosťami a už vôbec nie štátnickým umom, bude musieť rozmýšľať, ako sa obrániť pred faktom, ktorý slovenský právny systém definuje ako vlastizrada. Teda, to je vtedy,  keď občan Slovenskej republiky, ktorý v spojení s cudzou mocou alebo s cudzím činiteľom spácha trestný čin úkladov proti Slovenskej republike, teroru, záškodníctva alebo sabotáže. No a praktické konanie má k tejto definícii viac než blízko. Ona však (jej tútori) rozmýšľa, ako napríklad opäť unifikovaným pomerom 58:42 vyhrať vo voľbách na politicky zmierajúcom Slovensku v rámci druhého volebného obdobia a následne ďalej dehonestovať Slovensko. Čím? Napríklad tým, že pri preberaní poverovacích listín nového ukrajinského veľvyslanca, na pôde Slovenskej republiky, vyblafne prvú frázu v ukrajinskom jazyku. Toto je nielen protokolárne neprijateľné! Je to principiálne neprijateľné aj pre kolóniu menom Slovensko, ktoré sa in natura v danom prípade stalo kolóniou Ukrajiny!

Po druhé, je tu morálne odpudzujúci predseda parlamentu, fajnšmeker na zavareniny, muž s pochybným vysokoškolským diplomom z kráľovského mesta Skalica, z mesta, ktoré si takúto hanbu od predsedu parlamentu (nielen vzhľadom na svoju históriu) nezaslúži. Stačí, keď hanbu Záhoriu (a Slovensku) robí už spomenutý pán poslanec M. Šefčík!

A po tretie, je tu vodkový díler, náboženský fanatik a najmä ľudský farizej, ktorý okrem zrady Slovenska nedokáže nič, ani v čase, keď vlastne osobne je, parafrázujúc jeho jedného ministra a kolegu z vlády, je …nikto…!

Umné spravovanie mandátu

Politický proces a politický kruh Kazachstanu sa od januára 2022 (Kantar – pokus o prevrat)  posunul, cez zmenu Ústavy Kazachstanu, predčasné voľby prezidenta, voľby do Senátu (hornej komory), voľbami do Mažilisu v marci 2023 uzatvára.  

Prezident K.-Ž. Tokajev nateraz veľmi umne spravuje svoj politický mandát, ktorý dostal v predčasných prezidentských voľbách na budúcich sedem rokov. Neviem, ako vy, ale ja týchto sedem rokov, akceptujúc budúce kazašské parlamentné voľby, vnímam ako optimistické pre Strednú Áziu, a teda aj pre Euráziu. A to by nás malo arcivážne zaujímať!

Totiž nie všade sú pri moci takí „pravduhovoriaci“ ľudia ako na Slovensku (dosadiť podľa miery vlastného poznania), ktorá a ktorí nás predávajú za misu šošovice. V Kazachtane si totiž ctia pravidlá a slušnosť. Ale to by to nesmela byť Stredná Ázia „len“ Strednou Áziou!  A Kazachstan, na rozdiel od politicky defraudovaného Slovenska, je tam „niekde“ v Strednej Ázii!

Inak pre tých, čo chcú „vypnúť Slavín“. Ad info, tam ležia aj červenoarmejci nielen z Ruska, Bieloruska, Ukrajiny, ale aj zo Strednej Ázie. Aj z Kazachstanu. Oni už dnes síce nemôžu, lebo položili to najcenejšie – svoj život – za oslobodenie Slovenska, ale niekto vás za toto svinstvo nakope! Tak, či onak, alebo skôr, či neskôr! Určite…

Astana, úvodná ilustračná snímka: www.pixabay.com

(Celkovo 279 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter