„Pepi“ uprostřed mladých slovenských fotbalistů

Letos uplyne 111 let od narození slavného československého, ale i světového fotbalisty Josefa Bicana, kterému diváci i spoluhráči říkali „Pepi“.

Tato legenda sportovce, člověka, ale především bytostného fotbalisty, rozdávala lidem štěstí i radost v dobách nejtěžších. I naději, že vše falešné, zlé, bude jednou překonáno dobrým a poctivým. Sám neobyčejný, byl ztělesněním lidské obyčejnosti. A celý svůj život takovým zůstal.

Sportovec s vůlí Diskobola a odvahou Davida.

Kniha Josefa Pondělíka Josef Bican – 5000 gólů, kterou vydalo v druhém doplněném vydání Nakladatelství Vzděláním a sportem k sebevědomí, doputovala do městské sportovní haly v Púchově, kde se 2. března letošního roku pořádal halový turnaj mladých fotbalistů, narozených v roce 2014 a mladších.

Je třeba říci, že celý turnaj probíhal na vysoce profesionální úrovni, jak ve své herní části, tak v organizaci zápasů, občerstvení, zajištění zázemí pro hráče samé, i pro návštěvníky a pořadatele.

Vítězná mužstva 1. FC Brumov, 2. Juventus Žilina, 3. MŠK Púchov červení, a další 4. MFK Nová Dubnica, 5. MŠK Púchov žlutí, 6. FC Vsetín, vytvořily neobyčejnou atmosféru turnaje, ale staly se i konkrétním potvrzení faktu, že tvrzení o nezájmu mladých o sport není zcela pravdivé. Všude tam, kde si dospělí uvědomují, že sport je neodmyslitelnou součástí života každého z nás, že je jako jedna z mála lidských činností pravdivě změřitelný a že se nikdy neskládal jen z hvězd, ale ze všech, kteří mají rádi pohyb, všude tam si najde s jejich pomocí prostor. Prostor pro soutěživost a radost z vítězství. I sílu pochopit prohru jako startovní čáru k dalším zápasům. Sportovním i osobním.

Na konci turnaje byly mladý fotbalistům odevzdány ceny. Každý mladý fotbalista si odnesl medaili, kapitáni si z rukou místních trenérů převzali poháry za umístění. Každý dostal knihu Josef Bican – 5000 gólů… 

A tak 111 let od svého narození byl Pepi s mladými slovenskými fotbalisty a vyprovázel je domů. Vyprovázel je s odkazem: „…A jsem optimista. Věřím, že kopaná nikdy nezemře, ačkoli ji mnoho lidí už pochovávalo.“

A my buďme těmi, kteří, stejně jako v Púchově, budou vytvářet obsah i podobu osudu sportu.

Snímky: Autor

(Celkovo 128 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter