Malé pripomenutie

Karikatúry koaličných politikov od niektorých umelcov u normálneho človeka vyvolajú len hnus a nepochopenie. Doteraz som nepočul, že by bol Peter Kalmus stíhaný za hanobenie štátneho znaku, ktorý mal vytlačený na svojom tričku. Prešlo už pár rokov, keď sa tým verejne chválil. Vtedy bol prezidentom Andrej Kiska. Rýchlo sa na to zabudlo, lebo prišiel nával nových primitívnych a odporných karikatúr – obrázkov so šibenicami, truhlami a nenávistnými heslami. K nenávistným verbálnym prejavom politikov sa pripojili aj mnohí herci.

Pripomína mi to nacistický, silne antisemitský časopis Der Stürmer, vydávaný Júliusom Streicherom v III. Ríši. Primitívne a odporné karikatúry Židov a články proti nim, koncom tridsiatych rokov, nakoniec znechutili aj niektorých predstaviteľov NSDAP, ako boli R. Hess a H. Göring. Pripomeniem, že Julius Streicher nebol počas druhej svetovej vojny členom armády, ani sa nepodieľal na plánovaní a realizácii holokaustu, ani na príprave invázie na východ. Napriek tomu za podporovanie nenávisti a vyhladzovania Židov bol v Norimberskom procese odsúdený na smrť. O Juliusovi Streicherovi je k dispozícii množstvo dokumentárneho materiálu, ktorý sa dá nájsť na internete, alebo aj ako dokumentárny film na niektorej televíznej stanici.

Neverím v sebareflexiu ľudí, ktorí sú zatrpknutí, plní nenávisti, ba až krutosti. Platí to bez ohľadu na ideológiu, ktorú vyznávajú. Ich cieľom sú len moc a peniaze.

Na záver si dovolím citovať Pieseň Margaréty Rakúskej (v češtine) z knihy Stefana Zweiga Svedomí proti násilí – Castelliov zápas s Kalvínem:

Po chmurných dnech dny jasné nadejdou,
Po deštích přijde znovu krásny čas,
Zas po zlých svárech které kruší nás,
Nastane mír a strasti pominou.

Leč jaký žal, když dva se neshodnou!

Ilustračné foto: Emil Polák

(Celkovo 232 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter