Ide o mládež

Nedávno som na YouTube našiel-10 minútové video, na ktorom bolo vystúpenie bývalého arcibiskupa Bezáka v Košiciach na predvolebnom zhromaždení za kandidáta Korčoka. Reč ex-hierarchu bola z môjho pohľadu plná humoru: nezmysly, ktoré chrlil, ma skutočne zabávali. Najlepšia časť bola asi tá, kde tento chlap, ktorý sľuboval celoživotný celibát, hodnotil pána Korčoka ako lepšieho kandidáta na prezidenta, pretože na tribúne mal milujúcu manželku, tuším ho azda aj verejne pobozkala, nevraviac o tom, že má pán Korčok aj dvoch synov. Skutočná kvalifikácia pre prezidenta!

Zarazilo ma, ako nízko ex-excelencia hodnotila svoje publikum. Keby si ho vážila, nemohla by predsa predstúpiť s nezmyslami, ktoré dokáže „chytiť“ aj človek nie veľmi bystrý. Súdiac podľa reakcií zhromaždenia, Bezák sa, žiaľ, vo svojom odhade ani veľmi nemýlil.

Ilustrácia: Ľubomír Kotrha

Zažil som však pocit vytriezvenia, keď rečník spomenul meno ministra Blanára: Dav začal pískať! Uvedomil som si, kde je tu vlastne dynamika. Tu nejde o Petra Pellegriniho či Ivana Korčoka. Dav nenávidí Smer-SSD. A bol to dav mladých ľudí! Preto dávajú svoje hlasy Progresívnemu Slovensku. Má azda niekto dojem, že PS má strhujúci program?

Lenže táto situácia neveští pre Smer-SSD nič dobré. Ak si strana nezíska mládež, nemá budúcnosť. Vedenie Smeru sa nesmie oddávať ilúzii, že bude robiť, čo uzná za vhodné a pokiaľ bude mať dobrý úmysel, všetko dobre dopadne.

Bez dôkladnej analýzy súčasného stavu nie je možné robiť kroky v správnom smere. Zdá sa teda, že mládež nemá Smer-SSD rada. Vedenie Smeru musí zistiť prečo. Áno, verejný mediálny priestor je vďaka médiám hlavného prúdu zahltený nenávistnými nezmyslami. Áno, treba s tým dačo robiť a podporiť objektívnejšie médiá. Ale je to jediná príčina?

Je nutné skúmať ďalej. Premiér má za poradcu špičkového sociológa. Ak by pomohla dátová analýza, prihlásim sa ako dobrovoľník. Treba sa mladých ľudí pýtať, počúvať ich a urobiť závery, hoc ako bolestné by sa mohli zdať. Nie je to ľahké, nemusí to byť príjemné, ale domnievam sa, že to je nutné. Smer na rozdiel od PS má mladým ľuďom čo ponúknuť! A oni Smeru. Korčok môže vyhrať voľby. Veľmi dúfam, že sa to nestane. Ale bez ohľadu na to, ako to dopadne, bez mládeže Smer-SSD budúcnosť stratí. A to by bola veľká škoda.

(Autor žije v USA, Issaquah, WA)

(Celkovo 536 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

One thought on “Ide o mládež

  • 1. apríla 2024 at 21:55
    Permalink

    Je to dobrý postreh a ten postreh ma zabolel. Preto, lebo 25 rokov upozorňujem, prosím, volám, žalujem, žobrem:- Robme voľačo s mládežou! Venujme pozornosť školám! Mali sme / v SNS / troch ministrov školstva. Aj program som ponúkal všade, kde som mal možnosť hovoriť. Hluchí, slepí, ,,nezájem“. Vždy boli iné priority. Pritom školstvo / vzdelanie a výchova/ sú v l a j k o v o u l o ď o u spoločnosti! To už nechceme počúvať ani Aristotela, ani Komenského ? Vzdal som to v duchu príslovia našich / múdrych/ predkov: Komu niet rady, tomu niet pomoci. Kde nezaseješ ty, zaseje Šimečka / nové príslovie/.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter