Dvakrát na Malom Slavíne

Tradičné, 32. stretnutie na Malom Slavíne pri pomníku dvom sovietskym vojakom padlým pri oslobodzovaní Bratislavy začiatkom apríla 1945, sa uskutočnilo utorok 14. mája. V sobotu 11. mája mu predchádzal výstup do tejto lokality v lesoch nad Račou.

Sobotňajšia časť podujatia. Snímka: Lucia Bekmatovová

Išlo najmä o mladších ľudí, ktorí sa pre pracovnú zaneprázdnenosť či školu nemohli zúčastniť na podujatí cez týždeň. Mestské lesy totiž zakazujú prepravu cez lesopark autobusom počas víkendov. Aj tohto roku mal akciu pod palcom Klub Nového slova, Oblastný výbor SZPB Bratislava, krajská organizácia strany Smer-SSD a hnutie Socialisti.sk.

Vynikajúca atmosféra vládla v sobotu už počas poldruha hodinového turistického pochodu, na ktorom nechýbali ani deti. A pokračovala pri pietnej spomienke na červenoarmejcov Nikolajeva I. Jefimuškina a Ivana S. Gorjunova a najmä v družných diskusiách pri opekaní špekáčikov.

Malý Slavín a jeho výborná atmosféra. Snímka: Lucia Bekmatovová

Na jar pred 79 rokmi aj v Malých Karpatoch prebiehali krvavé boje. Podľa pamätníkov z blízkej Rače červenoarmejcom pomáhali slovenskí partizáni, ktorých však obkľúčili ustupujúci Nemci. A tak im vyrazili Sovieti na pomoc, pritom 4. apríla dvaja padli na tomto mieste, kde ich druhovia pochovali. Neskôr ich pozostatky preniesli na „veľký“ Slavín.

Napokon bol nacizmus porazený i na našom území. Vďaka hrdinstvu státisícov sovietskych a rumunských vojakov, ale aj príslušníkom Prvého čs. armádneho zboru sa náš národ nestal obeťou genocídy. Od konca druhej svetovej vojny môžu generácie Sloveniek a Slovákov slobodne a plnohodnotne napĺňať svoje životy a prispievať tak k rozvoju svojej vlasti. 

Účastníci utorňajšej časti podujatia. Snímka Petr Švanda

Krátku spomienku sme na Malom Slavíne v sobotu aj utorok venovali Milanovi Ftáčnikovi st., ktorý stál na začiatku 90. rokov pri obnove tohto podujatia. Pre ľavicu a zachovanie antifašistickej tradície to boli veľmi náročné časy, no vďaka odhodlaniu takýchto ľudí sa to podarilo. 

V utorok 14. mája sa dva nízkokapacitné autobusy raz otočili, aby mohli hore odviesť okolo 80 ľudí. Dobrý tucet si to na Malý Slavín poctivo odšliapal, ďalší prišli na bicykloch. Po uvítaní prítomných vystúpila s príhovorom poslankyňa Európskeho parlamentu Katarína Roth Neveďalová (Smer-SSD).

Poslankyňa EP Katarína Roth Neveďalová pri vystúpení. Snímka: Petr Švanda

Na záver pietneho aktu zaspievala bieloruská umelkyňa Valentina Zeleninová známu skladbu Kaťuša; nečudo, že ostatní sa k nej spontánne pridali. A to ich už na susednej lúke čakal guláš, špekáčiky a živé rozhovory.

Obloha bola sýtomodrá, takže o počasí sme nemuseli veľa diskutovať. To už skôr o spoločenskej situácii a o osobných zážitkoch. Veď mnohí sa navzájom stretávajú len tu, raz do roka.

Po dvanástej sme sa museli poberať – to bola ďalšia podmienka od Mestských lesov. Aby sme „nezavadzali“ turistom, ktorí sa sem vraj po obede hrnú rovno z roboty… Nuž, keby bol Milan Ftáčnik st. zase primátorom, takéto nelogické zákazy by sme iste nedostávali.

(Celkovo 182 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter