Bola raz krajina hlbokých lesov, tichých jazier, tajuplných hmiel a temných hradov. Vládli v nej viacerí, nik však nebol natoľko silný, aby vládol celej krajine a sám. Hľadal sa jej zjednotiteľ a spravodlivý panovník.
Keď sa už mohlo zdať, že sa našiel a rozbroje sú zažehnané, opäť prevládlo sebectvo a prepukli vášne.
Po rokoch bojov zem našla svojho vládcu a on ju. Panovali súzvuk, súlad a vzájomný rešpekt.
A mier. Problémy a nezhody sa riešili za okrúhlym stolom, pri ktorom si všetci boli rovní.
Za najvyššiu hodnotu bola považovaná pravda, pretože keď „človek luže, nič mu už nebráni v zabíjaní“.
Zlo sa s takýmto svetom nechcelo zmieriť. Oživilo dávne hriechy. Dokonale poznajúc a využijúc ľudskú prirodzenosť a slabosti čoveka znovu vyvolalo sváry a chaos.
Rytieri Okrúhleho stola sa rozišli na všetky strany zbedačenej krajiny postihnutej kliatbou hľadať svätý grál symbolizujúci stratenú duchovnú jednotu panovníka, ľudu a zeme, ktorí z nej vzišli a ktorú stelesňovali.
Odvrhnutý Mordred, syn Morgany, sestry kráľa Artuša, potomkov to dvoch rôznych otcov, zrodený zo súrodeneckého incestu, prišiel po rokoch na hrad Camelot uplatniť svoje nároky na trón s cieľom pomstiť svoju matku i seba.
Získanie grálu bolo len prvým krokom k obnove kráľovstva. Bolo ešte potrebné poraziť sily zla.
To nielenže plodí ďalšie, no navzájom sa prebíjajú a ničia v ustavičnom kolobehu.
V rozhodujúcom boji kráľ a jeho druhovia zlo porazili a otec so synom sa napokon „objali“.
Toľko dávny príbeh z dôb, keď jeden svet zanikal a druhý sa rodil. Ponúkne jeho slovenský variant, hoci aj bez zázračného meča prinášajúceho moc svojmu držiteľovi, symbolizujúci jednotu krajiny a zmysel jej jestvovania, po politickom inceste pripomínajúcom nočnú moru a po generačnej vzbure generačné zmierenie a nádej, ktorá zjednocuje? Odpoveď na to môžu dať Mordredovia súčasnosti. Svoj osud si vyberú sami. Už onedlho.
Filmový Mordred, nezabudnuteľný Robert Addie (1960-2003). Zdroj: YouTube
+++
Podľa súborného literárneho spracovania stredovekých legiend známeho ako „Artušova smrť“. (Sir Thomas Malory, Le Morte D´Arthur, 1485; vyd. Tatran, 1979).
S použitím videoklipov z dodnes neprekonanej filmovej verzie stvárnenia klasického príbehu o cti a priateľstve, láske, zrade a odpustení, zločine a vykúpení, Excalibur, režiséra a producenta Johna Boormana z roku 1981.