Začnem tým, že CCTV je čínska štátna televízia, ktorá pokrýva 90 % obyvateľov Číny a vysiela tak pre viac ako 1 miliardu ľudí. Zo slovenského pohľadu mi to pripadá ako neuveriteľný divácky záber. Je to 181 násobok počtu obyvateľov SR.
Netuším, akú sledovanosť v hlavných ekonomických správach tejto čínskej televízie mohol mať rozhovor so mnou, no s vysokou pravdepodobnosťou to mohlo byť viac ako sledovanosť najsledovanejšieho slovenského youtubera. Takéto obrovské krajiny, ako Čína alebo India, sú v tomto smere úplne z iného sveta, ako je ten náš. Ale je milé, že aj v Číne niekoho zaujíma, čo sa robí kdesi v Európe – dokonca aj u nás v SR.
V rozhovore približne spred mesiaca som pre spomínanú čínsku televíziu komentoval situáciu na trhu s energiami.
Svojho času som sa verejne vyjadroval k vývoju cien energií – u nás na Slovensku ako aj na európskom trhu (čo je vzhľadom na prepojenosť energetických sietí temer jedno a to isté). K tejto téme som napísal zopár článkov, analýz a zúčastnil som sa aj zopár prednášok. Z pohľadu podnikania vo výrobnom sektore je to zásadná téma… a tak sa jej venujem.
Apropo… asi o dva týždne budem účastný ďalšej prednášky ohľadne energetiky zameranej na tému jej spravovania z pohľadu Energetického regulačného úradu SR (určite to neskôr spomeniem v samostatnom statuse aj s pozvánkou).
Neprekvapujúco – energetika – je dôležitá téma aj v medzinárodnom meradle a sledujú ju aj Číňania. V Číne je však veľkou témou nielen energetika, ale aj moderné spôsoby prepravy – či už tovarov alebo ľudí. Nuž a keďže náš rodinný firemný holding, v ktorom som angažovaný, investoval do spoločného čínsko-slovenského podniku zameraného na lietajúce autá /odkaz dám do komentáru/… spýtali sa nás reportéri čínskej štátnej televízie CCTV, ako vidíme trh s energiami v EÚ my.
Odpovedať na otázky televíznej redaktorky pripadlo mne – nakoľko je to ,,moja“ téma… a vznikol tak môj prvý rozhovor pre čínsku televíziu ohľadne cien energií na našom trhu, ako aj o tom, ako na predmetný vývoj podnikateľsky reagujeme.
V rozhovore som spomenul, že ceny energií sú omnoho vyššie, ako boli v nedávnej minulosti. Konštatoval som, že v rámci našich firiem sa snažíme budovať lokálne zdroje z obnoviteľných zdrojov. Finančne to za určitých okolností dáva zmysel a ak sa systém doplní navyše o batériové úložisko, je to významná investícia – treba ju však vedieť správne organizovať a spravovať. Bol to rozhovor odborný a vecný – viesť ho v angličtine bola výzva… no podstatu som snáď zachytil.

V druhom rozhovore – odkaz naň pridám do komentára – som sa vyjadroval k otázke očakávaných dopadov vysokých importných ciel zavádzaných vládou Donalda Trumpa. Konštatoval som, že ak sa tieto clá naozaj zavedú, pôjde z krátkodobého pohľadu určite o rozhodnutie, ktoré poškodí medzinárodný obchod a tým rozhodne aj slovenskú ekonomiku – nakoľko je exportne orientovaná a zameraná najmä na oblasť automobilového priemyslu.
Uviedol som aj to, že teraz je priskoro hovoriť o tom, ako sa táto politická záležitosť vyvinie v čase. Spomenul som, že Donald Trump a ľudia z jeho vlády môžu túto tému otvárať aj z dôvodov snahy o neskoršie vyjednávanie a presadzovanie záujmov Spojených štátov amerických. Vyjadril som svoje presvedčenie, že ak tieto dodatočné clá skutočne budú zavedené a nepôjde iba o krátkodobú pozičnú hru, bude sa pravdepodobne realizovať scenár úpadku medzinárodného obchodu. Ten bude mať – z krátkodobého a strednodobého pohľadu – negatívne dôsledky pre všetkých zúčastnených.
V Spojených štátoch amerických by sa v tom prípade zvýšili spotrebné ceny a rástla by inflácia – čo by oslabovalo americký dolár -, čo by však znamenalo podporu možností amerického exportu.
V Európskej únii by to pravdepodobne znamenalo ešte väčšiu stratu konkurencieschopnosti na americkom trhu s automobilmi ako aj s inými produktmi. Pravdepodobne by prišlo k užšej spolupráci s inými štátmi sveta, no vzhľadom na vysokú kúpyschopnosť európskeho trhu by bola časť svetovej produkcie tovarov pôvodne určených pre trh v Spojených štátoch amerických presmerovaná práve na trh EÚ. To by znamenalo nižšie ceny tovarov, no súčasne rast hodnoty eura a ďalšiu ranu európskemu exportu.
Predmetný scenár by pravdepodobne vyústil do zavádzania ochranných colných opatrení zo strany Európskej únie voči lacným dovozom z iných krajín alebo bankrotmi európskych výrobných podnikov a tým k rastu nezamestnanosti.
Modelovať takéto scenáre je však ťažké – obzvlášť ak vieme, že už zajtra sa všetko môže úplne zmeniť. Takže akéže budú dopady zavedenia ciel zo strany vlády USA? Nuž, to ukáže čas. Neprekvapilo by ma, ak by o pár dní či týždňov bola táto téma minulosťou.
Obdobie svetovej ekonomickej globalizácie a liberalizácie obchodných vzťahov je však za nami. Uvidíme, ako sa s touto skutočnosťou vysporiada vedenie EÚ – a najmä jej najdôležitejšieho členského štátu, čiže Nemecka.
Ak by som bol medzinárodným investorom, tak na EÚ by som aktuálne rozhodne nestavil. Drahé energie, vysoké deficity štátnych rozpočtov, strata medzinárodnej konkurencie, vysoké štátne zadlženie nad úroveň 100 % HDP jej jednotlivých veľkých štátov, snaha o militarizáciu jej hospodárstva – a to ešte navýšením jej dlhovej služby… to je návod na molotovov kokteil. Chýba už len podpáliť zápalnú šnúru… napríklad zákazom kandidatúry politikom, ktorí odmietajú opakovať mantry súčasného vedenia EÚ.
Nuž, bude, ako bude. Uvidíme, či nám z tejto situácie pomôžu práve Číňania so svojím spotrebným trhom. Ak by sme tam mali čo predávať za prijateľnú cenu, mohlo by nám to významne pomôcť a získali by sme aspoň dáky čas na nápravu domácich pomerov. Lebo bez toho sa dopredu nepohneme…
(Status na FB, 11. apríla 2025)
Odkaz na predmetný rozhovor:
https://tv.cctv.com/…/VIDEoD6N0dze7esBKcKPcMKC250409.shtml
Inak, som si vedomý všetkých gramatických a terminologických chýb, ktoré v tomto rozhovore odzneli. Bol to môj druhý odborný rozhovor v angličtine a vedomie, že ideme takpovediac ,,na prvú“ mi nedávalo možnosť veľmi rozjímať nad tým, ako veci povedať správne. Bolo ich jednoducho treba povedať hneď.
Do budúcna si budem musieť odbornú terminológiu zopakovať pred rozhovorom a chcelo by to aj menej hmmkať a asi aj gestikulovať. Ale človek sa učí celý život, takže snáď aj v tomto sa zlepším a posuniem.