Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu, ktorá požaduje, aby „Izrael bezodkladne ukončil svoju nezákonnú prítomnosť na okupovanom palestínskom území… a urobil tak najneskôr do 12 mesiacov.“ Rezolúcia podporila stanovisko Medzinárodného súdneho dvora, ktorý konštatoval, že prítomnosť Izraela na palestínskych územiach je nezákonná a musí sa skončiť.
Proti rezolúcii VZ OSN hlasovalo 14 krajín – USA, Izrael, Česko, Maďarsko, Argentína a niekoľko malých tichomorských ostrovných štátov. Hlasovania sa zdržalo 43 krajín, medzi nimi aj Slovensko, podobne ako Spojené kráľovstvo, Rakúsko, Chorvátsko alebo Kanada. Za rezolúciu hlasovalo 124 krajín; zo západných krajín hlasovalo napríklad Nórsko, Belgicko, Estónsko, Francúzsko, Fínsko, Slovinsko, Španielsko alebo Írsko.
Zaujímavý je postoj niektorých krajín (napr. ČR), ktoré správne a oprávnene poukazujú na porušovanie medzinárodného práva v prípade ruskej agresie a okupácie na Ukrajine, ale v prípade izraelskej okupácie palestínskeho územia majú k súdne podloženému porušeniu medzinárodného práva ničím nepodložený benevolentný postoj. Podobne aj Ukrajina, ktorá je obeťou agresie a sama má okupovanú časť svojho územia, nedokáže odsúdiť okupáciu územia niekoho iného. Ukrajina často vyjadruje pohoršenie nad tým, že niektoré krajiny tzv. globálneho juhu nezaujímajú k ruskej agresii jednoznačne odsudzujúci postoj a pritom v tomto prípade urobila to isté.
Podstata je v tom, že Ukrajina je závislá na pomoci najmä z USA a ďalších západných krajín, a preto sa správa tak, aby svojich partnerov (vrátane Izraela) nenahnevala. Podobne sa totiž správajú aj iné krajiny, ktoré majú napríklad svoje ekonomické záujmy spojené s Ruskou federáciou, a preto sa k ruskej agresii na Ukrajine vyjadrujú tak, aby si tieto záujmy nepoškodili.
No a vtipná je aj ruská podpora tejto rezolúcii, pretože jednu okupáciu odsudzuje a inú sama uskutočňuje.
Toto hlasovania v OSN opäť potvrdilo, že záujmy jednotlivých krajín sú najsilnejším motívom ich správania a deklarované hodnoty sú až na druhom mieste.
(Status na FB 19. septembra 2024)
2 Responses
Na Ukrajině nejde podle ruského hlediska o okupaci, ale speciální vojenskou operaci.
Viď Eduard Šebo: „Ruská agresia“ – mýty a skutočnosť“
https://noveslovo.eu/uvahy/ruska-agresia-myty-a-skutocnost/
a odpovede pod článkom