Roman Laml: Môžu sa USA vzdať ruského uránu?

Turecká agentúra „TRT World“ píše, že USA sa nemôžu vzdať uránu z Ruska. „Americkí vedci sa obávajú, že Rusko môže zastaviť prevádzku jadrových reaktorov v USA zastavením dodávok uránu. Ak sa tieto obavy naplnia, USA budú čeliť veľkej elektrickej kríze.“ V dôsledku vojny na Ukrajine USA zakázali dovoz ropy, uhlia, plynu a ďalších komodít z Ruska. Dovoz uránu ale zakázaný nebol, pretože „energetický priemysel USA sa takmer z polovice svojich potrieb spolieha na dodávky z Ruska, Kazachstanu a Uzbekistanu.“ USA sa samozrejme usilujú svoje potreby v tejto oblasti diverzifikovať, ale tento proces nie je rýchly ani jednoduchý. V USA sa plánuje vyčleniť 4,3 miliardy dolárov na vytvorenie vlastných zariadení na obohacovanie uránu. Podľa agentúry Bloomberg je v súčasnosti v Spojených štátoch len jedno komerčné zariadenie na obohacovanie uránu, ktoré však nepatrí Američanom, ale európskemu konzorciu URENCO. Agentúra k tomu uvádza, že americké ministerstvo energetiky sa vážne obáva, že konflikt Ruska so Západom môže narušiť dodávky paliva do amerických jadrových elektrární. Tieto obavy nevyplývajú z možných sankcií voči Rosatomu, ale zo skutočnosti, že Moskva môže obmedziť dodávky Rosatomu.

USA nakupujú relatívne lacný ruský urán už viac ako 30 rokov. V rokoch 1993 až 2013 kupovali USA ruský urán a ako recipročné gesto Rusko zničilo 20 000 svojich jadrových hlavíc a dostala od Američanov 17 miliárd dolárov. Toto palivo zabezpečovalo USA polovicu celkových potrieb jadrového paliva. Išlo o vzájomne výhodný obchod, ale v konečnom dôsledku je americký jadrový energetický priemysel závislý od lacného ruského uránu, bez ktorého by vydržal 1 až 1,5 roka. USA majú dnes 96 funkčných jadrových reaktorov, ale krajina nemá žiadne vlastné zariadenia na separáciu izotopov uránu. Takmer polovica takýchto zariadení vo svete sa nachádza v Rusku. Technológie na obohacovanie uránu v centrifúge, ktoré má Rusko a Európa, USA údajne nemá komerčne dostupné a ich vyvinutie a vytvorenie potrebnej priemyselnej základne je otázkou rokov.

V súčasnosti Rosatom má 17 percent svetového trhu výroby jadrového paliva – tretí najväčší po americkom Westinghouse a francúzskom AREVA. Okrem vlastných elektrární oficiálne poskytuje hotové jadrové palivo Ukrajine, Bielorusku, Iránu, Českej republike, Slovensku, Maďarsku, Bulharsku, Arménsku, Indii a čiastočne Číne. USA v tomto zozname nie sú uvedené, pretože Rosatom nedodáva do USA hotové palivové články, ale len polotovary uránu, z ktorého v USA vyrábajú palivové články odlišného tvaru pre západné reaktory. Podľa amerických údajov predstavovalo Rusko v roku 2020 takmer štvrtinu všetkých dodávok obohateného uránu pre komerčné reaktory v USA. Článok sa končí konštatovaním, že: „Za súčasného stavu je nepravdepodobné, že by pokus USA o rýchle oživenie vlastného obohacovania uránu pre jadrové elektrárne znížením ruských nákupov rýchlo zmenil rovnováhu síl na globálnom trhu s jadrovým palivom.“

Článok v angličtine TU

(Status na FB 18. júna 2022)

(Celkovo 18 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter