Roman Laml: Čo je pre Ukrajinu kriticky dôležité?

Na obranu Ukrajiny pred ruskou agresiou je potrebné aj veľa ľudskej sily. Súčasne ale spoločnosť musí ďalej fungovať, a preto sú určované rôzne limity, koho sa odvod do armády netýka. Ukrajinský portál «Судово-юридична газета» si všíma to, že v zozname „kriticky dôležitých organizácii pre fungovanie hospodárstva a zabezpečenie života obyvateľstva“, ktorý zverejnila vláda, je zahrnutých aj „množstvo mimovládnych organizácií a rôznych spoločností a dokonca aj vzdelávacia inštitúcia.“ Veľa z nich sú priamymi zástupcami donorských inštitúcií z USA, Nemecka, Veľkej Británie atď.

Podľa zoznamu schváleného vládou sa významná časť týchto organizácií zaoberá otázkami tvorby politiky na Ukrajine, výskumom verejnej mienky, prieskumami, analýzami volebných procesov atď., pričom ale nie je zrejmé, v čom spočíva ich „kritická dôležitosť“.

Ide napríklad o mimovládnu organizáciu „Eidos Center for Political Studies and Analytics“, ktorá podľa facebooku nedávno zorganizovala podujatie „Gastroturizmus: skúsenosti EÚ a Ukrajiny“. Ďalej sú to mimovládne organizácie „Inštitút Kyjevskej ekonomickej školy“, „Rozvoj občianskych kompetencií na Ukrajine“, „Transparency International Ukrajina„, „Centrum pre demokraciu a právny štát“, „Centrum pre politické a právne reformy“, alebo mimovládna organizácia „Ukrajinské nezávislé centrum pre politický výskum“, ktorá sa zaoberá „prípravou monitorovacích správ o sociálno-politických procesoch, tvorbe a implementácii politík“ a ďalšie.

Tieto organizácie majú 100 % ochranu pred mobilizáciou, čo v praxi znamená, že žiadny z ich zamestnancov nemôže byť povolaný do armády. Portál dodáva, že 100 % ochrana pred mobilizáciou sa napríklad nevzťahuje ani na záchranárov alebo policajtov a niektoré energetické spoločnosti upozorňujú, že majú pre mobilizáciu nedostatok pracovnej sily.

(Status na FB 10. júla 2024)

(Celkovo 126 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter