Slovenský premiér Eduard Heger ešte pred svojím odjazdom na summit EÚ do Prahy volal po jednotných a solidárnych riešeniach v oblasti boja proti vysokým cenám energií. Iné mu ani neostáva. Vláda totiž túto prácu dlho zanedbávala – potom síce opakovala, že ona už má najlepšie riešenia v Európe – keď uplynulý týždeň premiér priznal, že slovenská ekonomika sa môže dostať do krachu.
Aj mňa sa v Bruseli a tento týždeň v Štrasburgu pýtali kolegovia z viacerých štátov, či je na tom naša ekonomika tak zle a čo sa na Slovensku deje. Bohužiaľ, ekonomika na tom nie je najhoršie, ale škrtia ju vysoké ceny plynu a elektriny a ak vláda nič neurobí, viaceré podniky budú nasledovať osud Slovalca alebo Dusla, ktoré doteraz neobnovilo výrobu hnojív.
Hegerova vláda sa pravdepodobne veľmi spoliehala na také európske riešenia, ktoré jej umožnia bez veľkého úsilia dostať ceny energií nižšie a dokonca získať aj peniaze na kompenzácie pre podniky a domácnosti. Nič takého sa ale zatiaľ na európskej úrovni neudialo, a tak ani rozhodnutia, ktoré minulý týždeň prijali ministri za energetiku a ani rezolúcia, ktorú tento týždeň prijal Európsky parlament, veľa konkrétnych opatrení s okamžitým pozitívnym dosahom pre podniky a domácnosti nepriniesli.
Aj premiér už asi pochopil, že bude musieť aj v Prahe veľmi hlasno artikulovať, že ak chceme krachu ekonomiky zabrániť, musí Slovensko dostať možnosť pružnejšieho narábania s eurofondmi, ktoré sa vláde darí čerpať veľmi biedne. Povolené presuny peňazí z nevyčerpaných eurofondov by totiž Slovensku pomohli aspoň na kompenzácie pre malé a stredné podniky a energeticky náročný priemysel.
Je síce hanba, ak musí vláda žiadať o presuny peňazí, ktoré mali ísť na rozvoj regiónov, niekam inam, čiže na pomoc, ktorú mala zabezpečiť sama, ale vždy je to lepšie riešenie ako o tieto peniaze prísť a mnohé podniky nechať napospas drahým cenám energií.
(Status na FB 6. októbra 2022)