Viete, že už 168 rokov uplynulo od začiatkov plynárenstva na území dnešného Slovenska?
Zapálením historických plynových lámp pred Slovenským plynárenským múzeom v Bratislave sme si dnes ešte pred mojím odjazdom do Bruselu pripomenuli dnešný Deň plynárov a najmä ocenili ich prácu v prospech energetickej bezpečnosti Slovenska, jeho priemyslu a domácností.
Bolo mi potešením, že ako poslanec Európskeho parlamentu, ktorý sa vždy snažil z európskej perspektívy presadzovať a obhajovať úlohu plynu ako prechodného, ale v našich podmienkach ešte dlho potrebného paliva pri znižovaní skleníkových plynov a očisťovaní životného prostredia, sa mi dostalo cti zapáliť jednu z týchto dvoch starobylých plynových lámp. Druhú zapálil štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Kamil Šaško.
Aj keď moja misia v europarlamente sa pomaly končí, teší ma, že spolu s podobne zmýšľajúcimi kolegami z krajín strednej a východnej Európy, ale aj z Talianska a Nemecka, sa mi počas môjho mandátu podarilo zreálniť pohľad na zemný plyn a prispieť k tomu, že toto tradičné palivo má pred sebou aspoň 15-20-ročnú perspektívu.
Som za masívnu podporu bezemisných obnoviteľných zdrojov energie, som za dekarbonizáciu priemyslu a dopravu, ale v prípade Slovenska bez jadra a plynu znižovanie emisií nebude možné.
Ako príklad reálnejšieho nazerania na energetickú situáciu v Európe uvediem len minulotýždňové schválenie smernice o energetickej účinnosti budov, kde sa nám podarilo presadiť predĺženie „životnosti” plynových kotlov až do roku 2040, hoci Európska komisia chcela s týmito kotlami skoncovať už o osem rokov. Navyše, hybridné kotle budú môcť byť v prevádzke aj ďalej a domácnostiam, ktoré sa nestihnú „pretransformovať na zeleno“, nebudú hroziť nijaké finančné pokuty.
(Status na FB 19. marca 2024)