V českých novinách najdete spoustu nedůležitých informací, ale jednu z těch, které budou pro budoucí uspořádání světa dle mého zásadní, v nich naprosto postrádám. Je to informace o tom, že v neděli saúdský princ prohlásil, že dohodu, jejíž platnost skončila 9. června 2024 o tzv. petrodolaru, neprodlouží.
Systém petrodolaru vznikl v roce 1974 během kritické diplomatické výměny mezi americkým prezidentem a králem Abdulazízem Al Saúdem a jeho cílem bylo zajistit, aby se saúdské ropné transakce prováděly výhradně v amerických dolarech, saudské přebytečné příjmy z ropy byly investovány do dluhopisů amerického ministerstva financí a na oplátku Spojené státy poskytly království vojenskou podporu a ochranu. Z historického hlediska se petrodolar objevil na pozadí geopolitických manévrů, včetně strategického úsilí Henryho Kissingera během jomkipurské války využít ropu jako nástroj diplomacie. Tento krok nejen stabilizoval americkou měnu, ale také změnil podobu mezinárodních aliancí, zejména na Blízkém východě. Toto ujednání posílilo význam dolaru v celosvětovém obchodu a financích a upevnilo americký hospodářský vliv.
Jak? Jednoduše řečeno, pokud potřebujete dolary k platbě ropy, tvoříte rezervy v této měně. A jelikož nechcete mít někde ležet hotovost bez zhodnocení, místo shromažďování bankovek si nakoupíte dluhopisy v této měně, tzn. dluhopisy USA. Příliv zahraničního kapitálu do amerických státních dluhopisů podpořil nízké úrokové sazby a silný dluhopisový trh. Dolar také díky tomu zůstal silný, což způsobilo třeba relativně levné dovozy pro americké spotřebitele atd. Aneb příběh, jak se stal dolar hlavní rezervní měnou světa.
David Wright, autor bestsellerů a investiční manažer ve své knize z minulého roku „Bonfire of the Sanities“ tvrdí, že síla dolaru je klíčovým faktorem vysoké životní úrovně Ameriky. Wright prohlašuje, že důvodem, proč se lidé v USA těší „tak vysoké životní úrovni je silný dolar“. Wright pak vysvětluje, že tato síla je částečně způsobena vírou v ekonomiku USA „a protože energii nelze koupit bez amerických dolarů“.
Neznamená to, že by doposud nebyla „ropa“ k mání v jiných měnách. Ale není ropa jako ropa, Saudové jsou druhými největšími producenty a největšími exportéry a většina exportu míří na trhy v Asii a Evropě. Do budoucna prý bude Saúdská Arábie dle informací svůj přístup k měnám diverzifikovat a prodávat ropu v různých měnách, jako je čínský jüan, euro a japonský jen. To by mohlo potenciálně zásadně oslabit dominantní postavení amerického dolaru a mít hluboké důsledky pro americkou ekonomiku, ovlivnit vše od míry inflace až po náklady na dovoz, a může signalizovat změnu v dynamice globální moci, protože ostatní ekonomiky získají vliv.
(Status na FB 13. júna 2024)