Monika Beňová: Princíp kolektívnej viny

Rada by som dnes napísala môj osobný názor na sprísnenie vízovej politiky voči občanom Ruskej federácie zo strany EÚ. Z môjho pohľadu je toto téma, ktorá má kontext v princípe „kolektívnej viny”. Ten sa uplatňoval v Európe na konci 2. svetovej vojny aj nám dobre známymi Benešovými dekrétmi. Aj dnes prežíva v rôznych podobách v niektorých členských štátoch EÚ, a to vo volebných zákonoch v pobaltských krajinách. A väčšinou sú dôsledkom sentimentu z historických krívd. Môžeme ich samozrejme vnímať rôzne, ale každopádne z pohľadu princípov právneho štátu, o ktorých EÚ vždy nahlas hovorí vo vzťahu k „neposlušným”, je ich tiché akceptovanie minimálne kontroverzné.

A tak to bude aj so suspendovaním dohody o zjednodušenom vízovom režime pre občanov Ruskej federácie. Uplatní sa, zjednodušene povedané, princíp kolektívnej viny.

Ten, ktorý kritizujeme, keď nám to vyhovuje a prehliadame, keď potrebujeme.

Nie je to správne rozhodnutie.

Jedného dňa sa vojna na Ukrajine skončí. Tak, ako sa skončili všetky doterajšie vojny.

A tak ako európske národy odpustili Nemecku, tak ako Japonci odpustili USA Hirošimu a Nagasaki, tak ako Židia odpustili celej Európe, tak budeme odpúšťať aj Rusku za vojnu proti Ukrajine.

Chápem, že to teraz znie ťažko. Ale tak to je.

Neživme v sebe preto nenávisť a neprilievajme do ohňa k jej prehlbovaniu.

V EP máme kolegyne a kolegov, ktorých rodičia či starí rodičia pochodovali Európou a drancovali ju. A bolo to len pred menej ako storočím. Napriek tomu sme odpustili a dnes spolupracujeme na spoločnom projekte, ktorého jedným z najväčších prínosov je práve mier.

Odpúšťať neznamená nutne zabúdať. Aj keď niekedy je to jednoduchšie. Ľahšie nás to prevedie do nových dní.

Verím, že si prečítate moje slová s pochopením histórie a s nádejou do budúcnosti.

(Status na FB 19. septembra 2022, titulok Slovo)

(Celkovo 148 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Jedna odpoveď

  1. Pani Beňová, súhlasím, že v danom prípade ide o uplatňovanie kolektívnej viny a zavedenéi opatrenia z duše osudzujem. Ale uvedomme si, prosím, že EÚ sa čoraz viac spreneveruje tomu, čo deklarovala pri svojom vzniku. Dávno to nie je demokratická inštitúcia, ale inštrument imperiálneho diktátu a orgán, ktorý nie je schopný ochrániť takmer pol miliardy obyvateľov pred hrubým a zničujúcim tlakom zaoceánskej mocnosti. Stratila už akúkoľvek legitimitu. Navyše sa obávam, že potomkovia tých, čo drancovali Európu, majú vo vláde SRN i v orgánoch EÚ čoraz väčšie slovo a uskutočňujú zámery svojich predkov. Len zatiaľ inými prostriedkami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter