Lucia Hubinská: Etická spotreba v kapitalizme je mýtus: vykorisťovanie je štandard

Dve luxusné značky kabeliek „Made in Italy“, Dior a Giorgio Armani, sú pod drobnohľadom v dôsledku obvinení z vykorisťovania pracovníkov.

Milánski prokurátori odhalili, že títo luxusní giganti platia minimálne sumy za kabelky, ktoré sa predávajú za nehorázne vysoké ceny. Napríklad malý výrobca dostáva za výrobu kabelky Dior, ktorá sa predáva za 2 600 eur, iba 53 eur. Táto suma nezahŕňa náklady na suroviny, ako je koža. Podobne aj pracovníci v subdodávateľských továrňach dostávajú len 2-3 eurá na hodinu za desaťhodinový pracovný čas. Títo pracovníci, z ktorých mnohí sú nelegálni prisťahovalci z Číny, čelia drsným podmienkam, pracujú dlho do noci a počas sviatkov, pričom niektorí z nich dokonca spia na pracovisku kvôli nadmerným požiadavkám.

Vyšetrovanie odhalilo závažné porušenia pracovnoprávnych predpisov vrátane nebezpečných pracovných podmienok, keď boli na strojoch odstránené bezpečnostné zariadenia s cieľom zvýšiť produktivitu. V príkaze milánskeho súdu sa podrobne uvádza, ako boli pracovníci vystavení nevyhovujúcim hygienickým a zdravotným podmienkam. Inšpekcie talianskej polície tieto zistenia ďalej potvrdili, čo poukazuje na rozsiahle nedodržiavanie pracovných práv.

Luxusné značky, ktorých sa to týka, vrátane jednotiek LVMH, ktorá vlastní Dior, a Giorgio Armani, sa dostali pod intenzívnu kontrolu. Napriek tvrdeniam, že majú zavedené kontrolné a preventívne opatrenia, tieto značky nedokázali zabrániť vykorisťovaniu, ku ktorému dochádza v ich dodávateľských reťazcoch. Milánsky súd uvalil na výrobné jednotky značiek Dior a Armani na rok súdnu kontrolu a odporučil zvýšiť previerky dodávateľov s cieľom zabezpečiť dodržiavanie pracovných zákonov.

Toto vyšetrovanie poukazuje na rozsiahly problém v módnom priemysle, kde je vykorisťovanie pracovnej sily bežnou metódou na zvýšenie zisku. Nejde o ojedinelý prípad, ale skôr o všeobecnú prax v tomto odvetví, ktorá odráža systémový problém riadený kapitalizmom. Okrem zlého zaobchádzania s pracovníkmi takéto postupy vytvárajú aj nekalú konkurenciu a vytláčajú z trhu firmy, ktoré dodržiavajú zákony. Fabio Roia, predseda milánskeho súdneho systému, zdôraznil, že dodržiavanie pracovných zákonov by znížilo zisky, ale umožnilo by spravodlivú hospodársku súťaž medzi podnikmi. Navrhol, aby značky, ktoré zadávajú výrobu externým dodávateľom, boli zodpovedné za vykonávanie primeraných kontrol svojich dodávateľov, pričom ako možné riešenie navrhol zmluvné doložky, ktoré by zabránili ďalšiemu uzatváraniu subdodávok.

Tento prípad zdôrazňuje významný problém v rámci globálneho módneho priemyslu. Hoci sa spotrebitelia často snažia o etické rozhodnutia, všadeprítomná povaha vykorisťovania pracujúcich to sťažuje. Koncept etickej spotreby, propagovaný prostredníctvom výrobkov spravodlivého obchodu (fair trade), často ponúka len povrchný pocit morálky. Realita je taká, že ako spotrebitelia v kapitalistickom systéme máme obmedzené možnosti voľby a skutočná etická spotreba je nedosiahnuteľná. Riešením nie je len kupovať fair-trade výrobky, aby sme sa cítili lepšie, ale presadzovať úplnú zmenu kapitalistického systému, ktorý udržiava vykorisťovanie a ničenie životného prostredia. Iba prostredníctvom systémovej zmeny môžeme riešiť základné príčiny týchto problémov a prejsť na etickejší a udržateľnejší model spotreby.

(Status na FB 18. júla 2024)

(Celkovo 119 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter