Katarína Roth Neveďalová: Obchodná vojna o autá

Nie všetci v EÚ to vnímame rovnako a debata o budúcnosti automobilového priemyslu je zložitá, lebo väčšina stále pretláča len jedno domnelé „eko-bio“ riešenie. Situácia však nie je čierno-biela. Ako Európania doplácame na to, že si myslíme, že máme patent na rozum a všetko vieme najlepšie. A myslíme si tiež, že určujeme svetové trendy. Už dávno však nie. Zaspali sme na vavrínoch a teraz máme krátku šancu na nápravu, aby sme nespôsobili nesprávnymi rozhodnutiami kolaps svojej vlastnej ekonomiky.   

Dá sa to však zvrátiť. Stačí krok späť, prehodnotenie toho, na čo máme a prestať sa búšiť do hrude ako jediní spravodliví. Aj samy automobilky vedia, že od skutočne dobrých a spoľahlivých elektromobilov máme ešte ďaleko. A o ich cene ani nehovorím. Práve cena a spoľahlivosť je pri výbere auta kľúčová. Nie je to len o nabíjacích staniciach, ale aj o tom, koľko také auto dokáže prejsť na jedno nabitie a aký zmysel má pre niekoho, kto cestuje napríklad na týždňovky do Bratislavy z východného, či severného Slovenska.

Sú krajiny, ako Čína, ktoré dokážu vyrábať elektromobily lacnejšie. Ako aj veľa iného tovaru. Naše zavedenie taríf zo strany EÚ, proti ktorému Slovensko protestovalo, nie je úplne najšťastnejšie riešenie. Čína totiž (ako sme očakávali) pristúpila k odvetným opatreniam a momentálne odmieta dovážať mliečne výrobky z Holandska a iných krajín, dala prešetriť ich kvalitu a spôsoby dodávok, a tak stoja v skladoch. Čínsky domáci trh je jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich na svete a spotrebitelia v Číne majú chuť nakupovať aj európske produkty. Je to veľká výzva pre každý štát, dodávať do Číny. Tak ako my odtiaľ nakupujeme online rôzne lacnejšie produkty, oni od nás kupujú drahšie tovary a výrobky, stále viac aj tie luxusné. Takýto trh je snom pre každého predajcu, krátkozraké politické rozhodnutia však môžu všetko skaziť. Namiesto prehodnotenia vlastných chybných postojov a pragmatizmu však zatiaľ v Bruseli prevláda obmedzenosť a „zásadovosť“.

Slovenský negatívny postoj k tarifám na dovoz čínskych áut zaujíma aj zahraničné médiá. Rozhovor som poskytla okrem tejto francúzskej televízie i americkým, čínskym, či ruským televíziám. Všetci (okrem EÚ) totiž berú situáciu vážne a otvorene sa snažia diskutovať o možných riešeniach.

(Status na FB 28. októbra 2024)

(Celkovo 107 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter