Juraj Draxler: Z. Čaputová odhalila temnejšie stránky amerických univerzít

Teda, niežeby chcela. Ale nevdojak.

Pluska ju totiž vypátrala na jej pôsobisku na „Stanfordovej univerzite“. V skutočnosti Z. Čaputová pôsobí na „Freeman Spogli Institute for International Studies“.

Ten je naozaj súčasťou univerzity, bohužiaľ. Freeman a Spogli sú dvaja americkí podnikatelia, silno prepojení s Republikánskou stranou, ktorej organizovali financovanie a na oplátku boli v rôznych formálnych aj neformálnych štruktúrach, ktoré tvorili vládnu politiku. Spogli si svojho času kúpil aj miesto veľvyslanca v Taliansku (v USA bežná prax, dôležití sponzori dostávajú diplomatické posty ako odmenu).

Inštitút vznikol z ich daru univerzite, dali jej 50 mil. USD. Toto je práve tá temná stránka fungovania US univerzít, aj prestížnych.

Viaceré síce kedysi vznikli z darov bohatých jedincov, ale po 2. svetovej vojne, tým, ako vláda do univerzít pumpovala obrovské peniaze, tie sa stali od plutokratov nezávislejšie.

Lenže to tiež znamenalo, že sa na nich postupne vytvorila naozaj nezávislá, pomerne slobodná atmosféra.

Výsledkom nebolo len to, že z univerzít hlasno pôsobili kritickí intelektuáli, ale aj to, že campusy sa stali miestami rôznych protestov. Napríklad proti vojne vo Vietname, ale nielen.

A tak od konca 80. rokov začali do univerzít pumpovať peniaze korporácie a bohatí jednotlivci s jasnou politickou agendou. A s podmienkami. Neformálnymi, neoficiálnymi, mäkkými. Ale jasnými.

Najviac sa to prejavilo na katedrách ekonómie, ktoré postupne začali silno preferovať niektorých autorov a smery.

Postupne ale došlo aj na „výskum“ v oblasti politiky, napríklad medzinárodnej.

A sme doma. Teda na Stanforde. Lebo tu nejde o žiaden program reálneho výskumu, ale o podporu určitých „riešení“ a ľudí.

Mimochodom, ten rozhovor pre Plusku je úžasný v tom, ako tam pani exprezidentka nevie nijako povedať, čo vlastne na univerzite robí. Iste, je to Pluska, tak nevieme, ako kvalitne je rozhovor spracovaný, ale naozaj to vyzerá, že proste nevedela nič hmatateľnejšie povedať.

Ani netreba, ona tam určite nie je na to. Už pred prezidentskými voľbami bola „futrovaná“ americkými oceneniami, a postarali sa o ňu aj teraz.

Aj keď, úprimne, mohla si vydupať aj niečo lepšie, nejakú vyššiu funkciu. Pretože toto je na bývalú hlavu štátu predsa len trochu… no, málo nóbl.

Škoda tých univerzít, tieto vplyvové štruktúry sú nepríjemným čiernym bodom. Bohužiaľ niečo podobné sa už roky deje aj s britskými univerzitami (čo ma ako absolventa duplom trápi).

Akademická pôda by nemala byť využívaná na takúto politizáciu.

Ale nech jej tie hamburgery či tacos chutia.

(Status na FB, 11. novembra 2024)

(Celkovo 346 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter