Juraj Blanár: Slovenské dedičstvo v Srbsku

Pri svojich cestách do zahraničia sa vždy snažím nájsť slovenský odkaz – a inak to nebolo ani v Srbsku. Slováci prišli na Dolnú zem pred viac ako 250 rokmi a je výnimočné, ako si vďaka svojmu národnému cíteniu i silnej viere dokázali udržať svoj materinský jazyk, rozvíjať tradície a vytvárať dobré vzťahy so Srbskom, kde našli svoj nový domov.

Viac ako 41-tisíc Sloveniek a Slovákov, ktorí sa v Srbsku hlásia k slovenskej národnosti, sú naším silným historickým a národnostným odkazom. Až v 12 okresoch sa tu používa slovenčina rovnocenne s úradným srbským jazykom. Aj toto je naše dedičstvo, ktoré Slováci v Srbsku zachovávajú a odovzdávajú ďalším generáciám za hranicami našej vlasti.

Navštívil som Báčsky Petrovec a cítil som sa, ako keby som neprekročil hranice Slovenska. Je potešiteľné počuť slovenský jazyk, ľudovú hudbu, vidieť, ako naše tradície žijú v srdciach mladých i starších. Pôsobí tu Matica slovenská v Srbsku, ktorej prvým zakladateľom bol Dr. Janko Bulík. Som rád, že som mal možnosť stretnúť sa so zástupcami tejto významnej inštitúcie. Nachádza sa tu tiež slovenské Gymnázium Jána Kollára – ako prvé založené mimo územia SR, Slovenské vojvodinské divadlo, Múzeum vojvodinských Slovákov, Knižnica Štefana Homolu a mnoho ďalších krajanských inštitúcií.

Záver mojej pracovnej cesty nemohol byť lepší, preto ďakujem všetkým Slovenkám a Slovákom, ktorí v Srbsku udržiavajú slovenské dedičstvo a rovnako ďakujem srbskej vláde za podporu a starostlivosť o našich krajanov.

(Status na FB 19. októbra 2024)

(Celkovo 90 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter