Ivan David: Udavačství jako oficiální evropská hodnota

Jako za nejtemnějších časů Evropy – EU vyzývá k udávání sankčních hříšníků. Je za tím Jourová?

Tato akce Evropské komise připomíná nejhorší časy v evropských dějinách, píše Exxpress: Nyní mají být na nové webové stránce zveřejněna jména všech těch společností a občanů, kteří v současnosti porušují sankce EU proti Rusku – tato akce pravděpodobně příliš výrazně nepodpoří image nejvyšších představitelů EU v Bruselu.

„Víte o někom, kdo porušuje sankce EU proti Rusku nebo Bělorusku? Vytvořili jsme online nástroj pro informátory, kteří nás mohou kontaktovat a hlásit porušení sankcí EU.“ Tímto tweetem vzbudila Evropská komise na internetu velký rozruch. S novým „Whistleblower Tool“ by nyní mělo být možné prozradit všechny společnosti, firmy a občany, kteří porušují sankce – a to zcela anonymně. Postup, který připomíná nejhorší časy evropských dějin.

„Řádná implementace je nezbytná k tomu, aby byly sankce EU účinné. Sdílení informací z první ruky může být mocným nástrojem k odhalování případů porušení sankcí, včetně jejich obcházení. Tím, že nám dobrovolně poskytnete informace o porušení sankcí EU, o kterých možná víte, nám můžete pomoci takové praktiky prošetřit a zajistit dodržování sankcí v EU.“ Vaše Ursula von der Leyen & Co.

Nepřipomíná to jen Metternichovy časy, kdy kníže v habsburské monarchii v 19. století práskačství modernizoval, ale i 30. léta 20. století, píše Exxpress. Uživatelé Twitteru to také tak vidí. Jeden píše: „Takže můžete anonymně udat jakoukoli osobu nebo organizaci, která nedodržuje hlavní plán EU. To mi zní jako třicátá léta v Německu.“ Další okamžitě vyvolal srovnání s gestapem. Někteří uživatelé si z tweetu dělali legraci, ale najdou se i tací, kteří pilně jmenovali různé země. Docela strašidelné. Halloween je proti tomu dětskou narozeninovou oslavou, končí svůj článek redakce Exxpressu.

My si můžeme vzpomenout ještě na zlaté časy udavačství v éře StB – a nyní i na výzvu vlády Petra Fialy, která se zřejmě stala evropským vzorem. Proudáváme se k radostné budoucnosti?

Mimochodem, první, kdo by měl být udán v EU, je Japonsko, které právě oznámilo, že se nemůže vzdát ruských energií. „Japonsko neopustí projekt ropy a zemního plynu Sachalin-1 na ruském Dálném východě kvůli jeho významu pro dodávky energie v zemi“, uvedl v pondělí list Nikkei s odvoláním na ministra hospodářství, obchodu a průmyslu Koichi Hagiudu. Pište si – další budou následovat. Ovšem až na nás. My máme nejdražší elektřinu v Evropě, i když ji sami docela levně vyrábíme – takový Kocourkov určitě žádné EU sankce neporušuje. A proti hlouposti sankce nefungují, naopak, hloupost je podmínkou jejich vzorného plnění. Naše vláda tedy zcela určitě na „černé listině“ těch, kteří si dovolí myslet i na vlastní občany, nebude. Otázkou je, jak dlouho se necháme „dojit“ ve jménu euroukrajinských hodnot.

(Status na FB 1. novembra 2022)

(Celkovo 150 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter