Ivan David: Saský premiér Kretschmer: „V této zemi to jde z kopce“

Saský premiér Michael Kretschmer (CDU) se vyslovil tváří v tvář stoupajícím preferencím strany AfD nejen proti vládním nápadům se zákazem fosilních paliv pro domácnosti a dalším „grýndýlnostem“, ale i pro větší podíl diplomacie při řešení ukrajinské krize a diferencovanější přístup k jednání s Ruskem. Prohlásil také, že německý „energetický přechod“ selhal a obhajoval obnovení ruských dodávek energie.

Saský premiér Michael Kretschmer v rozhovoru pro noviny mediální skupiny Funke znovu naléhal, aby se hledalo diplomatické řešení ukrajinského konfliktu.

„Musíme se mnohem více spoléhat na diplomacii, abychom ukončili ukrajinskou válku.“ Velká část lidí je pro diplomatické řešení, uvedl politik CDU. Vyjádřil naději, že se tomu federální vláda otevře. Navíc prý už nechce slyšet větu „Nikdy více Rusko“. „Nesmíme navždy zablokovat cestu k ruskému plynu.“

Předseda vlády Saska prohlásil energetický přechod (Energiewende) v Německu za neúspěšný. Stěžoval si na extrémní růst cen energií. Pro snížení cen se musí udělat vše. „Bude nutné vše přehodnotit: jadernou energii, vyřazení uhlí, plyn pro domácnosti, Nord Stream 1, rozšíření obnovitelných zdrojů – existuje mnoho způsobů, jak dosáhnout kompromisu.“

Kretschmer se již dříve ve Welt TV vyslovil pro brzkou opravu zničeného plynovodu Nord Stream 1. Neexistuje „absolutně žádný důvod“, proč bychom se neměli „do toho hned pustit“ a „zajistit a opravit toto potrubí“. Útok na plynovod označil za „zločin“ a od federální vlády požadoval informace o pozadí útoku. Lidé v Německu by rádi věděli, co ví federální vláda o tom, že americká zahraniční zpravodajská služba CIA varovala před útokem, řekl Kretschmer.

Zajímavé je, že rozhovor pro mediální skupinu Funke je citován ve Weltu i ve Spiegelu, ale s vynecháním pasáže o ruském plynu a celkově o Rusku. A ve Funke už také není k nalezení.

Politik v rozhovoru také kritizoval způsob, jakým se s Ruskem celkově zacházelo, ale spoléhá prý na domnělé vyzařování západních hodnot: „Pokud věříme našim západním hodnotám, za kterými tolik stojíme, pak musíme také věřit, že v určité chvíli o nich budou přesvědčeni i lidé v Rusku, a to je přece přesně to, co chceme.“

Proto by „nenechal kontakt s občanskou společností takto narušit“. Kretschmer však také jasně řekl, že Rusko nesmí být ve válce proti Ukrajině úspěšné. Ukrajina je suverénní země a ruský útok je velkým zločinem.

Kretschmera za jeho umírněné postoje a poptávku po ruských energetických dodávkách obviňují média, spolková vláda i vlastní strana z naivity, nezodpovědnosti a „východního populismu“. Zbrojařská lobbistka a politička FDP Marie-Agnes Strack-Zimmermannová loni obvinila Kretschmera z „pohybování se na nebezpečném území.“ Budoucnost ruského plynu je hotová a „pan Kretschmer jde opravdu úplně špatným směrem“.

Předseda strany CDU Friedrich Merz vysvětlil, že Kretschmerovo stanovisko není postojem křesťanské unie. Ve východním Německu prý panuje „poněkud naivní postoj k Rusku“.

Politolog Hans Vorländer z Technické univerzity v Drážďanech řekl, že je pochopitelné, že Kretschmer „chce bezpečné dodávky energie pro domácí průmysl a obyvatelstvo“ a také diverzifikaci dodavatelů energie. To „může zahrnovat také Rusko po skončení války,“ řekl Vorländer pro veřejnoprávní saskou televizní stanici MDR.

(Status na FB 3. júla 2023)

(Celkovo 136 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter