Premiér země EU byl postřelen a samozřejmě to musí být o Putinovi – to píše komentátorka, politická poradkyně a moderátorka nezávisle produkovaných talk show v angličtině a francouzštině Rachel Marsdenová na svém webu. A pokračuje: Zdá se, že „proruský“ postoj slovenského premiéra Roberta Fica je důležitější než skutečnost, že byl napaden a důvod, který za tím stojí.
Zdá se, že média se nemohou rozhodnout, zda si zastřelení zaslouží Putinovi přátelé nebo nepřátelé.
„Populista a nacionalistický slovenský premiér Robert Fico“ byl ve středu postřelen během vystoupení před lidmi a byl okamžitě převezen do nemocnice. Než mohla být zjištěna jakákoli další fakta, mnoho médií již vytvořilo vhodný příběh.
„Jak Robert Fico udělal ze Slovenska jednoho z mála spojenců Ruska,“ hlásal titulek londýnského Telegraphu, který až následně uvedl, že byl „po pokusu o atentát je údajně v život ohrožujícím stavu“.
Zdá se, že i politické vraždy nyní ustupují do pozadí zprávy, že někdo je údajně Putinovým kamarádem. Takže čtenář je přitahován titulkem o ruském spojenci, s podtitulem naznačujícím: „Jo, a podívejte se, kam ho to přátelství s Putinem dovedlo!“
To je obrat o 180 stupňů (nebo „Baerbockové obrat o 360 stupňů“, pokud jste v Německu) od jejich obvyklé žhavé stopy, že jsou to výhradně Putinovi nepřátelé, kdo jsou zabíjeni. Teď jsou to zřejmě i jeho přátelé.
V době, kdy byl Fico přijat do nemocnice, západní tisk vymazal slovenskou suverenitu tahem pera. „Proruský slovenský premiér Robert Fico postřelen,“ uvedl list The National ve Skotsku.
„Evropa na ostří nože, pokus o atentát na proputinovského slovenského premiéra jako ‚budíček pro Západ‘,“ napsal britský Daily Mail.
Někdo by si mohl myslet, že to naznačuje, že Evropu znervózňuje někdo, kdo se snaží zabít jednoho z jejích zvolených vůdců – a že to je smutný den pro demokracii a právní stát. Ne, to není to, co říkají. „Rostou obavy, že ruský prezident využije tohoto útoku – protože vicepremiér těžce zraněného muže říká, že Fico, že přežije atentát,“ vysvětlil Daily Mail.
Ach, takže skutečný strach, jak se zdá, budí fakt, že by Putin mohl skutečně začít vypouštět některé nepohodlné pravdy. Soudě podle tónu západního tisku byste si mysleli, že velkým vítězem v tom všem je Putin, a ne člověk, který skutečně přežil postřelení.
Tento incident hrozí tím, že upozorní na fakt, že extremisté jsou na straně establishmentu – na což sám Fico často upozorňoval. Loni v říjnu byl zvolen premiérem, ale nebylo to jeho první rodeo, předtím byl zvolen dvakrát. Když o tom mluvíme, pokud je EU poklidnou zahrádkou, jak kdysi řekl šéfdiplomat EU Josep Borrell při srovnávání bloku s rozvojovým světem, pak je Fico se svými pragmaticky populistickými a nacionalistickými postoji přímo v jeho středu vzpínajícím se mustangem. Začátkem tohoto roku řekl, že zablokuje vstup Ukrajiny do NATO.
„Válka na Ukrajině nezačala před rokem, začala v roce 2014, kdy ukrajinští nacisté a fašisté začali vraždit ruské občany v Donbasu a Lugansku,“ řekl loni Fico.
Zvláště hlasitě hovořil o potřebě míru, spíše než o pokračování války na Ukrajině, ale mezitím řekl, že slovenský vojensko-průmyslový komplex, stejně jako ostatní, může vydělávat na prodeji zbraní na Ukrajinu – alespoň dokud nezačnou naslouchat názorům o potřebě příměří. Přesto tam slovenská vláda nebude posílat hotovost na vojenské účely, řekl s odkazem na bezuzdnou korupci.
Nedávno Fico reagoval na posedlost francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ohledně možného budoucího nasazení vojáků na Ukrajinu. Fico Macronovi připomněl, že Ukrajina ve skutečnosti není součástí NATO, a proto tam aliance nemá povinnost posílat vojáky. Tvrdil, Slovensko opravdu nemá nic společného s tím, co se děje mezi Ukrajinou a Ruskem. Sousedé se hádají a on se chce starat o své věci. Macron však poskytuje rozhovory, nejnovější pro The Economist, a říká, že pokud Rusko prorazí kyjevskou přední linii, pak je vyslání vojáků reálnou možností. Třeba když se moji sousedé porvou na trávníku před jejich domem, tak tam možná budu muset zajít a rozdat pár ran. Až na to, že jeho sousedé nejsou ani na ulici.
Ficův postoj zjevně nechává Francii a zbytek EU v nepříjemné pozici, kdy musí vysvětlovat, proč je právě Ukrajina jejich problémem, pokud je jednou ze zemí EU, která hraničí s Ukrajinou, která se rozhodla zůstat mimo konflikt. To nejlepší, co zatím vymysleli, je, že pokud nebudou moci použít Ukrajinu jako beranidlo proti Rusku, pak další, co uvidíte, bude Putin poflakující se v Cannes a sledující tenis na Roland Garros.
Takže znovu, kdo jsou skuteční radikálové? Unie a jejich služebníci v západním tisku by vás přiměli věřit, že je to Fico, a ne koryfejové západního establishmentu, které neustále provokoval.
Začátkem tohoto měsíce Fico během návštěvy ázerbájdžánské televize nadával na EU a stěžoval si na netoleranci bloku vůči nezávislému myšlení. Během březnových prezidentských voleb Ficovi političtí oponenti vyvolávali strach z toho, že občané budou volit jeho spojence Petera Pellegriniho.
„Obáváme se, že Pellegrini bude jednat ruku v ruce s Ficovým směřováním zahraniční politiky, což by mohlo mít zničující dopad na Slovensko,“ napsal na Twitteru bývalý premiér Eduard Heger, který podle agentury Reuters založil „prozápadní stranu“. Lidé tak jako tak volili Pellegriniho, navzdory vyvolávanému strachu z potenciálního výsledku.
Nyní někteří Ficovi spojenci tento útok přímo přisuzují atmosféře, kterou vytvořili opoziční politici a mediální rétorika. Někdy je však šílenec prostě šílenec. Když použijeme standardy západního establishmentu spočívající v uvalení odpovědnosti za násilný čin na ideologii konkrétní skupiny – jak to neustále činí s pravicí – v tomto konkrétním případě jsou to oni, kdo podporoval radikalizaci proti suverenitě ve všem, od změny klimatu po ukrajinský konflikt, a dokonce i ohledně covidové politiky. Fico se proti nim aktivně stavěl. Podle svých vlastních měřítek se již dávno měli podívat do zrcadla.
(Status na FB 17. mája 2024, titulok SLOVO)