Andrea Predajňová: Hymna. Alebo o budovaní národného povedomia

To bol šok! Dňa 23. 10. priniesli médiá bombastickú správu. Teda, také boli titulky: Zmení sa hymna! Po rozkríknutí tohto bombastického obalu bublina spľasla. Aha, hymna sa nemení, ale bude mať trochu iný hudobný šat, iný aranžmán. V tejto súvislosti som si spomenula na cover verzie, prerábky, ktoré boli lepšie a úspešnejšie ako originál. Napríklad pieseň I will always love you. Jej pôvodnou interpretkou bola Dolly Parton a do éteru sa dostala v roku 1973 (74?). O takmer dvadsať rokov neskôr (1992) ju „oprášila“ a opäť do po povedomia priniesla Whitney Houston. Pieseň sa stala a dodnes je megahitom. A práve v jej interpretácii ju aj po tridsiatich rokoch počúvame. Tomu sa povie, ze prerábka prekonala originál. A niečo podobné sa týka aj našej hymny. Som zvedavá na výsledok. Autor tohto aranžmánu už čo to prezradil. Na druhej strane je smutné a zarážajúce, aká antikampaň, resp. lynč, sa spustila voči Oskarovi Rózsovi, pritom je to rešpektovaný hudobník. Sledovala som to a jedným dychom dodala: Oskar Rózsa sa stal predmetom cancel culture. Hm, keby sa to zrealizovalo za iného vedenia rezortu kultúry, tak by to bolo ok. Však s týmto nápadom prišiel pred 11-13 rokmi a odozva z rezortu kultúry bola nulová. To sú fakty.

Nový hudobný aranžmán hymny ma ambíciu prispieť k zvýšeniu národného povedomia, hrdosti.

Tento zámer však zahrnuje viaceré segmenty a vyžaduje si súčinnosť a premyslený dlhodobý koncept. Jedným z ťažiskových bodov je školstvo. Tu uvediem len jeden príklad, stručne. Keďže kľúčové je základne školstvo, zostanem pri hodinách dejepisu. Dejepis na základných školách sa v 5.- 8.rociku vyučuje 1x týždenne, teda hodinová dotácia. V 9. ročníku 2x týždenne, resp.3 (1. svetová vojna po súčasnosť).

V tejto súvislosti je, pri oboznamovaní sa s našou históriou, dôležitý 8. ročník. Práve v tomto ročníku sa preberá obdobie Slovenského národného obrodenia (hnutia). Veď uznajte, za školský rok – pri 33 hodinách dejepisu prebrať Veľkú Francúzsku revolúciu, európske dejiny a naše kľúčové obdobie 18/19 storočia, je viac ako nepostačujúce. Preto sa domnievam, ze zvýšiť v 8. ročníku dotáciu pre dejepis na 2 hodiny týždenne je viac než žiaduce. V tejto súvislosti sa mi vybavila jedna príhoda, ktorá sa týka historického seriálu Mária Terézia. V debate som spomenula, ze sa mi nepáčilo, ako bol stvárnený a vykreslený Adam František Kollár. A reakcia? A kto je Adam F. Kollár? Lebo ja neviem. Takúto otázku mi položila učiteľka dejepisu. A bolo po debate.

Ešte sa vrátim k hymne. Po tom ataku na autora aranžmánu ma zaujímala jeho reakcia. Oskar Rózsa nabral odvahu, nedal sa zastrašiť a rozrečnil sa. V tých posledných videách ponúkol aj osobný rozmer – svoj pohľad na svet. A vtedy som si uvedomila, ze som po dlhom čase počula slova ako svedomie, cestní ľudia… Slová, ktoré v sebe nesú morálny naratív. A to je nielenže vzácne, ale hodné zamyslenia. Preto na lakonické reakcie typu: načo riešiť hymnu, iné veci treba riešiť, by som ako odpoveď použila slová niekoho múdreho: „Ty, šľachetný muž, Aténčan, občan z obce najväčšej a preslávenej múdrosťou i silou, nehanbíš sa starať len o to, mať čo najviac peňazí, slávy a pocty, ale o rozum, pravdu a dušu, aby bola čo najlepšia, nedbáš a nestaráš sa?… Chodím totiž po obci a nerobím pritom nič iné, len presviedčam mladých i starých, aby sa v prvom rade a tak usilovne nestarali ani o telo, ani o peniaze ako o dušu, aby bola čo najlepšia, a hlásam: Cnosť nevznikla z bohatstva, ale z cnosti bohatstvo i všetko ostatné dobro pre ľudí v súkromnom i verejnom živote.“ Autor: Sokrates (Platón: Obrana Sokratova).

Nie je to cesta ako eliminovať polarizáciu v spoločnosti?!

(Status na FB 5. novembra 2024)

(Celkovo 51 pozretí, 50 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter