Zo studničky múdrosti do zlatého krčiažteka

Bolo by čudné, ak by deti vyrastali bez rozprávok, príbehov či básničiek. Rodičia sú zväčša tými najsprávnejšími navigátormi pri výbere knižky pre svojich predškolákov či začínajúcich školákov. A deti? Tiež nezostávajú bokom. Ku knihe ich priláka najskôr pestrá ilustrácia a aj zvedavosť, čo v knižke nájdu.

Básnik a tvorca detskej literatúry Ján Turan vytvoril pre detského čitateľa trinásť kníh. Ako píše, tvorba pre najmenších čitateľov sa stala pre neho osudom i poslaním. Básne, riekanky, rozprávky a hádanky píše už dlhé roky. Z kníh pre deti spomeniem aspoň niektoré –Taška Janka Hraška, Rozprávky štrbavej opičky, V rozprávkovej krajine hádaniek, Tri myšky mytrišky, Lienka Anulienka a mnohé ďalšie. Okrem kníh pre deti má na svojom literárnom konte i mnohé leporelá (Poďme za vrátka, Ako sa Murko ženil a iné). No venuje sa i literárnej tvorbe pre dospelých.

turan.jpgJán Turan: Zo zlatého krčiažteka
Ilustrácie Martin Kellenberger

Vydavateľstvo Daxe, 2018

K srdcu mu však najviac prirástli dve ostatné knižky. Jednou z nich je knižka veršov pre deti, ktorá vyšla len nedávno. Aká by mala byť kniha pre detského čitateľa? Mala by zaujať, byť vtipná, nepoučovať a priniesť nové nápady. Spĺňa tieto atribúty veršovaná knižka Zo zlatého krčiažteka?

Na Slovensku nevychádza veľa knižiek pre detského čitateľa, ktoré sú zostavené z veršov. A práve to je sympatické, že autor detskému čitateľovi takúto jednoliatu veršovanú knihu ponúka. Je to aj akási predpríprava do budúcnosti, aby sa deti zoznamovali aj s poéziou, ktorá, zdá sa, akoby sa stávala v súčasnosti len zbytočnou rekvizitou. Zámerom básnika bolo pre deti „správne namiešať“ do knižky pôsobivé fakty a pritiahnuť ich pozornosť, ktorú značne v dnešnej dobe rozptyľujú počítače a iné vymoženosti techniky. Predškolákov a prváčikov autor nevtieravou formou oboznamuje s tým, čo ich v škole čaká. Školu im približuje v jednotlivých básničkách aj cez zvieracích protagonistov (Havo prváčik, Nešikovné písmenká, Bojazlivé dračice, Prvácka úloha, Šikovní prváci, Ako po masle, Pojašené prváčatá a mnohé ďalšie). Hravým spôsobom cez viazaný verš s neošúchanými rýmami, ale bez poučovania a s invenčnou obraznosťou prváčikovia aj vďaka autorovým veršom strácajú strach pred povinnosťami, ktoré na nich budú striehnuť v školskom prostredí. No nielen prvákom a škole venuje vo svojich veršoch autor pozornosť. Cez básničky deti vnikajú do slovenských zvykov, ako je oblievačka, dozvedia sa o Medardovi, o šúpolienkach či o význame Vianoc. Výhodou je, že sa deti zoznamujú nenásilne so zvieracou ríšou a s mnohými prírodnými úkazmi. Cez hlavolamy sa dostanú aj „k básničkám, ktoré neschádzajú z jazýčka“ (Mamino mimino, Ufo ucho).V knižke je dostatok slovných hračiek, nechýbajú kalambúry a neologizmy (Halabalamuta) Atmosféru knižky dotvárajú výstižné ilustrácie Martina Kellenbergera, ktorému učaril svet rozprávok a tak ich oživuje svojimi výmyselníctvami a farebnými huncútstvami. Pri nápaditom texte sa môže nielen detský čitateľ opäť prechádzať po krajine detstva a snívať. Môžu tak robiť aj rodičia detí. A to zásluhou tvorivej dvojice Ján Turan a Martin Kellenberger. Príťažlivá kniha veršov je vhodným artefaktom, po ktorom sa oplatí siahnuť aj pedagogickým pracovníkom v škôlkach a v školách.

(Celkovo 3 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter