Zakazujeme vám niekto niečo? Prenasleduje, nebodaj zatvára vás niekto za to, čo si myslíte? Máme slobodu.
Máme slobodu?
Ústavne a zákonne áno – občianske práva a slobody sú zaručené. Otázka je, ako ich kto môže napĺňať.
Pred pätnástimi rokmi sme zakladali Slovo. „Keď minulý rok zastavili vydávanie Nového slova, stratila ľavica svoj týždenník. Ale ľavicu jednoducho neumlčia. Aj keď by toto nové Slovo muselo prestať vychádzať, tak založíme nové nové Slovo a potom znovu nové nové nové Slovo a tak dookola,“ povedal pri jeho krste vtedajší predseda SDĽ Jozef Migaš.
Boli sme na začiatku. Intelektuáli, píšuci predtým do Nového slova, ktorí sa po novembri ‘89 ešte ostýchavo hlásili k ľavici, pomaličky vycúvali. Boli sme obiľagovaní. A komu by sa páčilo žiť s biľagom? Lepšie bolo pridať sa k novým víťazom. Ale aj to bolo prirodzené.
Českému básnikovi a šéfredaktorovi Tvorby (to bol český družobný časopis Nového slova) Jaroslavovi Čejkovi povedal v Paríži mladý francúzsky konzervatívec: „Tá vaša slávna komunistická strana nie je nič iného než ultra konzervatívny profesijný klub. A jeho členmi sú všetci, ktorí chcú robiť profesijnú kariéru a podieľať sa na verejnom živote – od ľavičiarov po pravičiarov… Osobne poznám medzi východoeurópskymi komunistami nielen konzervatívcov, ako som ja, ale tiež nepriznaných kresťanov, zakuklených liberálov, ba dokonca i pár nacionalistov a kryptofašistov…“
Tak to vyzeralo zvonka v roku 1988 a život dal mladému parížskemu konzervatívcovi za pravdu. (Myslím si, že nám dodnes chýba táto reflexia.)
V neprirodzených pomeroch, keď si jediná politická strana určila svoju dominantnú úlohu v ústave, to ani neprekvapuje. A spektrum skutočných hodnotových postojov bolo na Slovensku ešte o čosi zaujímavejšie – mali sme trpkú a ťaživú skúsenosť z boja proti „buržoáznemu nacionalizmu“ …
Keď potom prišlo k rozpadu, každý z tých jeden milión sedemsto tisíc príslušníkov komunistickej strany sa porozhliadal, kam vlastne chce patriť. Iba časť (podľa výsledkov prvých volieb v ČSFR v roku 1990 približne 13 percent obyvateľstva) zostala naľavo. A aj táto malá časť sa vyčírila – na Slovensku sa jedna časť prihlásila k platforme Komunistickej obnovy (jej manifest napísal profesor Ján Zelinka), druhá časť sformulovala Socialistickú platformu (oba dokumenty publikoval ešte pred zjazdom KSS v Prešove, ktorý prijal dvojičkový názov KSS-SDĽ, denník Pravda). A nešlo o to, kto má pravdu – iba o to, kto sa k pravde a akou cestou chce priblížiť. Lebo majiteľom pravdy nemôže, ba nesmie byť nikto! Všetko, čo na svete bolo vymyslené, vrátane toho najhoršieho, pochádza z hláv intelektuálov. Kto iný by to mohol vymyslieť? Podstatné je, či je intelektuál schopný a morálne pripravený obstáť.
Obstáli sme?
Kde sa majú stretávať – hoci aj v ostrých polemikách – naše myšlienky?
„Nejde o to, kto o čom píše, ale ide skôr o to, kto je ,majiteľom diskurzu‘, a následne aj o to, čo ,majitelia diskurzu‘ oslavujú a čo zatracujú,“ povedala v jednom rozhovore slovenská spisovateľka Jana Juráňová – jej pohľad sa týkal feminizmu, ale aplikovať ho môžeme na všetky menšinové, nie mainstreamové názory.
Počula som neraz od mladých „novinárskych“ kolegov: veď si založte noviny, kto vám bráni?! A s veľkým nepochopením až dešpektom krútili hlavou, keď som dôvodila peniazmi. Napriek tomu, že ani jedny noviny na Slovensku nežijú zo svojich čitateľov…
Slovo je pätnásť rokov na svete. Až na niekoľko málo začiatočných rokov (a úsiliu konkrétne Michala Borguľu, Jozefa Migaša, neskôr Eduarda Šeba) žije len z entuziazmu a bezplatnej dobrovoľnej práce svojich autorov. Žiadne dotácie, žiadne „malé domov“, žiadne skryté podplácanie cez nastrčené firmy. Žijeme. A možno až proti vôli „majiteľov diskurzu“, ktorým sme už neraz v nerovnom boji čelili.
Nikto nám nič nezakazuje, nikto nás nezatvára. Žijeme slobodne.
Žijeme v slobode?
Medzníky Slova
Nové slovo, Braňo Ondruš, 24. február 1999
Čo očakávate od obnovenia Slova?, Anketa, 24. február 1999
Krst, Redakcia, 10. marec 1999
Komu hus, komu prasa, Martin Krno, 31. január 2001
Slovo má päť rokov, Ivan Štefunko, 25. február 2004
Dar trojkráľový, Gabriela Rothmayerová, 16. január 2009
Svedomie ľavice, Eduard Chmelár, 27. február 2009
Spustíme nové elektronické Slovo, Redakcia, 28. júl 2010
SÚVISIACE
Ľuboš Blaha: Nové Slovo je pre mňa srdcové periodikum