Nespomínam tieto historické fakty náhodou. Tak ako v päťdesiatych rokoch len málokto veril, že projekt európskeho zbližovania bude jedným z najúspešnejších príbehov v európskych dejinách, tak isto dnes čoraz častejšie počuť hlasy skeptikov, ktorí spochybňujú projekt spoločnej európskej meny, ako aj celý projekt Európskej únie.
Nemecko a Francúzsko – smerom k väčšej spolupráci
Najlepšou odpoveďou na obavy euroskeptikov sú jasné signály od Nemecka a Francúzska, od dvoch štátov, ktoré pred takmer 60 rokmi rozbehli európsky projekt. Aj koncom roku 2010 tieto dva štáty potvrdili, že chcú prehlbovať svoju spoluprácu, či už v ekonomickej, politickej, sociálnej alebo bezpečnostnej oblasti. Akoby sme sa opäť vrátili do päťdesiatych rokov, kedy sa rozhodovalo o ďalšom osude Európy. Tí, ktorí vtedy zaspali, ľutovali. Naopak, tí, ktorí sa vydali európskou cestou, sú dnes najďalej. Dnes stojí otázka rovnako shakespearovsky, ako stála pri vzniku európskeho spoločenstva: byť alebo nebyť európsky?
Som presvedčený, že Európa je dnes svedkom akejsi druhej vlny integrácie, v ktorej opäť zohrávajú hlavnú úlohu Nemci a Francúzi. Ich odpoveď na ekonomické problémy, súvisiace s hospodárskou krízou, je jednozančná: krízu môže Európa poraziť iba spoločným úsilím. Je treba viac spolupráce, integrácie, harmonizácie. Európsky príbeh dnes očividne nabehol do druhej rozhodujúcej etapy a aj Slovensko si musí vybrať, či sa pridá medzi tých, ktorí chcú viac európskeho zbližovania, alebo sa oddá akémusi národnému utilitarizmu, ktorý v konečnom dôsledku môže znamenať poškodenie štátnych záujmov Slovenskej republiky.
Premárni Slovensko svoju šancu?
Žiaľ, nová slovenská vláda za niekoľko mesiacov, čo je pri moci, vyslala viacero signálov, ktoré v Európe mohli pochopiť len jediným spôsobom: Slovensku nezáleží na európskej solidarite (napr. populistické odmietnutie pôžičky Grécku), Slovensku nezáleží na európskej stabilite (napr. nezodpovedné blogy predsedu NR SR o pláne B voči euru). Slovensku takéto postoje v Európe veľmi poškodili a možno definitívne pochovali naše šance nabehnúť na trajektóriu silnej a sociálnej Európy.
Európa je dnes na rázcestí a je čoraz viac očividné, že európski lídri sa už rozhodli, že nastúpia cestu k väčšej integrácii. Možno sa tak nerozhodli politici v Maďarsku, ale celkom určite sa tak rozhodli tí, ktorí vždy tvorili základný pilier Európskej únie – Nemci a Francúzi. Sme svedkami historickej éry, o ktorej sa raz možno bude hovoriť ako o druhej vlne európskej integrácie. Tí, ktorí na túto vlnu nenabehnú, opäť raz budú iba dobiehať. Slovensko muselo vo svojich dejinách viackrát iba dobiehať vyspelejšie štáty. Dnes môže konečne včas uchopiť svoju príležitosť a rozhodnúť sa – pre Európu. Je to jediný spôsob, ako spraviť Slovensko silnejším a úspešnejším. Európa dnes potrebuje viac jednoty, viac sociálneho rozmeru, viac ekonomickej spolupráce. Práve toto môže priniesť druhá vlna.
Budeme pri tom? Alebo sa slovenská pravica rozhodne pre „maďarskú cestu“, o ktorej tak rada hovorí?
Autor je poslanec NR SR, podpredseda Smeru, bývalý predseda NR SR
Ilustračné foto: fdecomite