Ony povestné mlyny melú pomaly, ale spoľahlivo.
Putin dnes smeruje do Číny podpísať tridsaťročnú zmluvu o dodávkach plynu, pracuje na Dvojitej orlici – rezervnom rubli, krytom 0,02488 trójskej unce zlata (unca = asi 31g), teda cca 0,7737 gramu zlata (brettonwoodsky dolár, od ktorého odstúpila vláda Richarda Nixona krátko pred aférou Watergate, krylo ako medzinárodnú rezervnú menu cca 0,8885 g zlata).
Legendy o masívnom vymieňaní rubľa za doláre a eurá celoplošne na území Ruska sú asi naozaj legendy. Dolár dostáva na frak. Aj Austrália a Nový Zéland už s Čínou obchodujú v jüanoch…
Pred niekoľkými týždňami označilo ruské ministerstvo zahraničných vecí zablokovanie swiftových platieb ruskej poisťovacej spoločnosti Sogaz (realizovaných z ruskej ambasády v Kazachstane) americkou bankou JP Morgan Chase & Co za krok „neakceptovateľný, protizákonný a absurdný“. Zároveň ministerstvo vyhlásilo, že takéto počínanie „by mohlo mať dôsledky pre veľvyslanectvo a konzulárne úrady USA v Rusku“ (Reuters, 3. 4. 2014).1 Prerušenie diplomatických stykov na spadnutie?… Vyvedenie amerických krížnikov do Čierneho mora, týždeň pred začiatkom Olympijských hier 2014, totiž možno infantilne zdôvodňovať ako prevenciu pred teroristickým útokom na svetový šampionát – toto však nepotrebuje, vlastne vylučuje akékoľvek ďalšie vysvetlenia…
Historický kontext: Morganov Du Pont a Dow Chemical mal v tridsiatych a štyridsiatych rokoch 20. storočia zásadný podiel na rozbehnutí Hitlerovej stratégie chemického priemyslu v IG Farben, BASF a v AGFA2 – vraždiaci plyn Zyklon B z kuchyne koncernu je vraj len taká drobnosť typu: chybička se vloudí. Neslušné aj spomínať. A krajne netaktné je pripomínať nedávnu úlohu JP Morgan pri šírení vysoko infekčných hypoték z USA do sveta. Ak si dobre spomíname, za trest sa rozdeľovali zlaté padáky.
Podľa priebežného výskumu verejnej mienky ruského analytického portálu Levada Centre3 si v apríli roku 2013 v nasledujúcich voľbách (2018) želalo za kandidáta na prezidenta V. V. Putina 26 % respondentov. Ešte na začiatku marca tohto roka to bolo 32 %. Na konci apríla však 49 %. – Naopak, „kandidáta, ktorý by prišiel s inými riešeniami problémov Ruska než Putin“ si v apríli 2013 prialo 41 % Rusov a v apríli 2014 už len 22 %… Opačné garde – ako v šachu.
No nebude to také ľahké, drahá! Komentátor Maxim Sokolov k tomu dodáva (Isvestija, 16. 5. 2014):4
„Pochopiteľne, všetci vieme, čo sa stalo tejto jari, a aj vplyv týchto udalostí na volebné preferencie je zrejmý. Na jednej strane, vrátenie Krymu pod ruský vplyv (pritom bez jediného výstrelu) to je čin, ktorý väčšina občanov Ruska bude považovať za štátnickú zásluhu – a nie malú. […] Tým sa, pravda, spustí mechanizmus »ajhľa, bratia, sláva nám pod vedením tatíčka Putina!« […] Na druhej strane, opozícia ponúkajúca »iné riešenia problémov Ruska«, povstala s vehemenciou až desivou. Nezmieriteľná opozícia, aby ani len za mak nelavírovala, ponúka plnú solidaritu s Kyjevom a mocnosťami, ktoré ho sponzorujú. Lenže Kyjev, a mocnosti, vyprodukovali takmer všetky nezmysly a podlosti, aké sú len možné – takže negatívny postoj ku Kyjevu nemohol napokon nezasiahnuť aj tých, ktorí na Kyjev pôvodne tak oddane prisahali. […] Čím upokojujúcejšie sú však dnešné výsledky sociologického výskumu (v zmysle konsolidácie moci), tým znepokojujúcejšia je otázka zajtrajška: Kto bude napokon za Rusko zodpovedný pred Bohom? – Budúcnosť je temná.“
1 http://www.reuters.com/article/2014/04/03/russia-jpmorgan-chase-sanctions-idUSL5N0MV0Y120140403
2 Schuder – Hirsch: Der Gelbe Fleck. Berlin 1987. ISBN 3-352-00150-2 – s. 706
3 http://www.levada.ru/
4 http://izvestia.ru/news/570925#ixzz323KHwtuP