World press photo 2010: Tenká hranica medzi silou príbehu a etikou

Všetky tri víťazné fotografie sa vyznačujú tým, že poskytujú šok či senzáciu. Hlavnú cenu získala fotografia mladej Afgánky, ktorej muž odrezal nos a uši. Hlavná cena v aktualitách zase patrí fotografii muža, ktorý práve pácha samovraždu skokom z mosta. V kategórii príbehy vyhrala fotografia zdravotnícka z Haiti, ktorý vyhadzuje mŕtve telo dieťaťa na kopu k ostatným, ako bežný domový odpad.

  

Za snímkou Afgánky sa skrýva príbeh o spravodlivosti podľa Talibov a odvahe mladej ženy. Pokiaľ však nepoznáte príbeh, je to len veľmi smutná fotka zmrzačenej tváre. Fotografia, na ktorej muž letí z mosta, tiež pôsobí akosi bulvárne. Nehovorí nič o tom, kto muž bol a prečo skočil. Ukazuje len človeka v posledných sekundách života.

Foto, na ktorej lekár či sanitár v gumených rukaviciach vyhadzuje mŕtve detské telo na kopu k desiatke ostatných, sa snaží vypovedať o hrozných dôsledkoch zemetrasenia, ale ukazuje aj to, ako rýchlo sa môže detské telo stať nepotrebným odpadom.

Tak ako v skutočnosti, aj v súťaži priniesla najviac pozitívnej energie príroda, umenie a jemná krása každodenného života. V kategórii každodenného života zvíťazila fotografia muža vo farebnom tričku, ako nesie rozpadnutými a skoro prázdnymi ulicami Mogadiša na pleciach žraloka. Trochu optimizmu do veľmi pochmúrnej mozaiky sveta roku 2010 vnáša fotografia Bolívijský wrestling, kde spolu dve dámy v lodičkách a čipkovaných spodničkách počas dobročinnej akcie bojujú v ringu tak zapálene, že im sukne vejú až nad hlavy. Kŕdeľ labutí z japonského ostrova prináša pocit príjemného pokoja a krásy.

  

Tu asi pozitívne pocity končia. Zvyšok sveta, tak, ako ho predstavuje World press foto 2010 je len smrť, utrpenie, bolesť a boj. Ešte aj v kategórii portrétov sa okrem portrétu Juliena Assangeho umiestnila fotka vojaka. Arogantný výraz vypaseného Kim Čong-una tiež neveští nič dobré. Na fotografii starší Kim pôsobí, akoby sa pozeral s miernymi obavami, do koho rúk odovzdáva svoju krajinu.  Čo nám asi chce povedať fotografia malého postihnutého dievčatka s falošným perlovým náhrdelníkom, za ktorým je na stene vidieť tieň mreží?

 

Ak porota chcela svojím výberom nahlas zakričať do celého sveta, že niečo funguje na tomto svete veľmi zle a mali by sme sa urýchlene začať zaujímať o to, čo sa s tým dá robiť, podarilo sa jej to. Možno bulvarizujúce sa fotografie len mali ukázať bulvarizáciu sveta: konflikty, senzácie, a škandály, pri ktorých zúfalo chýba uspokojivá odpoveď na otázky prečo a načo.

Porota pri výbere fotografií odkázala svetu holú pravdu: Tešte sa z prírody a umenia, pretože svet ľudí za veľa nestojí a každým rokom je smutnejší a beznádejnejší.

Zdroj foto: worldpressphoto.org

(Celkovo 9 pozretí, 1 dnes)
Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Dĺžka komentára nesmie byť dlhšia ako 1800 znakov.

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525