Možno si spomeniete, že zhruba pred desiatimi rokmi prišiel americký sociológ Fukuyama s názorom, že to, čo sa vtedy dialo, znamená akýsi koniec dejín. Vo svojej poslednej knihe The Great Disruption: Human Nature and the Reconstruction of Social Order (Veľký rozkol: Ľudská prirodzenosť a rekonštrukcia spoločenského poriadku) svoje názory korigoval. Môžete ju nájsť na adrese www.ml.com/woml/forum/fukuyama.htm.
Je to už pekných pár rôčkov, čo sa mi po prvý raz dostal do rúk časopis National Geographic. Netreba hádam zdôrazňovať, že časopis sa stal legendou. Jeho internetovská podoba na stránke www.nationalgeographic.com ponúka spojenie výhod časopisu (krásne fotografie a pútavé články) s možnosťami, ktoré ponúka internet. Na tejto webovskej stránke nájdete nielen obsah papierovej formy časopisu, ale môžete sa zapojiť do diskusných skupín, je tu rozsiahly archív a encyklopédia. Stránka zároveň využíva multimediálne možnosti internetu, máme príležitosť sledovať nielen text či obrázky, ale aj zvuky a obrazy v pohybe. Môžeme pritom ale naraziť na problém – technické možnosti počítača, ktorý vlastníme, akými sú grafická karta či veľkosť operačnej pamäte…
Naši bratia za riekou Moravou majú jednu vymoženosť, ktorú zatiaľ my nemáme a dúfam, že ani nebudeme mať. Ich parlament je totiž rozdelený na dve komory a tá druhá, ktorá ešte za čias tatíčka Masaryka slúžila ako miesto na lukratívnu penziu pre politických vyslúžilcov, sa volá Senát (senex je po latinsky starec a z tohto koreňa je odvodené aj slovíčko senilný). Názory českej verejnosti na túto inštitúciu môžete nájsť na adrese www.mujweb.cz/www/vyhnak/senat.htm. Podľa údajov autora stránky túto inštitúciu odmieta 70 % Čechov.
Jedno zo strašidiel, ktoré obchádzajú najmä obrazovky komerčných televíznych staníc, je pád mohutného asteroidu na našu planétu. Na adrese NASA impact.arc.nasa.gov sa popisujú možné dôsledky takejto katastrofy, takže komerčné televízie tentoraz príliš nepreháňajú. Našťastie však existuje spoločná americko-japonská monitorovacia služba. Informácie o jej činnosti môžete nájsť na (síce čudnej, ale mnou overenej) adrese www.gsfc.nasa.gov/ndrd/, kde sa dajú vyhľadať aj údaje o katastrofách, ktoré sa v poslednej dobe stali. Sú nimi napríklad zemetrasenia, hurikány, erupcie sopiek, povodne a všetko podobné, čo je možné pozorovať z družíc.
Ešte k zaujímavým knihám. Na adrese www.physics.umn.edu /news/vanvleck/1996fjd.html nájdete odpoveď svetoznámeho astronóma Dysona na otázku, ako sa na našej planéte mohol zjaviť život. Peter Greguš