vytrhnuté z internetu

Okrem iných udalostí veľkú pozornosť svetových médií vyvolalo pokánie pápeža Jána Pavla II. za dvojtisícročné hriechy cirkvi. Text pokánia v hlavných svetových jazykoch a komentár komisie teológov možno nájsť na adrese www.vatican.va.

Náš letopočet je odvodený od chybného stanovenia dátumu narodenia zakladateľa kresťanstva Ježiša Krista. Jeho životopisu je venovaný sajt members.tripod.com/~dandik/jezis.html. Autor dopĺňa vlastným komentárom údaje z Biblie. Na adrese www.clavis.cz/Getsamany/ historie/kdy_za_nas_zemrel_kristus.htm sa porovnáva opis Ježišovej smrti v štyroch evanjeliách. Autor stránky si dal tú prácu, že utvoril tabuľku, kde je na prvý pohľad vidno, v ktorých bodoch sa evanjeliá odlišujú.

Okrem týchto textov existujú aj tzv. apokryfy. V 40. rokoch 20. storočia boli objavené nielen štyri kanonické evanjeliá, ale aj text Filipovho a Tomášovho evanjelia, ktoré patria k tzv. gnostickým textom. Nájdeme ich na adrese www.angelfire.com/sc2/esunos/tonegn.html. Čo to vlastne gnosticizmus bol? O tom informuje stránka www.gnosis.org. Pre tých, čo nemajú prístup na internet, iba toľko, že existujú tri druhy evanjelií. Gnostické evanjeliá zobrazujú Ježiša ako jednoznačne božskú bytosť, oficiálne štyri v ňom videli aj Boha, aj človeka a evanjeliá ebionitov v ňom videli iba človeka.

Clives Staples Lewis je známy predovšetkým ako autor rozsiahlej fantastickej prózy pre deti Letopisy Narnie. Bol to však aj mimoriadne zaujímavý náboženský mysliteľ, autor takých kníh, ako Veľký rozvod, Rady skúseného diabla alebo K jadru kresťanstva. Stránka na adrese www.mujweb.cz/www/cslewis/ okrem podrobného životopisu a bibliografie obsahuje odkazy aj na iné sajty.

Už som svojho času spomínal celosvetový projekt, kde jednotliví vlastníci „písičiek“ skúmajú, čí sme už zachytili signál od mimozemšťanov. V nám zrozumiteľnom českom jazyku je skúmanie podrobne vysvetlené na sajte www.volny.cz/opi/seti.html. Čo ak sa jedného krásneho dňa po internete rozbehne správa, že „oni“ sa konečne ozvali?

Už dávnejšie som spomínal aj inú internetovskú adresu, a síce www.hzds.sk. Pozrel som sa, či sa na nej nejako odrazila transformácia hnutia na stranu naozaj ľudového typu. Sajt, ktorý som videl počas písania týchto riadkov, bol sajtom oného starého HZDS. Takže zmeny po prelomovom sneme sa neprejavili ani na internetovskej stránke.

(Celkovo 3 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter