Po 59-krát patril prvý júlový predĺžený víkend vo Východnej najstaršiemu a najrozsiahlejšiemu slovenskému folklórnemu festivalu s účasťou okolo 1 400 účinkujúcich z niekoľkých desiatok domácich i zahraničných ľudových súborov a víťazov celoštátnych súťaží v tomto odbore. Vyskytlo sa pár krátkych letných lejakov, ale „mokrú“ verziu programu nemuseli tohto roku využiť.
Po štvrtkovej pozvánke v centre Liptovského Mikuláša piatok hlavní usporiadatelia podujatia, Ministerstvo kultúry SR, Národné osvetové centrum, Žilinský samosprávny kraj, obec Východná, Liptovské kultúrne stredisko a ÚĽUV, venovali najmä jánošíkovskej tradícii pri príležitosti 300. výročia popravy tohto ľudového hrdinu – 18. marca 1713.
Popri programe na Veľkej scéne amfiteátra Zbojníckym chodníčkom (námet, scenár a réžia Miroslava Palanová a Michaela Košová) a na Malej scéne Bou bi ten Jánošík (Mária Palasthyová a Simona Dikaszová, inak ženy ako autorky jednotlivých programov tohto roku výrazne dominovali) netradične vystúpilo aj Radošinské naivné divadlo s aktualizovanou hrou Jááánošíík.
Roztancované súbory dospelých aj detí
V sobotu po tradičnom sprievode hornoliptovskou dedinou Východná nasledovali rozprávkové Roztancované črievičky predvedené piatimi detskými súbormi z Košíc: Hanička, Jahôdka, Čarnička, Viga a Železiarik. Na ne v amfiteátri nadviazalo pásmo svadobných obyčajov z rozličných regiónov Slovenska Veselie, veselie s folklórnymi skupinami zo všetkých krajov, čardáš v prevedení najväčšieho profesionálneho folklórneho súboru z Maďarska – Honvéd, pásmo zasvätené nedávno zosnulému protagonistovi folklórneho súboru Technik Cyrilovi Zálešákovi a napokon nočné vystúpenie SĽUK-u pod vedením Mareka Ťapáka Tanec medzi črepinami.
Nedeľný program sa okrem iného zaoberal žiaľom a trápením žien, ktoré sa v našich dejinách neraz neúprosne ocitli v podradnom postavení v manželstve i spoločnosti. Na Malej scéne prebiehali komornejšie vystúpenia, predstavili sa i nové talenty. V rámci dobudovávania areálu tohto roku pribudlo Humno, kde sa konali tanečné a hudobné workshopy, koncerty a tancovačky predovšetkým pre tých mladších do neskorých nočných hodín.
Na scéne i mimo nej
Medzi mimoscénické programy patrili pravidelné hlásenia z Májky, vyhliadkovej drevenej veže, Jarmok remesiel, Zlaté dno… alebo reči o robote a tvorivé dielne Urob si sám podľa scenára ÚĽUV-u, obľúbený detský svet Košiarik na priľahlej lúke, viaceré výstavy folklórneho umenia v obci, ukážky rezbárskej tvorivosti Kresané do dreva, ale i slovenská národná gastronómia v Kolibe, kde sa prezentovalo salašníctvo a ovčiarske práce spojené s ochutnávkou bryndze a tradičného syra, Tradičná kuchyňa pri ohnisku so špecialitami z Liptovskej Lúžnej, Smrečian a Hrušova, či revitalizované stravovacie centrum, ktoré ponúkalo služby na lepšej úrovni ako v minulosti.
Organizátori podujatia sa usilovali, aby sa v rámci festivalového areálu ponúkali naozaj ľudovoumelecké výrobky. To, čo sa predávalo v stánkoch pred slávobránou, už malo viac dočinenia s gýčmi. V jednom kiosku bolo popri anjelikoch a paneniek Márií vidieť aj peňaženky a žabykláče. Nuž, obeť súčasnej komercionalizácie…
Milovníci ľudového umenia sú iste zvedaví, čím ich v budúcom roku prekvapí jubilejný, 60. ročník folklórneho festivalu vo Východnej.
Foto: Autor
Východná, vstupná brána do obnoveného areálu pripomínala vchod do bzučiaceho úľa.
Vstupná časť areálu bola plná kioskov, kde sa predávali rozličné umelecké výrobky,
pred bránou však boli aj hrozné gýče.
Nová veža Májka slúži aj ako rozhľadňa, odkiaľ vidno ako
na dlani Východnú, aj končiare Vysokých a Nízkych Tatier.
Najnovší príspevok k 1150. výročiu príchodu Konštantína a Metoda
na Veľkú Moravu z rúk ľudového rezbára.
V tvorivých dielňach si laici mohli skúsiť svoju zručnosť aj vo vyhni pod dohľadom
majstra kováča.
K slovu sa dostali aj korytári.
Paličkár, aj taká je asi remeselnícka profesia.
Sobotný program spestrilo vystúpenie viacerých detských súborov Roztancované črievičky.
Autori a režiséri predstavenia Agáta Krausová a Slavomír Ondejka sa inšpirovali rozprávkou
bratov Grimmovcov.
Nástup na spoločný program skupín zo Zvolenskej Slatiny, Jelenca, Zámutova,
Jarabiny, Telgártu, Kojšova a Nitry Veselie, veselie. Námet Ester Juhászová, scenár
a réžia Lenka Štúrová-Konečná.
Účinkujúce sa pripravujú na program Veselie, veselie, v ktorom sa predstavili piesňami
s humorným, až eroticky podtextom.
Scéna z programu Veselie, veselie približuje ľudové zvyky na svadbe.
Čardáš, tango z východu bol názov vyše hodinového vystúpenia najväčšieho tanečného
profesionálneho ľudovoumeleckého súboru Honvéd z Maďarska.
Program Honvédu choreografa a režiséra Zoltána Zsurátszkeho venovaný čardášu niekedy
pripomínal balet. Daň profesionalizmu?
Vo Východnej sa stretli aj kamaráti z Kuby a Komorských ostrovov, ktorých spája
Slovensko.
V strede malá, v pozadí veľká scéna a štíty liptovskej časti Tatier.
Samotná obec Východná bola menej vyzdobená ako v minulosti. S výnimkou domu
v susedstve areálu. No krása…