Vláda primitivizmu

Na Slovensku sme sa dožili vlády primitivizmu, presnejšie primitívov. Za mojej mladosti bolo označenie za primitíva tvrdým, ale u mnohých zaslúženým označením. Primitív bol jednoducho niekto, kto nechápe a neorientuje sa, ale kto napriek tomu chce „vládnuť“ a rozkazovať. Inak hlupák, nevzdelanec, nedoučenec a obmedzenec. Okrem toho hrubec a grobian, ktorý chce všetko riešiť silou a mocou dokazovať svoju dôležitosť. Samozrejme, že bol nebezpečný, lebo nikto nemohol vedieť, čoho je schopný. Preto vládol skôr taký reflex (nie rešpekt) – s primitívom sa radšej nebaviť. Slušný človek od neho bočil a chcel mať pokoj.

Lenže dnes ich máme pri kormidle štátu. Vo vláde i v parlamentnej väčšine. Menovať by bolo zbytočné, rovnako ako pátrať, kto do zoznamu primitívov nepatrí. Bola by to dosť márna robota.

Alebo žeby predsa len sa dal vytiahnuť z parlamentu nejaký Pročko a z vlády nejaký Matovič? Prvý možno kedysi celkom úspešný primitívny zabávač a druhý podobne trápny parlamentný klaun – ale to majú byť tí, čo robia nejakú politiku? Primitív v politike je miliónkrát horší než primitív mimo nej. Politický primitív je ten, kto nemá potuchy, o čom politika je a má byť, nevie, čo je štát a demokracia a jeho obzor siaha tak po hranice jeho súkromnej firmičky a vidiny jej ziskov. Takýto primitivizmus zaplavil politiku. Nečudo, veď v rôznych podobách sa rozmohol v celej spoločnosti.

Pred voľbami sa ako politická spodina prezentovali kotlebovci. A dnes? Oproti tejto vláde sú aj oni takmer intelektuálnymi hviezdami.

Ak by tu bol dnes taký Ľudovít Štúr, isto by sa musel pýtať – kde leží naša intelektuálna bieda? A hneď by si mohol odpovedať – priamo vo vláde! A potom ešte u tých, čo ju volili, žiaľ.

Asi nezostáva nič iné ako mobilizovať intelektuálny potenciál, ak tu ešte nejaký zostal, a zmeniť to všetko. Ide o zápas ľudí s náležitou intelektuálnou úrovňou, vzdelaním, rozhľadom a morálkou s arogantnými primitívmi, ktorí sa tým, že získali moc, hrajú na niekoho, kým nikdy neboli a nemôžu byť. Národy a štáty, kde sa presadili tí prví, sú už dávno inde než dnešné Slovensko.

(Celkovo 8 pozretí, 1 dnes)

Ďalšie články:

Facebook
Telegram
Twitter
Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Účet Klubu Nového slova – IBAN: SK8211000000002624852008
variabilný symbol pre Slovo 52525

Týždenný newsletter